Fytoestrogény: Spoznajte tých 6 najúčinnejších
Približuje sa k vám míľovými krokmi menopauza a lámete si hlavu s tým, ako zmierniť jej prejavy? Možno vám pomôžu fytoestrogény v potravinách a fytoestrogény v bylinkách. Kde sa ale presne nachádza? A na čo sú vlastne fytohormóny dobré?
Menopauza rozhodne nie je prechádzka rozkvitnutou záhradou, čo vie každá žena, ktorá sa už stretla s jej prejavmi, ktoré nebývajú vždy výhradne pozitívne. Vzhľadom na to, že v tomto období dochádza k masívnemu úbytku ženského pohlavného hormónu estrogénu, môže sa to prejavovať nielen nepravidelnou menštruáciou a problémami s počatím, ale aj návalmi tepla a potenia, väčšou náladovosťou, stratou libida či zhoršenou kvalitou pokožky a vlasov.
Prečítajte si: Najlepšie bylinky na klimaktérium
Aj keď sa hovorí, že vnútorná krása je tým najcennejším, čo môžeme mať, v skutočnosti sme z väčšej časti márnivé a chceme sa páčiť (hoci treba len samy sebe). Tiež sa chceme cítiť v pohode a chceme podávať stabilný pracovný výkon. Práve preto sa hodí poznať fytohormóny , ktoré môžu hrať pri zvládaní príznakov menopauzy veľmi zásadnú úlohu.
Na ktoré potraviny a bylinky by ste sa teda mali vo svojej životospráve bližšie zamerať?
Obsah
Fytoestrogény v potravinách
Keď na chvíľu odhliadneme od estrogén tabliet, ktoré sa dajú zohnať vo voľnom predaji na internetových e-shopoch av lekárňach, fytoestrogény, čo sú látky z rastlinnej ríše, ktoré sa podobajú ženskému hormónu estrogénu, sa nachádza aj v niektorých potravinách. Tradične sa ženám v perimenopauze, počas menopauzy a post-menopauzy odporúča konzumácia sóje a výrobkov z nej, pretože sa považuje za jeden zo zdrojov izoflavónov.
Najlepšie bylinky pre zrelé ženy
Ďatelina lúčna červená
Rastie takmer na každej lúke a mnoho z nás ho považuje za burinu. Pritom ide o rastlinu, ktorá sa pridáva do širokého spektra voľnopredajných doplnkov stravy na menopauzu. Jeho najvýznamnejšou látkou sú práve fytoestrogény, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na priebeh PMS, menštruačný cyklus a na menopauzu. Tiež sa uvádza, že pitie čaju z tejto rastliny môže mať pred spaním upokojujúci efekt.
Ploštičník hroznatý
Ďalším možným pomocníkom môže byť ploštičník hroznatý, ktorý je taktiež zdrojom fytoestrogénov. Zaujímavosťou je aj to, že práve táto rastlina bola v minulosti v ľudovej medicíne hojne používaná na ženské problémy, ktoré súviseli s menštruáciou a menštruačnými kŕčmi.
Smldinec chlpatý
Aj smldinec chlpatý sa pridáva do voľnopredajných doplnkov stravy pre menopauzálne ženy, pretože sa o ňom hovorí, že môže podporiť ženskú hormonálnu rovnováhu. Opäť obsahuje látky, ktoré je možné zaradiť medzi fytoestrogény, preto po ňom môžete v prípade ťažkostí siahnuť.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Ľan siaty
O ľanu siedmom sa vie, že môže podporiť normálne trávenie. Z toho dôvodu sa často pridáva do rôznych kaší a raňajkových zmesí. Málokto ale vie, že aj on je zdrojom fytoestrogénov, ktoré môžu prispieť k udržaniu celkovej pohody. Tiež je zdrojom nenasýtených mastných kyselín Omega-3, ktoré sú dôležité pre normálnu funkciu kardiovaskulárneho systému, mozgu a zraku.
Drmček obyčajný
Drmček obyčajný by mohol vyhovovať ženám, ktoré majú v pláne aj napriek vyššiemu veku otehotnieť, pretože sa o ňom hovorí, že môže podporiť ovuláciu, ktorá je pre počatie zásadná. V neposlednom rade môže prispieť k lepšiemu znášaniu menštruačných bolestí ak lepšiemu zvládaniu príznakov menopauzy. Možno teda povedať, že ide o ďalšiu bylinku, ktorá je ideálna pre ženské zdravie.
Ženšen pravý
Ženšen pravý nie je technicky vzaté fytoestrogénom, ale silným adaptogénom. Ako iste viete, ten je v Ázii považovaný za veľmi dôležitý životabudič, ktorý podporuje normálnu hladinu energie, chuť na sex či normálny stav imunity. Pokiaľ teda potrebujete celkovo harmonizovať svoje telo a myseľ, ani ženšen by vám nemal v životospráve počas menopauzy chýbať. Zvlášť, pokiaľ vás trápia horšie pracovné výkony, kvôli ktorým si nie ste tak isté so svojou prácou.
Čo ďalšie pomáha?
Okrem doplňovania fytoestrogénov v období prechodu a po ňom pomáha aj zmena životosprávy. Rozhodne je múdre zahrnúť do svojho každodenného programu aspoň 20 minút pohybovej aktivity. (Čo môže byť aj svižnejšia chôdza.) Tiež kontrolujte veľkosť porcií, doprajte si dostatok odpočinku a znížte hladinu stresu. (To nie je vždy jednoduché, ale môže vám pomôcť napríklad delegovanie úloh na niekoho iného.) Vďaka tomu všetkému by ste sa mali zase čoskoro cítiť vo väčšej pohode.