Caigua: Čo to je a aké sú jej účinky na zdravie?
Príroda celého sveta je naozaj pestrá. Okrem toho, že sa odlišujú teplotné pásma sa mnohokrát vyskytujú aj rastliny, ktoré inde nie sú. Alebo sú v našich končinách neznáme. Príkladom nám buď caigua. Čo je to? A na čo je to dobré?
Príroda sa v rôznych častiach sveta vyvíjala rozdielne. Preto sa môže stať, že sa raz za čas objaví názov, pod ktorým si nedokážeme nič konkrétne predstaviť. Pritom sa na danom mieste bylinka, zelenina alebo iné prírodné bohatstvo používa pri varení alebo v ľudovom liečiteľstve.
Nebudeme vás ale dlhšie napínať. Nižšie sa spoločne pozrieme na to, čo je to caigua.
Obsah
Čo je caigua?
Caigua, alebo aj ačokča či korila, je plod, na ktorý by najlepšie sedelo prirovnanie paprikouhorka . Jej pôvod je v Južnej Amerike, kde sa caigua konzumuje ako bežná zelenina. Pokiaľ si pokúšate predstaviť, ako caigua vyzerá, tak by sme jej vzhľad prirovnali k paprike. Čo do chuti sa ale viac podobá uhorke.
Caigua je okrem iného známa aj pod pomenovaním:
- Divá uhorka
- Mexická uhorka
- Dutá/prázdna uhorka
Okrem iného, caigua sa používa aj v ľudovom liečiteľstve.
Aké sú jej účinky na zdravie?
Teraz je vhodný čas pozrieť sa na to, na čo všetko sa caigua používa v ľudovom liečiteľstve.
Najčastejšie sa používa pri/na:
- Cukrovku
- Cholesterol
- Vysoký krvný tlak
- Respiračné choroby
Ačokče sa tiež pripisuje schopnosť preventívne pôsobiť proti ateroskleróze, počas ktorej dochádza ku kôrnateniu tepien .
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Aké sú skúsenosti s caiguou?
Niektorí ľudia jej túto zeleninu surovú. Keďže nemá výraznú chuť, hodí sa napríklad do zeleninových šalátov. Alebo len tak k pečivu so syrom alebo so šunkou.
Keď sa rozhodnete caiguu variť, pristupujte k nej ako k paprike. Možno ju vydlabať a túto dutinu naplniť vajcami, mäsom, ďalšou zeleninou alebo syrom. Tiež ju môžete nakladať. Pokojne aj s uhorkami. V neposlednom rade sa dá konzumovať sušená. V tejto podobe sa dá pridať napríklad do polievky.
Pred konzumáciou sa ale uistite, že caigua neobsahuje semená. Sú totiž tvrdé a nemusela by sa vám pohodlne jesť.
Kde sa dá zohnať?
Asi vám nemusíme pripomínať, že ide o exotický au nás málo známy druh zeleniny. Čo ak ale pojmete túžbu po tom si z nej niečo uvariť? Dá sa k nej v našich končinách vôbec nejako dostať, alebo si na ňu musíte nechať zájsť chuť?
Máme pre vás dobrú správu. Semená ačokči sa dajú zohnať (relatívne lacno) po internete. Za 5 ks zaplatíte okolo 35 korún . Čo nie je tak hrozné. Táto zelenina sa ale u nás bežne nepredáva. Z toho dôvodu ju nehľadajte ani na trhovisku, alebo v obchode so zeleninou.
Semienka by ste si mali najprv predpestovať. Pokojne aj doma za oknom, za ktoré postavíte kelímky od jogurtu. Myslite ale na to, že musí mať na dne malý otvor. Rastlina by kvôli svojmu pôvodu nemala prísť do kontaktu s chladným vonkajším prostredím .
Akonáhle bude rastlina úspešne zasadená v kvetináči, dajte ho na južnú stranu, kde bude mať dostatok svetla a tepla. Keďže rastie veľa do výšky, pristupujte k nej ako k paradajke a opatrite jej tyčku, ku ktorej rastlinu priviažete.
Tiež by sa mala pravidelne zalievať. Nezabúdajte na to, že od nej očakávate pomerne veľké plody, ktoré sa bez vlahy jednoducho nezaobídu.
Poznáte túto rastlinu, alebo je to pre vás novinka? Budeme radi, keď nám napíšete svoje skúsenosti do komentárov pod článkom.
Zdroje informácií
https://www.freshfruitportal.com/news/2016/02/08/caigua-the-incan-veggie-on-the-comeback-trail/ – Caigua (anglicky)