PCOS: Aké príznaky má táto hormonálna porucha?
Hormonálna nerovnováha nemusí byť na prvý pohľad príliš vidieť, dokáže ale solídne zamávať s niektorými zásadnými telesnými funkciami. Napríklad s tými, ktoré súvisia s úspešným rozmnožovaním. Zvlášť u žien, pretože sú veľmi citlivé na testosterón, estrogén a progesterón. Jednou z porúch, ktorá trápi mnoho žien, je syndróm polycystických ovárií. Aké má príznaky? A existuje nejaká účinná liečba?
Že sa z času na čas objaví krvácanie pri ovulácii, to množstvo zrelých žien nemôže pri dobrej informovanosti prekvapiť. Práve v tejto dobe je šanca na úspešné počatie a tehotenstvo najvyššia, takže ak plánujete rozšírenie rodiny, najskôr si jej presne vypočítaný termín zaznamenáte do kalendára a na ten deň si naplánujete nechránený pohlavný styk. (Prípadne môžete mať nechránený styk aj pár dní predtým, pretože spermie dokážu v tele ženy nejaký čas prežívať a na vajíčko si počkať.)
Problém je, ak sa ovulácia nedostavuje, alebo je značne nepravidelná, čo prepočet najlepšieho termínu na otehotnenie značne komplikuje. Aj keď je jednou z možných príčin približujúci sa prechod, na vine môže byť aj syndróm polycystických ovárií.
Prečítajte si: Viete, akými príznakmi sa prejavuje klimaktérium?
Hormonálna nerovnováha počas PCOS, ako sa syndrómu polycystických ovárií tiež hovorí, však môže mať negatívne dopady aj na ďalšie oblasti ženského zdravia a môže kvôli nemu utrpieť aj vaša krása. Ako teda rozoznať signály, že by ste sa mali nechať dôkladne vyšetriť u svojho lekára?
Obsah
O syndróme polycystických ovárií
Syndróm polycystických vaječníkov, alebo aj PCOS, je jednou z najčastejších hormonálnych porúch v ženskej populácii. Prvé príznaky toho, že vaše telo nefunguje tak, ako by správne malo, sa môžu objaviť už v puberte, nie je však výnimkou, že sa rozvinú až neskôr. Včasná diagnostika a liečba žien môže zvyšovať šancu na úspešné otehotnenie a tehotenstvo. PCOS je ďalej jedným z vinníkov neplodnosti.
Prečítajte si: Viete, na čo sú dobré fytoestrogény?
Príznaky syndrómu polycystických ovarií
Medzi bežné príznaky tohto syndrómu patria poruchy menštruačného cyklu. Neobvyklá nie je napríklad menej častá menštruácia či vynechanie menštruácie. Ďalej sa môžeme stretnúť aj s bolestivou menštruáciou.
Všímať si môžete aj:
Dnes 13.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Väčšieho množstva ochlpenia (napríklad aj na brade a nad hornou perou)
- Androgenizácia (mastná pleť s akné, androgénna alopécia…)
- Problémov so spánkom
- Problémov s hmotnosťou (ženy s PCOS majú sklony k nadváhe a obezite)
- Zväčšenie vaječníkov
- Inzulínové rezistencie
- Znížené plodnosti a neplodnosti
Prečo sa to deje?
Príčina tohto vážneho problému nie je doposiaľ uspokojivo objasnená. Môže v ňom hrať ale úlohu dedičnosť, vplyv životného prostredia a životný štýl. Čo však vieme je to, že počas PCOS dochádza k hormonálnej nerovnováhe, kvôli ktorej v tele ženy dochádza k produkcii väčšieho množstva mužských pohlavných hormónov.
Tip: Ako doplniť estrogén?
Dôvody, prečo to riešiť
Nielen, že syndróm polycystických ovárií môže znemožňovať tehotenstvo a rozšírenie rodiny, ale tiež môže zvyšovať riziko niektorých zdravotných problémov. Inzulínová rezistencia môže viesť k rozvoju cukrovky II. typ. Tiež sa môže zvyšovať riziko metabolického syndrómu a nádoru maternice.
Liečba PCOS
Keď vám lekár potvrdí PCOS, síce vás z neho nedokáže vyliečiť, môže vám ale navrhnúť kroky, ktoré povedú ku kompenzácii ak zmierneniu vašich problémov. Veľa veľkú úlohu v tom zohráva zdravší životný štýl, ktorý by mal zahŕňať väčšie množstvo pohybu, zdravý jedálniček a probiotiká. Vďaka tomu sa dá úspešne odvrátiť riziko vzniku cukrovky. Pokiaľ neplánujete deti, lekár vám tiež môže odporučiť hormonálnu liečbu. Aj v dnešnej dobe existuje špeciálna operácia, ktorá dokáže normalizovať funkciu vaječníkov. Jej efekt však býva iba dočasný a trvá cca 1-2 roky.
V prípade, že syndróm polycystických ovárií neriešite, ale trápi vás hormonálna nerovnováha spôsobená prechodom, môžete staviť na bylinky počas menopauzy , medzi ktoré patrí napríklad ploštičník hroznatý a červený ďatelina.
Diagnostikoval vám lekár syndróm polycystických ovárií? Ak áno, podarilo sa vám ho spoločnými silami dostať pod kontrolu?