Petechia – pozor, môžu byť príznakom ďalších vážnejších ochorení
Petechie na koži môžu vyzerať na prvý pohľad vcelku nenápadne. Aj keď samy o sebe nemusia byť nebezpečné, môžu prispievať k vážnejším problémom. Petechie na rukách navyše môžu signalizovať, že by ste mali prejsť dôkladnou zdravotnou prehliadkou. Nie je totiž vylúčené, že sa o vás pokúša nejaká zákernejšia choroba!
Petechie na tvári môžu byť brané ako drobná vada na kráse . (Foto petechie by ukázalo, že ide o drobné červené, či hnedasté bodky, ktoré majú tendenciu sa postupom času zväčšovať.) Nejde ale len o estetický problém. Na vznik petechií má vplyv priepustnosť cievok , krv av mnohých prípadoch aj choroba .
Preto je dôležité ich len tak netrpieť, ale nechať sa pre svoj vlastný pokoj skontrolovať. A to isté platí u detí. Pokiaľ sa u nich objaví petechia na dolných končatinách, je najlepšie zamieriť najkratšou cestou k lekárovi.
Prečo sú petechie také zákerné? A čo všetko môže ich prítomnosť značiť? Na to sa zameriame v nasledujúcom texte.
Obsah
Čo je to petechia?
Petechie (purpura) sú malé krvné výrony , ktoré sú viditeľné na koži. Majú veľkosť zhruba ako pichnutie špendlíkom. Vznikajú tak, že dôjde k narušeniu kapilárnych stien . Celkom bežne sa stáva, že petechia nie je iba jedna, ale býva ich v danom mieste viac. Tiež existuje súvislosť medzi petechiami a stresom . (Ak je na nejaké miesto vyvíjaný nadmerný tlak, môže sa to prejaviť práve výsevom petechií.)
Ako a kde všade sa môžu prejaviť?
Ako už bolo povedané, petechiou si najčastejšie všimneme na koži, kde im neprikladáme príliš veľký význam. Faktom ale je, že môžu byť úplne kdekoľvek. Niekto má petechie na hornom poschodí. Nezvyklé nie sú ani petechie vo vnútorných orgánoch . Tie bývajú nebezpečné, pretože môžu spôsobiť vnútorné krvácanie . Petechie sa môžu navyše v priebehu života zväčšovať. Takže sa z malej červenej bodky môže stať veľká začervenaná, či hnedastá škvrna.
Príčiny petechií
Jednou z hlavných príčin vzniku petechií je oslabená stena kapilár. Tá môže byť vrodená. Môže na ňu mať ale vplyv aj imunita, alebo hypovitaminóza C.
Ďalej môže byť na vine:
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Trombocytopénia
- Trombocytopatia
- Úraz
- Sepsa
- Vaskulitída
V niektorých prípadoch môže telo vznikom petechií reagovať na podávanie niektorých druhov liekov. Môže sa tak diať počas užívania niektorých druhov antibiotík. (Napr. penicilín.) Vplyv môžu mať aj antidepresíva, lieky na riedenie krvi či sedatíva.
Aké ochorenie môžu petechie signalizovať?
Bohužiaľ, malé červené bodky na koži môžu signalizovať aj pekný riadok veľmi nepríjemných chorôb. Existuje napríklad spojitosť medzi petechiami a leukémiou .
Spozornieť by ste mali aj kvôli tomu, že petechie môžu upozorňovať na:
- Endokarditídu (zápalové ochorenie srdca)
- Hantavírusový pľúcny syndróm (vírusová infekcia)
- Mononukleózu
- Šarlach
- Skorbut (to nie je príliš obvyklé, pretože normálne máme vitamínu C dostatok zo stravy)
- Angínu
Pokiaľ sa u vás, alebo u vášho dieťaťa objaví petechia úplne náhodne, ide o dôvod, prečo vyhľadať odbornú pomoc vášho lekára. Tým skôr, pokiaľ sú petechie sprevádzané ďalšími sprievodnými príznakmi, medzi ktoré patrí vysoká horúčka, problém s dýchaním či zmätenosť.
Podceňovať by ste ich ale nemali ani v prípade, že žiadne takéto príznaky nemáte. Neliečené petechie môžu spôsobiť srdcové problémy, vážne infekcie či dokonca poškodenie niektorých orgánov. Vymenovať by sme mohli napríklad pečeň, obličky alebo napríklad pľúca.
Liečba petechií
Liečba petechií prakticky neexistuje. Pacient, ktorý ich má, musí podstúpiť rad dôkladných vyšetrení, ktoré pomôžu objasniť, v čom presne tkvie podstata problému. To môže znamenať krvné testy, alebo návštevu hematológa, ktorý skontroluje odolnosť žilových stien a hodnoty vašej krvi. Vrátane funkcií jej jednotlivých zložiek. Podľa výsledkov vám potom lekár stanoví optimálny spôsob liečby.
Dá sa im nejako predchádzať?
Hoci sa petechiám nedá úplne vyhnúť, môžete pre seba predsa len niečo urobiť. Zvlášť, ak sa bavíme o prevencii infekcií, ktoré by mohli petechie spôsobiť.
Chrániť sa pred nimi možno:
- Pravidelným umývaním rúk (pokiaľ to z nejakého dôvodu nie je práve možné, majte po ruke dezinfekčný gél)
- Tým, že sa nebudete stretávať s viditeľne chorými ľuďmi
- Tým, že nebudete s nikým zdieľať svoje osobné veci
- Praktizovaním bezpečného sexu
- Používaním repelentov a ďalších ochranných prostriedkov (ak sa chystáte ísť do prírody)
Ako vidíte, ciest, ako petechiám predchádzať nie je veľa. Veľa faktorov navyše vôbec nemôžeme ovplyvniť. Napríklad genetiku, alebo stav našej krvi. (Zvlášť, ak máte treba ešte vadu doštičiek.) Preto je určite dobré, keď v rámci preventívnych prehliadok nezabudnete na návštevu hematológa. Pokiaľ sa stanete jeho pacientom, bude vás pravidelne kontrolovať a pomôže vám s liečbou.
Mali ste niekedy petechie? Ak áno, boli prechodné alebo trvalé?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/petechiae – Petechie: Príčiny, liečba, obrázky a ďalšie (anglicky)
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-are-petechiae – Petechie: Príčiny a liečba (anglicky)