Prebiotiká: Prečo ich nezanedbať v strave?
Všade okolo nás sa to hemží najrôznejšími termínmi, o ktorých význame toho často veľa nevieme. Jedným z nich môžu byť prebiotiká, ktoré sa odporúča každodenne užívať. Na čo sú ale dobré? A nejde len o nejaký marketingový trik, ktorého cieľom je z vás vytiahnuť ďalšie ťažko zarobené peniaze? Na to sa spolu pozrieme nižšie.
Čo sú to probiotiká už najskôr viete, ako sa ale hovorí, opakovanie je matkou múdrosti, takže ich úlohu pripomenieme ľuďom, ktorí sú ešte trochu pozadu a nič bližšie o nich nevedia. Probiotiká sú priateľské mikroorganizmy, ktoré podporujú normálny stav črevnej mikroflóry a trávenia. To je dôležité ako pre zažívanie a normálne vyprázdňovanie, tak aj pre normálny stav imunitného systému, pre normálnu telesnú hmotnosť a podobne.
Lenže, živé mikroorganizmy potrebujú z niečoho žiť, je to tak? Z toho dôvodu sa odporúča spolu s nimi užívať prebiotiká, ktoré sú niečo ako ich hnojivo. Bežne sa nachádza v niektorých potravinách, ale môžu byť aj súčasťou dobrých probiotických doplnkov stravy. (Ak obsahujú ako probiotiká, tak prebiotiká, hovorí sa im synbiotiká.)
V čom presne ale prebiotiká nájdeme? Kvôli čomu všetkému sú také dôležité? A ktoré probiotické doplnky stravy ich majú vo svojom zložení?
Obsah
Niečo o prebiotikách
Prebiotiká sú nestráviteľné oligosacharidy, ktoré stimulujú rast a aktivitu probiotických kmeňov (bifidobaktérie), ktoré sú dôležité pre normálny stav ľudského tela. Medzi najznámejšie prebiotiká patria napríklad inulín, oligofruktóza a laktulóza.
Ako už bolo povedané o pár riadkov vyššie, prebiotiká sa nachádzajú ako v niektorých potravinách, tak v kvalitných doplnkoch stravy s obsahom prebiotík a probiotík. Vymenovať môžeme napríklad český doplnok stravy Probiotikus , Ktorý možno radiť medzi synbiotiká.
Úloha prebiotík
Prebiotiká sú dôležité nielen pre populáciu bifidobaktérií, ich príjem má aj množstvo ďalších dôležitých dôvodov.
Majú vplyv na:
- Viskozitu tráveniny
- Rýchlosť trávenia
- Pravdepodobnosť osídlenia zažívacieho ústrojenstva parazitmi
- Redukciu zápchy
- Pocit sýtosti
- Zníženie glykemickej krivky
V priebehu fermentácie prebiotík probitiky počas zažívania potom dochádza k produkcii kyseliny octovej, maslovej atď. To prispieva k podpore normálneho stavu čriev. Znižuje sa pH, čo vedie k redukcii rastu hnilobných a iných patogénnych baktérií, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť náš celkový zdravotný stav.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Prečítajte si: Ako vyzerá potravinová pyramída?
Prírodné zdroje prebiotík
Prebiotiká sa obvykle nachádzajú v iných potravinách a nápojoch ako probiotiká. Z toho dôvodu je dôležité dbať na pestrosť každodenného jedálnička. Posvietiť by ste si mali predovšetkým na cibuľu a na cesnak. Dobrým zdrojom prebiotík je aj čakanka, banán, jablko a ďalšie.
Prečo ich brať spoločne?
V prvom rade, pokiaľ kvalitný doplnok stravy s probiotikami obsahuje aj prebiotiká, znamená to, že vám odpadne jedna starosť navyše. Všetko dôležité do svojho tela dostanete po užití jednej kapsule, čo je finančne výhodné a praktické. Takýto doplnok stravy si navyše so sebou môžete brať aj do práce a na cesty a nebudete musieť mať po ruke niekoľko zle skladných fľaštičiek.
Ktoré doplnky stravy s obsahom prebiotík vyskúšať?
Okrem už spomínaného doplnku stravy Probiotikus môžete vyskúšať aj ďalšie synbiotiká, Ktoré sa dajú zohnať vo voľnom predaji v lekárňach. Medzi ďalšie známe prípravky patrí napríklad aj doplnok stravy Biopron, Linex Forte a ďalšie.
Pri každom nákupe sa tiež snažte sledovať ďalšie dôležité parametre, ktoré môžu poukazovať na to, či je vybraný prípravok skutočne kvalitný. Patrí medzi ne čo možno najširšie spektrum probiotických kmeňov, ktoré sa postará o čo najväčšiu rozmanitosť črevnej mikroflóry. V neposlednom rade tiež hľadajte čo najvyšší počet životaschopných baktérií v jednej kapsule.
Čo sa potom týka starostlivosti o črevnú mikroflóru, má na ňu dobrý vplyv aktívny pohyb, dostatok spánku, znížená stresová záťaž, čo najpestrejší jedálniček s miernou prevahou rastlinných potravín, obmedzenie pitia alkoholu, nikotínová abstinencia a podobne.
Užívali ste niekedy synbiotický doplnok stravy? Ak áno, ktorý a ako ste s ním boli spokojní?