3 fázy menopauzy (klimaktéria): Je možné tlmiť ich príznaky?
Prechod je náročné životné obdobie, ktoré sprevádza búrlivé hormonálne zmeny. Keďže sa postupne zastavuje menštruácia a dochádza k poklesu ženských hormónov, ktoré boli zodpovedné za normálnu plodnosť a schopnosť otehotnieť, je nutné počítať s často nepríjemnými príznakmi, ktoré môžu prispievať k zníženiu kvality života. Aké sú fázy klimaktéria? A existujú metódy, ako tento proces zvládnuť lepšie?
V priebehu menopauzy dochádza k pomerne radikálnym zmenám, ktoré znižujú, a následne aj znemožňujú, tehotenstvo. Veľkých zmien sa v tejto dobe dočká aj menštruácia. Cyklus môže byť u mnohých žien kratší, alebo naopak dlhší, než ako boli predtým zvyknuté. Tiež sa môže výrazne zmeniť sila a dĺžka krvácania. (Opäť, niektoré ženy môžu mať menštruáciu slabú, ďalšie neobvykle silnú.) Na konci tohto procesu potom ženy prestávajú menštruovať úplne.
To ale nie sú jediné prejavy menopauzy, ktoré ženám spôsobujú každodenný stres. Z ničoho nič sa môžu objaviť napríklad návaly potenia a horúčavy a ďalšie problémy, ktoré môžu narúšať vnútornú pohodu.
Keďže ide o pomerne rozsiahlu tému, ktorá sa týka polovice svetovej populácie, pozrieme sa, aké fázy menopauzy poznáme, aký je zhruba vek, kedy sa objavia prvé problémy, a nakoniec sa tiež zameriame na to, či existujú spôsoby, ako si od nich uľaviť .
Fáza prechodu
Perimenopauza
Tomuto období tiež niektorí nesprávne hovoria premenopauza. Z podstaty tohto slova možno ale celkom ľahko vydedukovať, že premenopauza označuje obdobie, kedy ženy normálne menštruujú, môžu otehotnieť a subjektívne nepociťujú žiadne problémy, ktoré sa spájajú s prechodom. K nejakým zmenám na úrovni hladiny hormónov už možno dochádza, ale nebývajú výrazné, takže si nemusíte v dobe premenopauzy nič všimnúť.
Perimenopauza už je ale niečo trochu iné. Uvádza sa, že ide o obdobie, ktoré v horizonte cca 3-5 rokov predchádza menopauze. Práve v tomto čase dochádza k prvým citeľnejším hormonálnym zmenám. Vek vstupu do obdobia perimenopauzy je u každej ženy iný, obvykle sa ale uvádza, že v priemere ide o neskoré štyridsiate roky.
V tomto období môžete zaznamenať prvé prejavy klimaktéria, medzi ktoré patria:
- Návaly tepla
- Nespavosť
- Nočné potenie
- Zrýchlený tlkot srdca
- Vaginálna suchosť
- Problémy s močovým ústrojenstvom
- Častejšia zmena nálad (podráždenosť, depresivita…)
Aj napriek všetkým týmto zmenám môžu ženy v období perimenopauzy ešte stále otehotnieť, z toho dôvodu je nutné dbať na ochranu pri pohlavnom styku. (V prípade, že sa ešte snažíte počať, potom môžete toto odporúčanie vynechať.)
Menopauza
Po perimenopauze zvyčajne prichádza samotná menopauza. Vek vstupu do nej sa opäť u každej ženy líši, obvykle sa ale uvádza, že sa často objavuje u žien, ktoré majú medzi 51-52 rokmi. V prípade, že si nie ste isté, určujúcim faktorom je to, či ste v posledných 12 mesiacoch spontánne menštruovali, alebo nie. Práve to je totiž hlavným kritériom menopauzy.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Zároveň je nutné myslieť na to, že úplná strata menštruácie môže súvisieť aj s niektorými inými faktormi, ako sú napríklad lieky, ktoré užívate, tehotenstvo a dojčenie, nejaké ochorenie a podobne.
Čo sa týka sily a prejavov menopauzy, opäť sa v ženskej populácii dosť významne líšia. Zatiaľ čo niektoré dámy nepociťujú takmer žiadne problémy a cítia sa dobre, ďalšie ich môžu mať mnoho a môžu im spôsobovať mnoho nepríjemností. Aby ste boli v trochu väčšom pokoji, skúste sa o priebehu menopauzy informovať u starších žien v rodine, pretože existuje pomerne veľká pravdepodobnosť, že budete mať podobný priebeh. (Nedá sa vylúčiť, že to bude inak, ale je to podobné, ako s prvou menštruáciou, tehotenstvom a priebehom pôrodu, ktoré ženy z jednej rodiny často prežívajú podobne.)
Postupný vývoj menopauzy v postmenopauze potom môže trvať 1-3 roky. Okrem vyššie uvedených problémov môžete zaznamenať aj častejšiu bolesť hlavy, priberanie na váhe, únavu, zníženie libida, rednutie kostí, zvýšenú hladinu cholesterolu, zhoršenú kvalitu pokožky a vlasov a mnoho ďalších.
Postmenopauza
Ako už bolo povedané, posledným štádiom, s ktorým sa stretnete, je postmenopauza. Vzhľadom na to, že ženské pohlavné hormóny mali v mnohých ohľadoch pozitívny vplyv na ochranu ženského organizmu pred niektorými chorobami, je veľmi dôležité, aby ste začali klásť zvýšený dôraz na prevenciu civilizačných chorôb a na zdravší životný štýl. Na škodu nebudú ani častejšie návštevy praktického lekára a ďalších špecialistov, ktorí budú priebežne sledovať vývoj vášho zdravotného stavu.
Existuje z toho cesta von?
Keďže sa menopauza považuje za normálnu, existuje len veľmi malá pravdepodobnosť, že vám lekár odporučí hormonálne lieky, ktoré by vám pomohli doplniť a kontrolovať estrogén, ktorého postupne ubúda . Oveľa častejšie teda ženy skúšajú prípravky na menopauzu, ktoré obsahujú bylinky a ďalšie látky, ktoré podporujú normálnu hladinu energie, koncentráciu, libido a podobne.
V týchto doplnkoch stravy pre menopauzálne ženy často nachádzame:
- Drmček obyčajný
- Ďatelina lúčna
- Sóju
- Ľan siaty
- Ploštičník hroznatý
- Ženšen
- Vitamín K
- Vitamín D
- Vápnik
A mnoho ďalších vitamínov, minerálov a byliniek, ktoré sa obvykle spájajú s podporou normálneho stavu kostnej hmoty, s podporou normálneho stavu pokožky, s normálnou náladou, obmedzením návalov tepla a potenia, s podporou spánku a podobne.
Dlhodobé užívanie kvalitných doplnkov stravy na menopauzu však môžete doplniť ešte niekoľkými ďalšími tipmi, ktoré vám môžu pomôcť sa ľahšie udržať v dobrej kondícii.
Obvykle sa odporúča vyskúšať:
- Nejakú formu pravidelnejšieho pohybu (nemusí ísť o posilňovňu, vhodné sú aj prechádzky, plávanie, tanec…)
- Zdravší jedálniček
- Osvojenie si relaxačných techník
- Úpravu prostredia v spálni
- Používanie vejára/vetráčika pri návaloch tepla a potenia
- Používanie kvalitného lubrikačného gélu pri intímnych chvíľach
Ďalej sa hodí mať neustále v zásobe dostatok suchého oblečenia. Návaly tepla sú nepredvídateľné a môžu vás zastihnúť prakticky kdekoľvek, vrátane práce. Keď sa budete mať do čoho prezliecť, budete sa cítiť viac vo svojej koži. Tiež vám môže pomôcť pravidelné dochádzanie ku kozmetičke a kaderníčke, ktoré sa postarajú o to, aby bola vaša koža s vlasmi v dobrej kondícii.
Ako vidíte, aj keď to nie je jednoduché, keď okrem vitamínov a byliniek skúsite aj ďalšie tipy, váš život by sa mal v dohľadnej dobe významne uľahčiť.
Zdroje informácií
https://menopause.obgyn.msu.edu/content/stages-menopause – Štádiá menopauzy (anglicky)
https://www.healthline.com/health/menopause/difference-perimenopause – Premenopauza, perimenopauza a menopauza (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/11-natural-menopause-tips – 11 prírodných prostriedkov a menopauzu (anglicky)
https://www.webmd.com/menopause/guide/menopause-natural-treatments – Tipy, ako zvládnuť menopauzu (anglicky)