Sirup z rýmovníku (nádchovníka): Ako si ho urobiť a ako užívať?
Sirup z rýmovníku sa teší stále väčšej obľube. Okrem toho, že sú mu pripisované pozitívne účinky na zdravie, je nám veľmi dobre dostupný. Ak hľadáte najlepší recept na sirup z nádchy, pokojne aj bez varenia, nepoľavujte v čítaní!
Rýmovník citrónový je rastlina, ktorá je známa prakticky po celom svete. Veľa ľudí ju pestuje len tak na okrasu, pretože nie je príliš náročná na údržbu. Tiež sa dá ale pridať ako korenie do jedla . Tí podnikavejší z nás z neho potom robia sirup proti prechladnutiu a kašľu.
Niektorí idú dokonca ešte ďalej a rýmovník používajú aj na zmierňovanie problémov, ktoré súvisia s artritídou, syndrómom dráždivého čreva, alebo s akné a ďalšími estetickými problémami, ktoré postihujú pleť .
Ako na nevarený sirup z nádchu a jeho použitie sa zameriame v nasledujúcich niekoľkých bodoch.
Obsah
Ako urobiť sirup z nádchovníka
Asi najviac ľudí používa na prípravu sirupu z rýmovníka teplo. Čo je pochopiteľné, pretože táto metóda má asi najviac zmapovaných (úspešných) výsledkov. Ako dlho sa varí sirup z nádchu je pritom čisto individuálny, pretože to veľmi záleží na množstve použitého cukru. (Keďže pri pôsobení tepla zahusťuje, všeobecne platí, že čím viac ho v hrnci je, tým menej bude výsledný sirup tekutý.)
Na tradičný sirup z rýmovníka budete potrebovať:
- 40 čerstvých listov rýmovníka
- 1 väčší pomaranč
- 1 väčší citrón
- 1 l vody
- 1 kg cukru
Aby bolo isté, že sa do sirupu nedostanú nečistoty, dôkladne olúpte kôru z pomaranča a citrónu. Následne oboje nakrájajte na tenšie plátky. Potom ich dajte do hrnca a pridajte k nim umyté listy nádchu. Podľa preferencie pridajte horúcu vodu z rýchlovarnej kanvice, alebo do hrnca nalejte studenú vodu a nechajte ju na plameni prejsť varom. Obsah hrnca prikryte (ak chcete, môžete ho aj zaťažiť) a nechajte ho stáť po dobu 24 hodín.
Ďalší deň tekutinu prelejte cez sitko a vráťte ju späť na sporák. Zapáľte oheň, prisypte do hrnca všetok cukor a nechajte ho úplne rozpustiť. Akonáhle začne sirup hustnúť, začnite ho častejšie miešať. (Bude sa menej pripaľovať a lepšie odhadnete finálnu konzistenciu.) Teplý sirup nalejte do sterilizovaných pohárov.
Ako na sirup z nádchu za studena?
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Keďže sa veľa z nás zaujíma o zdravý životný štýl, alebo o úsporu času, nezriedka sa stretávame s otázkami, či je možné urobiť sirup z nádchovníka bez cukru, alebo studenou cestou, ktorá (podľa očakávania mnohých) ušetrí anketárovi niekoľko minút práce.
Čo sa týka cukru, bez neho sa bohužiaľ nezaobídete. S teplom je to ale trochu inak. Takže, ako na to?
Budete potrebovať:
- 60 lístkov nádchu
- 1 kg cukru
- 4 limetky
Začnite tým, že umyjete a osušíte listy nádchu. Umyte aj limetky a nakrájajte ich aj s kôrou na plátky. Vezmite veľký (čistý) zavárací pohár a na jeho dno dajte časť lístkov, cukru a plátkov limetiek. Takto pokračujte dovtedy, kým vám nezostanú žiadne voľné zložky. VŽDY sa končí vrstvou cukru. Pohár zatvorte a dajte ju na nejaké slnečné miesto. Napríklad za okno vašich balkónových dverí, kde ju necháte stáť po dobu 3 týždňov. V priebehu času obsah pohára prekontrolujte a zamiešajte. (Pozor na plesnivenie!) Nakoniec sirup preceďte do čistého pohára a skladujte ho v chladničke.
Kedy si sirup z rýmovníka dopriať?
Prakticky v každom ročnom období, v ktorom naň dostanete chuť. V zime sa dá pridať do čaju , keď ste chorí, alebo sa potrebujete zahriať. V lete sa kvôli svojej osviežujúcej chuti hodí ako sirup do vody , alebo ako sirup na dochutenie limonád .
Väčšina ľudí znáša jeho užívanie dobre, takže nie je nutné s jeho použitím váhať. Avšak, ak chcete mať úplnú istotu, najprv sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Zvlášť, ak ho chcete podávať veľmi malým deťom, alebo sami dlhodobo užívate lieky.
Poznáte nejaký ďalší recept na rýmovníkový sirup? Ak áno, budeme radi, keď sa s nami oň podelíte v komentároch pod článkom.
Zdroje informácií
https://www.planetayurveda.com/library/indian-borage-plectranthus-amboinicus/ – Ako sa používa nádchovník? (anglicky)