Krása vyviera zvnútra – ako byť znova spokojná a krásna?
Hoci žijeme v dobe, ktorou hýbe kult mladosti, starnutie nezastaví nikto. Vzhľadom na to, že ženy prechádzajú v pokročilom veku menopauzou, ktorá pre ich telo predstavuje ďalšiu veľkú záťaž, nižšie sa pozrieme na všetko, čo by ste mali o tomto procese vedieť.
Starnutie nepridáva na kráse snáď nikomu. (Snáď len niekoľkým vyvoleným, ktorí majú dobrý genetický základ, perfektnú životosprávu a po ruke tím odborníkov, ktorí sa zaoberajú úpravou zovňajšku.) Ženy sa tiež musia zmieriť s tým, že ich v zrelom veku začne trápiť menopauza, ktorá vedie k radikálnej zmene hormonálnej činnosti. Keďže hormóny významne ovplyvňujú to, ako vyzeráme a to, ako sa cítime, mnoho dám má pocit, že sa jej prvým úderom prepadli rovnými nohami do staroby. (V priebehu ktorého dochádza k priberaniu, k slabnutiu kostí, k strate libida, strate plnosti pŕs ak mnohým ďalším javom, ktoré vedú k zhoršeniu sebavedomia a zovňajšku.)
Samozrejme, prírodu v tomto nemožno nijako zásadne obísť. Na druhú stranu, ženy v menopauze nemusia toto životné obdobie len tak trpieť. Pokiaľ viete, čo pre seba môžete urobiť, môžete byť pestovaná, fit a spokojná aj vo vyššom veku.
Zaujíma vás viac? V tom prípade budeme radi, keď budete pokračovať v čítaní.
Obsah
Hormón krásy estrogén
Estrogén je hlavný ženský hormón , ktorý je dôležitý pre normálne fungujúci cyklus. Tiež je dôležitý pre silné kosti a má vplyv na rast pŕs, ktoré sú jedným zo ženských pohlavných znakov. Tiež je to ale hormón krásy. (Nie nadarmo ste pred menštruáciou, keď jeho hladina v tele klesá, trpela na pupienky, horšiu kvalitu vlasov aj nechtov.) Aj keď je estrogén v mnohých ohľadoch naším spojencom, jeho hladina v ženskom tele s postupujúcim vekom rapídne klesá.
Zaujímavosťou je, že niektoré ženy môžu mať v tele (od prírody) estrogénu málo, v takom prípade môžu pomôcť estrogény v modernej medicíne. (Potom sa môžu ženám podávať syntetické estrogény.) Vo svojej podstate ide teda o hormonálnu terapiu.
Staršie ženy estrogén týmto spôsobom obvykle nedopĺňajú (menopauza sa považuje za prirodzený proces), preto pomerne často siahajú po výrobkoch zo sóje , ktoré môžu výpadok prirodzených ženských hormónov trochu zmierniť. Keďže je ale sója v očiach mnohých stále považovaná za kontroverznú potravinu, neodporúča sa jej zvýšený príjem mladším ľuďom.
Čo sa týka byliniek na podporu estrogénu, ženy v období menopauzy rady siahajú po červenom ďateli a po ploštičníku hroznatom .
Bylinky na podporu ženskej krásy a vitality
V priebehu menopauzy dochádza k mnohým výrazným zmenám, ktoré spôsobujú psychickú nepohodu, priberanie na váhe, nedostatok energie, rednutie vlasov a mnoho ďalších nepríjemných javov, kvôli ktorým sa ženy nemusia cítiť dlhšiu dobu dobre. Čo sa týka podpory nálady, skvelým pomocníkom je ľubovník bodkovaný , ktorá sa považuje za prírodné antidepresívum. (Len dávajte pozor na to, aby ste v čase jej užívania ešte nebrali hormonálnu antikoncepciu, môže ju totiž svojím účinkom vyrušiť.)
Dnes 12.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Čo sa týka kvality vlasov, pokožky a nechtov, ženy rady používajú pivovarské kvasnice , ktoré sú bohaté na vitamíny skupiny B, ktoré sú pre krásny a pestovaný vzhľad dosť kľúčové. Ďalej si môžete vziať na pomoc žihľavu dvojdomú a prasličku roľnú , ktoré podporujú rast vlasov a ich zdravý vzhľad.
Ďalej sa teší u žien v menopauze zvýšenej obľube:
- Peniazovka sametonohá
- Žeriav vtáčí
- Maliník obyčajný
- Nechtík lekársky
- Lipa obyčajná
- Bakopa drobnolistá
Vyššie uvedené bylinky podporujú koncentráciu a sústredenosť, zlepšujú komfort žien v priebehu menštruácie a menopauzy a podobne. Žeriav vtáčí sa tiež spája s podporou normálneho stavu ženských orgánov. (Ako určite viete, ženy môžu byť náchylné na vaginálne infekcie a na vaginálnu suchosť, takže sa ho určite oplatí vyskúšať.)
Živiny pre zdravé vlasy
Ako už bolo povedané vyššie, ženy počas menopauzy trpia aj na zhoršenú kvalitu vlasov, takže sa teraz pozrieme na látky, ktoré sa všeobecne odporúčajú na podporu ich rastu a kvality.
Ženy v období menopauzy môžu na svoje vlasy vyskúšať vnútorné užívanie:
- Železa
- Zinku
- Kremíka
- Selénu
- medi
- Vitamínov skupiny B
- Síry
- Kyseliny hyalurónové
Keďže sú vitamíny skupiny B jedna veľká rodina, ktorá často podporuje hospodárenie tela s energiou, je vhodné ich užívať všetky spoločne. Meď má navyše s niektorými vitamínmi skupiny B synergický efekt. Čo sa týka železa, nezabúdajte na to, že jeho vstrebateľnosť výrazne ovplyvňuje vitamín C (ktorý je dôležitý aj pri príjme kolagénu), takže by ste ho tiež nemali vynechávať. (Veľakrát to ale rieši dlhodobé užívanie doplnkov stravy na podporu vlasov, nechtov a kože, ktoré majú vitamín C a ďalšie látky vo svojom zložení.)
Bielkoviny krásy
Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať aj svojej pokožke, ktorá má počas starnutia špecifické potreby. Napríklad vieme, že v priebehu času dochádza k postupnému úbytku elastínu a kolagénu v pleti. Medzi bielkoviny krásy ale tiež radíme keratín, ktorý je dôležitý pre vlasy a nechty. Práve preto by ste mali pracovať na tom, aby malo telo týchto látok dostatok.
Prakticky všetky tieto proteíny môžete užívať vnútorne. Stačí si len zaistiť vhodný doplnok stravy. Tento postup zároveň umožňuje, aby sa látky dostali priamo dovnútra, kde môžu pracovať na stabilizácii niektorých telesných procesov, ktoré súvisia so starnutím.
Pokiaľ ale chcete, je možné ich účinky podporiť aj ich vonkajším používaním. Napríklad na vlasy existuje nespočet prípravkov s obsahom keratínu (vrátane špeciálnej keratínovej kúry na vlasy, ktorá ich posilňuje a vyhladzuje). Elastín sa síce do ničoho nepridáva, ale môžete vyskúšať kozmetiku s koenzýmom Q10, ktorý s funkciou elastínu v koži pomerne úzko súvisí.
V neposlednom rade, kolagén sa taktiež pridáva do širokého spektra kozmetických výrobkov, takže s touto kombináciou rozhodne nešliapnete vedľa.
Telesné zmeny a čím ich riešiť
Nesmieme zabúdať ani na ďalšie telesné zmeny, s ktorými sa ženy v menopauze obvykle stretávajú. Patrí sem napríklad nespavosť, zvýšená hladina stresu a návaly tepla. S týmito problémami vám môže pomôcť bylinka Ašvaganda , ktorá sa na tieto problémy často vyložene odporúča.
Čo sa týka vzhľadu vašej pokožky, ktorá môže mať väčší počet vrások a môže byť viditeľne vysušená, pomáha vnútorné užívanie kolagénu a vitamínu C. (Ktorý sa tiež aplikuje topicky, vďaka čomu dôjde k jej prejasneniu a ľahkému vyhladeniu.)
Pokožka bude vyzerať lepšie, keď vyskúšate aj:
- Väčší príjem čistej vody počas dňa
- Nikotínovú abstinenciu
- Každodenné nosenie krému s SPF 30 a viac (UV žiarenie, ktoré preniká aj cez mraky, je veľkým nepriateľom kolagénu v koži)
- Vylepšenie svojej ošetrujúcej rutiny (čistenie pleti dvakrát denne, používanie séra a kvalitných krémov by malo byť prakticky samozrejmosťou)
- Pravidelné dochádzanie na kozmetiku (aspoň raz za mesiac)
Keďže sa s každým spálením (v priebehu života) zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, tiež dbajte na pravidelné prehliadky u kožného lekára, na ktoré je potrebné chodiť raz ročne. Niekto odporúča tak robiť pred letom, ďalší ľudia odporúčajú prísť až na jeseň. Rozhodnutie je ale na vás a na dohovore s lekárom.
Čo sa týka úbytku kolagénu, veľmi populárne sú doplnky stravy pre ženy s jeho obsahom. V takom prípade môžete po nejakej dobe taktiež zaznamenať zmiernenie vrások a zlepšenie vzhľadu pokožky.
Keď sa zameriame na priberanie, opäť sa oplatí sledovať príjem a výdaj kalórií. (Zároveň sa ale zmierte s tým, že v priebehu menopauzy sa telo jednoducho mení, takže je lepšie sa tým veľmi nestresovať a prijať to ako prirodzenú súčasť života.) Určite vám tiež prospeje pravidelné cvičenie. Nemusíte chodiť do posilňovne, vybrať si môžete napríklad plávanie, nordic walking alebo tanec. Dôležité je, aby vás táto aktivita bavila a prinášala vám pozitívne pocity a radosť.
V poslednej dobe sa tiež čoraz častejšie hovorí o nepríjemnej vaginálnej suchosti, ktorá ženám bráni v tom, aby si naplno užili sexuálny styk. Aj na tento delikátny problém ale existuje jednoduché riešenie. Hovorí sa mu lubrikačný gél. Je len na vás, či si zvolíte nejaký z lekárne, alebo zamierite do obchodu s erotickým tovarom. Dbajte iba na to, aby ste si vybrali správny typ. (Napríklad silikónové gély nie sú vhodné pre kondómy a erotické pomôcky. V takom prípade si vyberajte gél na báze vody.)
K vašej celkovej pohode môže ďalej prispieť:
- Jóga
- Meditácia
- Písanie denníka
- Psychoterapia (ktorá je vhodná pre každého, kto nevie, kadiaľ kam)
Ako teda môžete vidieť, menopauza rozhodne nie je koniec sveta. Vaše telo síce potrebuje trochu inú starostlivosť, ale pokiaľ mu ju dáte, môžete byť stále krásne a spokojné.
Zdroje informácií
https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177 – Všetko o estrogéne (anglicky)
https://www.healthline.com/health/womens-health/benefits-of-estrogén – 4 benefity estrogénu (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/herbs-for-energy – 10 byliniek na podporu koncentrácie a energie (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth – 8 najlepších živín pre vlasy (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/foods-with-estrogén – 11 potravín s fytoestrogénmi (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/herbs-that-balance-hormones – 5 byliniek na vyrovnanie hormónov (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/collagen – Všetko o kolagénu (anglicky)
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-elasticity – Elasticita kože a 13 tipov, ako ju vylepšiť (anglicky)
https://www.healthline.com/health/keratin – Keratín a jeho použitie na vlasy (anglicky)