Ako otehotnieť? 10 tipov, ako zvýšiť šancu na bábätko bez mýtov
Tehotenstvo je téma, okolo ktorej sa točí podstatná časť našich životov. Je jedno, či sa mu snažíte za každú cenu brániť, alebo naopak patríte do tímu, ktorý sa nemôže dočkať toho, až bude voziť kočík. Ako pravdepodobné je otehotnenie pri menštruácii? A čo keď to nejde? Na tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsime odpovedať v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.
Pravdepodobnosť otehotnenia zaujíma ženy v takmer každom veku. Všetky na to ale majú dosť rozdielne dôvody. Zatiaľ čo mladé studenky môžu mať obavu z toho, že neplánované počatie negatívne ovplyvní ich šance úspešne doštudovať, v ďalších životných etapách, kedy sa páry usadia, môže ísť o snahu poistiť si úspech.
Podpora otehotnenia potom býva na stole aj u párov, ktoré si želajú počať potomka, ale z nejakého záhadného dôvodu sa im to dlhodobo nedarí. (Okrem viny na strane muža môže ísť napríklad aj o neodhalený problém s endometriózou .)
Aj keď na internete koluje mnoho „osvedčených“ rád, ktoré vás budú (obrazne povedané) nútiť tancovať bosých pri nechtíku a vykonávať množstvo pochybných úkonov, my sa zameriame na to, čo vám môže naozaj pomôcť.
Obsah
Správne načasovanie
Kto chodil na hodiny biológie a dával pri nich pozor, ten vie, že najväčšiu šancu na otehotnenie majú ženy v čase ovulácie. Na druhú stranu, ovulácii predchádza niečo, čomu môžeme hovoriť plodné okno. To trvá tak dlho, po akú dobu dokážu mužské spermie po nechránenom styku prežiť v tele ženy. Teoreticky si teda môžu na uvoľnené vajíčko počkať. (A búra to zažitý mýtus, že žena môže otehotnieť len pri sexe a bezprostredne po ňom.)
Čo sa týka počatia pri menštruácii, nie je obvyklé, že by sa to stávalo. Na druhú stranu, záleží veľa na tom, kedy má žena ovuláciu. Pokiaľ prichádza krátko po menštruácii, môže k tehotenstvu po styku v dobe periódy dôjsť. (Pozri vysvetlenie, ktoré sme spomenuli vyššie.)
Zvýšte pravdepodobnosť
Pokiaľ nemáte sex, nemôžete očakávať, že počnete. Aj keď ste najplodnejší len niekoľko hodín/dní v mesiaci, určite neurobíte nič zlé, keď sa budete sexuálnej aktivite oddávať čo najčastejšie. Na druhú stranu, nemala by sa z toho stať nudná povinnosť.
Správna telesná hmotnosť
Aj keď sa o tom často skoro nehovorí, tajomstvo úspechu môže spočívať v tom, že obaja partneri majú zdravú telesnú hmotnosť. U žien to potom platí dvojnásobne, pretože nadváha a podváha môžu mať negatívny vplyv na normálnu ovuláciu, takže sa potom môžu objaviť najrôznejšie problémy, vrátane úplnej straty menštruácie. (To je veľké riziko u intenzívne fyzicky aktívnych a štíhlych žien.)
Prestaňte fajčiť
Ďalším bodom, ktorý u oboch partnerov zvyšuje pravdepodobnosť úspešného počatia je nikotínová abstinencia. Fajčenie tabaku môže mať negatívny vplyv na plodnosť mužov a žien. V neposlednom rade, ak ste tehotná (a neviete o tom) a fajčíte, môže to negatívne ovplyvniť aj zdravie počatého plodu.
Dnes 13.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Pozor na alkohol
Ďalším rizikovým faktorom, ktorý môže mať negatívny vplyv na vašu schopnosť počať, je nadmerné pitie alkoholu. Ľudia, ktorí pijú často, alebo si dokonca vypestovali závislosť, môžu mať zníženú schopnosť reprodukcie.
Stavte na antioxidanty
Organizmus mužov a žien, ktorí plánujú založiť rodinu, naopak ocenia, keď bude mať dostatočnú zásobu antioxidantov a ďalších látok, ktoré podporujú plodnosť. Okrem kyseliny listovej si doprajte v dostatočnom množstve aj zinok . Vďaka tomu bude ženské telo lepšie pripravené na tehotenstvo a muži budú mať kvalitnejšie spermie.
Nie rafinovanému cukru
Aj keď vám môžu sušienky a sladké malinovky chutiť, rafinované cukry neprináša vášmu organizmu nič dobré. To platí hlavne pre ženy, ktoré majú syndróm polycystických ovárií, ktorý spôsobuje, že normálne neovulujú. Navyše, nadmerný prísun cukru má negatívny vplyv na hmotnosť, ktorá je pre úspešné počatie tiež celkom kľúčová.
Zažeňte stres
Niekedy otehotneniu nebráni žiadna konkrétna príčina, ale aj napriek tomu sa to nedarí. Obvykle to vedie k tomu, že jeden alebo obaja partneri sú v strese a prehnane sa upínajú na to, prečo práve oni majú smolu.
Keďže stres a psychická nepohoda môže brániť otehotneniu, je veľmi dôležité, aby ste sa upokojili a nechali to plávať. Aj keď sa to ľahko povie, môžete vyskúšať napríklad cvičenie jogy, meditáciu a písanie denníka. V ťažších prípadoch, keď sa pridá depresia alebo nesúlad vo vzťahu, môže pomôcť aj psychoterapeut, či psychológ.
Hýbte sa
Pre dôležitosť pohybu hovorí hneď niekoľko faktorov. V prvom rade pomáha udržovať normálnu telesnú hmotnosť. Pravidelná pohybová aktivita navyše môže podporiť dobrú náladu a chuť na sex. V neposlednom rade taktiež redukuje stres. Na druhú stranu, ženy by to nemali s pohybovou aktivitou preháňať, pretože nad určitú hranicu môže ich schopnosť otehotnieť znižovať.
Starajte sa o zdravie
V prípade, že sa pri sexuálnom styku nechránite a ani po nejakej dobe ste nezaznamenali úspech, je dôležité, aby sa obaja partneri nechali dôkladne vyšetriť. Je totiž celkom možné, že sa u vás rozvinul problém, o ktorom neviete. Tiež sa snažte neignorovať preventívne prehliadky, ktoré môžu včas odhaliť, že s vami nie je všetko v najlepšom poriadku.
Mali ste problémy s otehotnením, alebo sa vám podarilo počať hneď na prvý pokus?
Zdroje informácií
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/how-to-get-pregnant/art-20047611 – Ako otehotnieť (anglicky)
https://www.nhs.uk/pregnancy/trying-for-a-baby/trying-to-get-pregnant/ – Podpora otehotnenia (anglicky)
https://www.healthline.com/health/pregnancy/sex-on-period – Sex pri menštruácii (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/16-fertility-tips-to-get-pregnant – 16 tipov, ako podporiť plodnosť (anglicky)