Tibi kryštály: Účinky a návod ako ich zohnať, využiť a uchovať
Pokiaľ máte radi kefír a keď je to možné, púšťate sa do najrôznejších domácich experimentov, mohli by vás zaujať Tibi kryštály, z ktorých je možné vyrobiť takzvaný vodný kefír. Majú nejaké nežiaduce účinky? A čo keď nerastú? Na to všetko a na mnoho ďalšieho sa zameriame v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.
Ku klasickému kefíru si musí mnoho z nás nájsť cestu. Mnohým jedincom totiž nevyhovuje jeho kyslastá príchuť. Tiež sa mu ale môžete vyhýbať z dôvodu toho, že ide o živočíšny výrobok. (Pretože sa vyrába z mlieka a kefírovej huby.)
Keďže je internet miestom, kde môžeme zdieľať svoje skúsenosti s ľuďmi z celého sveta, čím ďalej viac z nás sa zaujíma o to, čo sú Tibi kryštály, kde sa dajú kúpiť a aký recept na výrobu vodného kefíru je ten úplne najlepší.
Pokiaľ niečo z toho zaujíma aj vás, veríme, že v nasledujúcich odsekoch nájdete uspokojivú odpoveď na to, čo potrebujete o tejto téme vedieť.
Obsah
Čo sú Tibi kryštály?
Tibi kryštály sú menšie biele zrnká, ktoré sú osídlené priateľskými baktériami a kvasinkami. V porovnaní s klasickou kefírovou hubou sa mikroorganizmy z Tibi kryštálov živia cukrom a sladkým ovocím. Rovnako ako pri práci s klasickou kefírovou hubou dochádza ku kvaseniu, vďaka čomu vzniká fermentovaný nápoj nazývaný vodný kefír. Rovnako ako klasický kefír má aj vodné pozitívne účinky na ľudské zdravie.
Limonáda z tibi kryštálov a jej účinky na zdravie
Keďže ide o kvasený nápoj, jeho pravidelné pitie môže pozitívne ovplyvniť stav vašej črevnej mikroflóry . Vďaka tomu sa môžete tešiť z lepšieho trávenia a zo silnejšieho imunitného systému. V neposlednom rade, stav mikroflóry v črevách sa môže pozitívne odraziť aj na vzhľade pleti a na stave psychiky.
Čo sa týka vedľajších účinkov, vodný kefír nie je vhodný pre diabetikov, pretože podmienkou je, aby bol vo vode prítomný cukor. Z rovnakého dôvodu nie je vhodné piť ho po litroch, pretože jeho zvýšené množstvo vám môže celkom ľahko prekaziť chudnutie. (V tomto prípade je lepšie siahnuť po klasickom kefíre z mlieka. Tibi kryštály sa do mlieka nedávajú.)
Recept na vodný kefír
Keď už teraz o vodnom kefíre máte nejaké základné povedomie, môžeme sa pozrieť na recept, ktorý môžete vyskúšať.
Dnes 13.1.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Budete potrebovať:
- 1 l vody
- 2 lyžice hnedého cukru
- ½ citróna
- Tibi kryštály
Začnite tým, že zmiešate vodu s cukrom a následne pridáte do tekutiny nachystané Tibi kryštály. Potom do vody vytlačte citrón a tento nápoj nechajte stáť 1-2 dni v izbovej teplote. Pokiaľ budete mať záujem o väčšie osvieženie, môžete dať pred podávaním do nápoja ľad.
Ak Tibi kryštály nevykazujú požadovanú aktivitu, môžete ich skúsiť podporiť minerálnou vodou Magnesia, ktorá patrí pri tomto probléme k obľúbeným tipom. Prípadne môžete dať do nápoja jednu lyžicu lahôdkového droždia, ktoré by malo mikroorganizmy taktiež vhodne podporiť. Bežným problémom tiež býva to, že máte na Tibi kryštály veľa vody, takže nabudúce skúste ich pomer upraviť.
Kde ich kúpiť?
Tibi kryštály sa dajú zohnať v špecializovaných internetových obchodoch. Celkom často ich nájdete pod názvom „vodné kefírové kultúry“. V závislosti na predajcovi a značke vás jedno balenie vyjde okolo 200,-.
Množenie a uchovávanie
Rovnako ako pri kefírovej hube môžete Tibi kryštály použiť aj pre neskoršiu dobu. Je ale dôležité, aby ste ich dokázali správne uchovať.
Odporúča sa:
- Vložiť prepláchnuté zrnká do vodného nálevu s obsahom cukru
- Uložiť ich po dobu nevyužitia do chladničky
- Je takto uchovávať až 10 dní
Vzhľadom na to, že takto uskladnená kultúra bude s najväčšou pravdepodobnosťou zväčšovať svoj objem, získané prebytky potom môžete zdieľať so svojimi kolegami v práci, s rodinnými príslušníkmi a priateľmi. Nemusíte teda Tibi kryštály kupovať častejšie ako raz.
Máte s Tibi kryštálmi a vodným kefírom nejakú osobnú skúsenosť? Ak áno, budeme radi, ak nám napíšete do komentárov nižšie.