Nedostatok železa v tele: Ako ho zase rýchlo doplniť?
Železo v krvi je jedným z dôležitých ukazovateľov nášho celkového zdravia. V prípade, že jeho hladina klesne pod prijateľnú hranicu, môže vás začať trápiť anémia a mnoho ďalších nepríjemností. Ako doplniť železo prírodnou cestou? Aké má železo účinky? A ako zvýšiť jeho vstrebateľnosť?
Železo patrí k najdôležitejším látkam, ktorých by mal mať ľudský organizmus dostatok. V opačnom prípade vás môže sužovať anémia , počas ktorej môžete pociťovať únavu.
Týmto problémom môžu trpieť tehotné ženy a ženy po pôrode, pretože môže dochádzať k masívnym krvným stratám. V určitom zmysle potom ženám proti nedostatku železa pomáha aj hormonálna antikoncepcia, Ktorá môže znižovať intenzitu mesačného krvácania. (A ktoré môže hladinu železa v krvi taktiež nezanedbateľne ovplyvniť.)
Rovnako ako draslík a fosfor, horčík a ďalšie látky, sa dá železo dopĺňať z prírodného zdroja. Najlepšie vstrebateľné železo tiež môžu obsahovať kvalitné doplnky stravy, ktoré je možné zohnať vo voľnom predaji v obchodoch so zdravou výživou av lekárňach.
Obsah
Príznaky nedostatku železa
Jedným z príznakov nedostatku železa môže byť neobvykle veľká únava, ktorú cítite aj v dňoch, kedy si dopriate väčšie množstvo odpočinku. Tento jav má jednoduché vysvetlenie. V organizme nie je dostatok hemoglobínu, ktorý tkanivám dodáva potrebné množstvo kyslíka. Tiež sa môže objaviť veľmi svetlá, až nezdravo vyzerajúca pokožka. Bledé môžu byť aj nechty a ďasná.
Medzi ďalšie príznaky nedostatku železa patria:
- Zadýchávanie
- Bolesť hlavy
- Suché a poškodené vlasy a pokožka
- Syndróm nepokojných nôh
Medzi ďalšie možné prejavy nedostatku železa môže patriť dokonca aj depresívna nálada, znížená chuť do jedla a podobne.
V súčasnej dobe existuje aj železo pre deti vo forme doplnkov stravy, takže pokiaľ si niektoré z týchto príznakov všimnete u svojich najmenších, tento problém sa dá našťastie veľmi rýchlo napraviť.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Potraviny bohaté na železo
Medzi obľúbené zdroje železa v posledných niekoľkých rokoch patrí chia semienka, Ktoré obsahujú aj väčšie množstvo vlákniny. (Ktorá podporuje pocit sýtosti a normálne trávenie.) Ďalej si môžete vo väčšej miere dopriať marhule, slivky, hrušky, datle, figy, špenát, brokolicu, červenú repu, hrach, kukuricu, cícer, hovädziu pečeň, lososa, tuniaka a podobne.
Hlavný rozdiel medzi jednotlivými druhmi železa je ten, že poznáme hemové železo, ktoré sa vyskytuje v živočíšnych produktoch. Tento typ železa sa obvykle vstrebáva z 10 až 30%. Nehemové železo pochádza z rastlinných zdrojov a percentuálna vstrebateľnosť sa pohybuje medzi 5-10%.
Tipy pre lepšie vstrebávanie železa
V niektorých prípadoch sa môže stať, že síce konzumujete väčšie množstvo potravín, ktoré železo prirodzene obsahujú, aj tak ale nemusí byť množstvo vstrebaného železa práve dvakrát veľké. Vplyv na tento proces máva konzumácia mliečnych výrobkov a vlákniny. Niekedy môžu pôsobiť rušivo aj polyfenoly z čaju, kávy, červeného vína a podobne.
Asi vám tiež nemusíme pripomínať, že sa dlhodobo odporúča spolu so železom užívať väčšie množstvo vitamínu C. Prípadne môžete niektoré zdroje železa (typicky ide o ovocie) kombinovať s kefírom a kyslými mliečnymi produktmi.
Doplnky stravy so železom
V prípade, že si chcete doplnenie železa ešte trochu poistiť (napríklad kvôli silnému menštruačnému krvácaniu), môžete siahnuť po kvalitných doplnkoch stravy s jeho obsahom.
Medzi tie, ktoré vám môžeme odporučiť, patria napríklad:
- Floradix železo, ktorý obsahuje aj vitamíny skupiny B a vitamín C
- Nutrition Železo
- Naturvita Železo Plus, ktoré obsahuje aj vitamín B12 a kyselinu listovú
Je teda na vás, či sa rozhodnete užívať len železo, siahnete po takom doplnku stravy, ktorý obsahuje aj vitamín C, alebo chcete vyskúšať nejaký širokospektrálny prípravok, ktorý vám môže ponúknuť aj iné benefity. (Napríklad podporu metabolizmu a normálneho psychického rozpoloženia.)
Nechávate si pravidelne merať hladinu železa v tele?