Draslík a fosfor: Viete, čo dokážu?

Draslík a fosfor majú v našom tele veľmi dôležitú úlohu. Podieľajú sa na životne dôležitých funkciách nášho organizmu. Problémy nastávajú vo chvíli, keď nám v tele chýbajú, ale aj keď prebývajú. Oba stavy môžu predstavovať pre naše telo zásadný problém. Poďme si oba prvky predstaviť a pozrieť sa na ich účinky.
Obsah
Na čo fosfor slúži?
Bežne sa v našom tele nachádza asi 600 až 700 gramy fosforu . Ide o druhý najviac zastúpený prvok v našom organizme. Fosfor sa podieľa na základných procesoch nevyhnutných pre náš život. Odporúčaná denná dávka – DDD fosforu je 800 miligramov za deň .
- Viac ako 85% fosforu nájdeme v našich zuboch a kostiach , kde v úzkom prepojení s vápnikom zaisťuje najmä mineralizáciu a vytvára ich štruktúru .
- Ďalšie 2 gramy fosforu sa vyskytujú v našej krvi , kde usmerňujú tvorbu kyselín a zásad v našom tele.
- Fosfor tiež podporuje vstrebávanie vitamínov B2 a B3, je nepostrádateľný na prenos energie , činnosť mozgu aj nervov a je tiež veľmi dôležitý pre stavbu nášho genetického kódu.
Fosfor v potravinách
Fosfor sa aspoň v malom množstve vyskytuje takmer vo všetkých potravinách. Vo väčšej miere ho obsahujú tie potraviny, v ktorých sa nachádza súčasne aj vysoký podiel bielkovín . Ide teda predovšetkým o mäso , mliečne produkty, vajcia, strukoviny, orechy , ale obsahuje ho napríklad aj pivo.
Nedostatok fosforu
Pretože sa fosfor prirodzene vyskytuje v bežne konzumovaných potravinách, nedochádza často k jeho nedostatočnej hladine v našom tele. Pokiaľ však máte nejaké problémy, môže sa vyskytnúť jeho nedostatok v našom organizme. K tomu dochádza veľmi často u alkoholikov alebo u pacientov s poruchou príjmu potravy. Nedostatok fosforu v tele sa prejavuje najmä:
- prekyslenie žalúdka
- nechutenstvo
- slabosť
- častejšie a chronické zápaly ďasien
- zvýšená kazivosť zubov
- bolesti v kostiach a kĺboch
- poruchou stavby kostí
- zvýšená lámavosť kostí
- chudokrvnosť
Nadbytok fosforu
Nadbytok fosforu v tele je nebezpečný. Vyvoláva stav, pri ktorom v tele prestáva dochádzať k dostatočnému vstrebávaniu vápnika, železa, horčíka a zinku . Často sa tieto príznaky objavujú najmä u tých pacientov, u ktorých sa prejavila nedostatočná funkcia obličiek . Práve pri tomto stave dochádza k zníženej schopnosti vylučovať fosfor, ktorý sa v tele následne hromadí a poškodzuje zuby aj kosti .
V takom prípade je potrebné obmedziť konzumáciu potravín bohatých na fosfor . Lekár tiež môže predpísať lieky , ktoré vstrebávaniu fosforu z jedla zabraňujú. Stav sa ťažko rozpoznáva, treba sledovať hlavne:
- problémy so zubami a ich kazivosťou
- stav kostí
Účinky draslíka
V tele sa nachádza asi 100 gramov draslíka . Ide o jeden z tých hlavných minerálov bežne sa vyskytujúcich v našom tele. Draslík v tele nájdeme vo vnútri každej bunky. Ide o úplne nepostrádateľný prvok, ktorý sa podieľa na správnom fungovaní zažívacieho traktu, nervov a svalov , tiež nájdeme draslík v krvi, kde prospieva najmä fungovanie nášho srdca . Podieľa sa na tvorbe energie zo sacharidov i vstrebávaní bielkovín .
Draslík v potravinách
Aby sme ho v tele nemali nedostatok, môžeme sa zamerať na potraviny obsahujúce draslík. Draslík môžeme konzumovať hlavne v čerstvej zelenine , najmä zemiakoch , ďalej potom v hubách , obilninách , vnútornostiach , alebo v čerstvom a sušenom ovocí. Nájdeme ho napríklad aj v čokoláde .
Dnes 21.3.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Nedostatok draslíka
Nedostatok draslíka v tele nazývame hypokaliémia. Odporúčaná denná dávka – DDD draslíka je 2 až 5 gramov . Jeho doplnenie je nutné najmä po fyzickej záťaži . O jeho nedostatok sa jedná v prípade, keď jeho hladina klesne pod 3,8 mmol/l . K tomuto stavu najčastejšie dochádza po urputných a dlhotrvajúcich hnačkách a vracaní , pri užívaní preháňadiel a diuretík , ale aj inzulínu , alebo pri Bartterovom a Connovom syndróme . Nedostatok draslíka v tele sa prejavuje predovšetkým týmito príznakmi:
- svalová slabosť
- pocit ťažkých svalov
- nechutenstvo
- zápcha
- nespavosť
- nervozita
- poruchy srdcového rytmu
- zrýchlenie činnosti srdca
- náhla zástava srdca
Nadbytok draslíka
Zvýšená hladina draslíka sa nazýva hyperkaliémia. Tá nastáva v prípade, keď hladina draslíka prekročí 5,4 mmol/l . Akonáhle jeho hladina presiahne hodnotu 6,5 mmol/l , naše telo sa ocitne v stave ohrozujúcom život .
K tomuto stavu najčastejšie dochádza v dôsledku užívania určitých liekov , najmä na zníženie krvného tlaku alebo upravenie srdcovej činnosti . Táto situácia nastáva aj u diabetikov , ktorí ho nedostatočne kompenzujú formou stravy či doplnkov, pri zlyhávaní obličiek aj po popáleninách . Môže tiež ísť o následok chemoterapie a rádioterapie, alebo dôsledok Addisonovej choroby .
Stav sa rieši vynechaním liekov , ktoré ho spôsobujú, podaním liekov na zníženie hladiny draslíka au diabetikov inzulínom . Príznaky zvýšenej hladiny draslíka ale často nebývajú vôbec rozpoznateľné. Sledujte problémy, ako je:
- svalová slabosť
- hnačky
- zmätenosť
- brnenie v okolí úst
- tŕpnutie jazyka
- búšenie srdca
- spomalenie činnosti srdca
- zástava srdca

Pozor na realimentačný syndróm
Realimentačný syndróm je komplexné narušenie metabolických procesov u pacientov, ktorým bolo po ťažkom hladovaní podané väčšie množstvo potravín , aj keď často v dobrej viere. Po jedle totiž rýchly príjem cukrov v potrave uvoľní inzulín , dôjde k rapídne rýchlemu poklesu hladiny fosforu , často dochádza aj k nedostatku draslíka a horčíka a ďalších dôležitých minerálov a vitamínov. Potom nastanú tieto problémy:
- svalová slabosť
- kŕče
- hnačka
- poruchy srdcového rytmu
- srdcové zlyhanie
Realimentačným syndrómom často trpeli ľudia vracajúci sa z koncentračných táborov. V súčasnej dobe môžu postihovať pacientov s mentálnou anorexiou a inými poruchami príjmu potravy.