Čo je to estrogén: Prečo je tento ženský hormón dôležitý?
Ženský hormón estrogén určite poznáte. Viete ale, že existuje aj niečo ako progesterón? Čo tieto hormóny vedia? Má nedostatok estrogénu a progesterónu nejaké príznaky? A je možné nejakými krokmi prispieť k väčšej hormonálnej rovnováhe?
Estrogén sa považuje za hlavný ženský pohlavný hormón. Málokto ale vie, že v skutočnosti ide o skupinu steroidov, medzi ktorými nájdeme napríklad estradiol, estriol a estrón. Každý z týchto estrogénov navyše vzniká trochu iným spôsobom. Za produkciu estrogénu v tele žien sú najviac zodpovedné vaječníky, žlté teliesko a placenta. V malom množstve sa tiež tvorí v pečeni, nadobličkách a prsiach.
Prečítajte si: Najlepšie bylinky na klimaktérium
V priebehu menštruačného cyklu, prípadne tehotenstva a menopauzy, sa množstvo týchto hormónov premieňa. Prípadne sa môžu stať dominantnými iné hormóny, ktoré prispievajú (napríklad) k udržaniu plodu. (Teraz narážame predovšetkým na progesterón.)
Obsah
Vplyv estrogénu na ženské zdravie
Estrogén má v ženskom tele nezastupiteľnú úlohu. Okrem toho, že podporuje rozvoj pohlavných znakov, má podstatný vplyv aj na ženskú plodnosť.
Medzi jeho hlavné úlohy patria:
- Rast pŕs
- Plodnosť a menštruácia
- Udržiavanie pružnosti a lubrikácia intímnych partií
- Kontrola hladiny cholesterolu v krvi
- Udržiavanie normálneho stavu kostnej hmoty
Zaujímavosťou je, že v puberte v určitej chvíli dievčatá rastú rýchlejšie ako chlapci. Ďalej znižuje (v porovnaní s mužmi) množstvo aktívnej svalovej hmoty v tele. V neposlednom rade tiež podporuje zadržiavanie vody v organizme. (Preto si môžu ženy pripadať častejšie opuchnuté a nafúknuté.)
Prečítajte si: Ako podporiť vnútornú krásu?
Prejavy nedostatku estrogénu
Estrogén nie je po celý život nemenný, v ženskom tele ho postupne ubúda av určitej chvíli začnú prevládať iné druhy estrogénu ako v plodnom veku. (Od puberty do menopauzy prevláda 17β-estradiol, neskôr prichádza na scénu slabší estrón.) V určitej chvíli teda môžu ženy zaznamenať prvé príznaky hormonálnej nerovnováhy, ktorá sa spája s úbytkom estrogénu .
Dnes 12.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
K týmto prejavom patria:
- Bolesť hlavy a migréna
- Častejšia zmena nálady
- Nepravidelná menštruácia
- Vaginálna suchosť
- Nočné potenie
- Zhoršená kvalita kostnej hmoty
- Únava a depresia
- Návaly tepla a potenie
- Horšia sústredenosť
Tiež sa môže objaviť zhoršená kvalita pokožky a vlasov, častejší výskyt infekcií močových ciest alebo priberanie na váhe.
Prejavy nedostatku progesterónu
Progesterón je v ženskom tele ďalším dôležitým hormónom, ktorý je kľúčový pre otehotnenie a pre normálnu menštruáciu a plodnosť. Pokiaľ je jeho hladina nízka, môže to viesť k nepravidelnej menštruácii. Tiež vás môže častejšie bolieť hlava, môžete mať sklony k depresiám a úzkostiam, môžete mať problémy so spánkom alebo môžete mať problém s udržaním tehotenstva.
Môže sa tiež stať, že pokiaľ sa vychýli z rovnováhy progesterón, prejaví sa to aj na množstve estrogénu, ktorého môže byť v organizme viac, než je správne potrebné. A aj to potom môže mať vplyv na vaše zdravie a psychiku.
Prečítajte si: Všetko, čo potrebujete vedieť o menopauze
Ako doplniť estrogén
Teraz sa mrkneme na to, ako prestať menopauzu a jej prejavy. Zameriame sa totiž na tipy a triky, ktoré pre vás môžu byť v určitej chvíli užitočné. Sústrediť sa môžete napríklad na potraviny a bylinky, ktoré obsahujú fytoestrogény. To sú látky prírodného pôvodu, ktoré sa podobajú ženskému hormónu estrogénu. Medzi známych pomocníkov v tejto oblasti patrí napríklad sója a ľanové semienko.
V neposlednom rade tiež vyskúšajte estrogén tablety, Ktorých sme urobili v minulosti porovnanie. Ide o doplnky stravy pre menopauzálne ženy, ktoré obsahujú bylinky, vitamíny a prípadne aj ďalšie látky, ktoré prispievajú k celkovej pohode ak lepšiemu zvládaniu príznakov tohto životného obdobia. Obvykle v nich býva červená ďatelina, vitamín D, ľan siaty, drmek obyčajný, vápnik a mnoho ďalších zložiek.