3 tipy ako si poradiť s pálením záhy
Dali ste si dobré jedlo, ale je vám po ňom ťažko, vracia sa vám späť, alebo vám spôsobuje pálenie záhy? V tom prípade potrebujete jednoduchú a rýchlu pomoc, ktorá vás týchto zažívacích ťažkostí rýchlo zbaví. Sú tablety na pálenie záhy jediným možným riešením?
Niektorí ľudia majú citlivejšie trávenie. Preto sa môže stať, že sa po konzumácii obľúbenej potraviny u nich môže vyskytnúť pocit kyslosti a pálenia, ktorý sa väčšinou koncentruje na hrudníku av oblasti žalúdka . Zrejme najhoršie je pálenie záhy v noci, kedy významne narúša spánok.
Spôsobov, ako si s ním poradiť, existuje veľa. Niekto používa na pálenie záhy sódu , ktorú rozmieša s čistou kohútikovou vodou. V lekárni sa dajú kúpiť aj špeciálne sirupy a pastilky . (Po tých sa ale môže niekomu robiť zle, pretože majú veľmi škrobovú textúru.)
Aké teda existujú ďalšie varianty, ako si v tejto nepríjemnej situácii poradiť?
Príznaky pálenia záhy
Pálenie záhy je možné rozpoznať veľmi ľahko. Treba však venovať dostatok pozornosti detailom. Pri veľmi veľkej smole môžete jej príznaky zameniť napríklad s infarktom . A aké toho môžu byť následky si asi nemusíte domýšľať.
Že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o pálivú žľazu zistíte podľa:
- Bolesti na hrudi
- Pálenie na hrudi
- Pálenie v pažeráku
- Pálenie v krku
Pokiaľ sa tento problém vyskytuje len občasne, nie je nutné sa čohokoľvek obávať. V prípade, že sa s ním stretávate častejšie, pre istotu sa objednajte na preventívnu prehliadku k svojmu lekárovi. Môže sa stať, že vám tento stav spôsobí zápal, alebo budete mať zvýšené riziko rakoviny pažeráka .
Čo spôsobuje pálenie záhy?
Technicky vzaté, pálenie záhy je produktom toho, že sa obsah vášho žalúdka vracia späť do pažeráka. Keďže je žalúdok naplnený kyselinou, vedie to k pocitom pálenia a určitého druhu nepohodlia. Okrem prejedenia, alebo nevhodnej kombinácie jedla je tento stav pomerne častý v tehotenstve , keď sú vnútorné orgány ženy pod vplyvom hormónov.
Dnes 13.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Negatívne sa na pálení záhy podpisuje aj:
- Fajčenie
- Obezita
- Konzumácia pálivých jedál
- Káva a alkohol
- Užívanie niektorých liekov (aspirín, ibuprofén…)
Čo pomáha na pálenie záhy?
Prvým tipom je umiernená konzumácia jedál. V ideálnom prípade by ste sa mali riadiť heslom jesť do polosýta a piť do polopita. Pokiaľ je žalúdok príliš preplnený a ešte sa následne položíme, zvyšuje to riziko toho, že sa pálenie záhy čoskoro dostaví. S týmto bodom veľmi úzko súvisí redukcia príjmu kofeínu a alkoholu .
Ak chcete skúsiť čaj na pálenie záhy, najskôr siahnete po tom, ktorý obsahuje mätu . Hoci to niekomu môže pomôcť, neexistuje dôkaz, ktorý by potvrdzoval jej účinky. V niektorých prípadoch dokonca ľudia opisovali svoju situáciu ako horšiu. Preto sa dôkladne sledujte av prípade zhoršenia problémov skúste zmeniť taktiku. Rozhodne neurobíte nič zlé, keď si uvaríte slabší čierny čaj , ktorý sa bežne varí na upokojenie žalúdka.
Určite neskúšajte na pálenie záhy jablčný ocot . Takisto platí, že jeho účinky nie sú v tomto ohľade potvrdené dôkazy. Namiesto neho môžete skúsiť žuvanie žuvačky . Aj keď to znie možno trochu bláznivo, existujú štúdie, ktoré hovoria, že môže prispieť k zmierneniu problémov.
Aké tipy proti páleniu záhy poznáte z domova, alebo z práce vy?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/heartburn – Pálenie záhy: Príčiny, príznaky a komplikácie (anglicky)
https://www.healthline.com/health/digestive-health/apple-cider-vinegar-for-acid-reflux – Jablčný ocot na pálenie záhy (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/heartburn-acid-reflux-remedies – 14 tipov, ako predísť páleniu záhy (anglicky)