8 byliniek vhodných počas klimaktéria (menopauzy)
Klimaktérium je v živote ženy veľmi náročným obdobím. Už nie je možné otehotnieť, ale zároveň dochádza k významnej zmene hormonálnej činnosti, ktorá vychyľuje ženské telo z rovnováhy. Viete, ktoré bylinky môžete vyskúšať?
Ľudské telo je v mnohých ohľadoch ovládané hormónmi. Snáď z toho dôvodu dokáže reagovať aj na ich veľmi malé zmeny. Viete si teda asi celkom dobre predstaviť, čo s ním dokáže urobiť menopauza, počas ktorej dochádza k pozvoľnému úbytku ženského hormónu estrogénu.
Medzi príznaky menopauzy tradične patrí náladovosť, vaginálna suchosť, návaly tepla a potenie, priberanie na váhe, menej energie, vypadávanie vlasov, strata plnosti pŕs a mnoho ďalších javov, ktoré by si väčšina z nás radšej odpustila.
Keďže to ale nejde, nižšie sa pozrieme na bylinky, po ktorých môžete v tomto vyhrotenom období siahnuť.
Obsah
Ašvaganda
Ašvaganda je bylina, ktorá sa používa predovšetkým v indickej ayurvéde. Spája sa predovšetkým s redukciou stresu a úzkosťou, ale podporuje aj relaxáciu a spánok. Vzhľadom na to, že s týmto všetkým mávajú ženy v menopauze problémy, určite ju stojí za to vyskúšať. Ženy v období prechodu tiež ocenia to, že jej užívanie môže priaznivo ovplyvniť početnosť návalov tepla a potenie, ktoré sa môžu objavovať aj niekoľkokrát za deň. (Keďže ženy bývajú veľmi prepotené, často to vedie k neustálej výmene oblečenia.)
Ploštičník hroznatý
Ploštičník hroznatý používali pôvodní obyvatelia Ameriky. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade zmierňuje návaly tepla a nočného potenia. Táto bylinka sa ale nehodí pre všetky ženy, napríklad tie, ktoré majú problémy s pečeňou, by sa jej mali radšej vyhnúť.
Červená ďatelina
Červená ďatelina obsahuje látky, ktoré sa podobajú estrogénu. Z toho dôvodu sa odporúča práve v období menopauzy, kedy môže zmierniť príznaky prepadu ženských hormónov. Okrem návalov tepla a potenia sa jeho užívanie spája aj s nižším rizikom straty kostnej hmoty.
Angelika čínska
Anjelika čínska, alebo tiež Don quai, je rastlina, ktorá je príbuzná zeleru a mrkvy. Darí sa jej predovšetkým v Kórei, Japonsku a Číne. V čínskej ľudovej medicíne sa používa na zmierňovanie príznakov PMS a menopauzy. Najčastejšie sa ale používa s ďalšími bylinkami pre ženy.
Pupalka dvojročná
Dnes 13.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Veľmi populárna je u žien aj pupalka dvojročná, ktorá sa spája s redukciou hormonálnej nerovnováhy v ženskom organizme. Taktiež ju teda nájdete v niektorých doplnkoch stravy.
Maca peruánska
Maca peruánska sa skloňuje hlavne s mužským zdravím, v skutočnosti ju ale môžu užívať aj ženy v období menopauzy. Rovnako ako u mužov môže ženám ponúknuť podporu libida a sexuality. Tiež môže mať dobrý vplyv na redukciu depresie a úzkostí.
Ženšen
U ženšenu si musíte dávať dobrý pozor na to, aby ste si vybrali ten správny. Niektoré byliny sa totiž prezentujú ako ženšen, aj keď ním v skutočnosti nie sú. (Napríklad sibírsky ženšen, ktorý je úplne inou rastlinou as klasickým ženšenom nemá nič spoločné.) Orientujte sa teda podľa označenia ženšen pravý, kórejský, čínsky, japonský, ázijský, biely či červený.
Ženšen sa považuje za životabudič, ktorý telu dodáva energiu. Tiež by mal podporovať normálny stav imunitného systému, zlepšovať náladu, podporovať sexualitu a podobne. Pokiaľ to s ním ale preženiete, môže vás čakať úzkosť, nepokoj a nespavosť.
Valeriána lekárska
Kozlík lekársky určite poznáte, pretože sa pridáva do doplnkov stravy na spanie. Pokiaľ vás teda trápi pomalé zaspávanie a časté budenie, určite po ňom môžete siahnuť. Tiež môže mať pozitívny vplyv na návaly tepla.
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/nutrition/menopause-herbs – 10 byliniek na menopauzu (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/ashwagandha-menopause – Ašvaganda a menopauza (anglicky)