Základy eliminačnej diéty: Ako funguje jej princíp?
Nie je vám dlhšiu dobu dobre a snažíte sa prísť na to, kde presne môže ležať jadro problému? Niekedy môže ísť o nezistenú potravinovú alergiu alebo intoleranciu nejakej látky, takže v takej chvíli môžete sami, alebo v spolupráci s lekárom, vyskúšať eliminačnú diétu. Ako na ňu ale naskočiť? A môže mať zmysel aj u niekoho iného?
Eliminačná diéta vo svojej podstate znamená, že sa snažíte obmedziť alebo vyškrtnúť nejaký okruh nápojov a potravín, o ktorých sa domnievate, že vám nerobia dobre. Ako si to iste dokážete veľmi dobre predstaviť, ide o beh na dlhšiu trať, pretože nie každému alergikovi alebo človeku s intoleranciou robí zle všetko. (Napríklad poznáme jedincov s intoleranciou na kazeín, ktorí mliečne výrobky v nejakej konkrétnej úprave/podobe bez problémov môžu.)
Z vyššie uvedeného ďalej celkom jasne vyplýva, že nejde o diétu, ktorej hlavným cieľom by bola redukcia telesnej hmotnosti. Ľudia k nej najčastejšie pristupujú preto, že sa chcú zbaviť nejakého dlhodobého problému. Eliminačná diéta vám môže pomôcť zistiť, čo vám zhoršuje atopický ekzém a podobne. V porovnaní (napríklad) s bezmliečnu diétou navyše trvá iba krátkodobo, pretože ide iba o prieskumnú fázu, na základe ktorej v budúcnosti stanovíte ďalší postup.
Čo ďalšie by ste mali o eliminačnej diéte vedieť? A ako ju správne vykonávať?
Obsah
Na čo je eliminačná diéta?
Vzhľadom na to, že sa k eliminačnej diéte najčastejšie pristupuje vtedy, keď máte vy a váš lekár podozrenie na to, že vaše problémy spôsobuje alergia na určitú potravinu, nápoj alebo ich obsiahnutú látku, bude dôležité k eliminačnej diéte pristúpiť pod jeho dozorom. Uvedomte si prosím, že tým, že sa rozhodnete nejakú zložku z jedálnička na nejakú dobu vyškrtnúť, môže telo prísť o živiny, ktoré potrebuje pre svoje normálne fungovanie. A to by mohlo spôsobiť vážne problémy.
Ako to funguje?
Eliminačná diéta má v zásade iba dve fázy, počas ktorých pracujete s potravinami určitým spôsobom.
Eliminačná fáza
Prvým krokom je prestať jesť podozrivé potraviny. Musíte starostlivo čítať etikety výrobkov v obchodoch a pýtať sa v reštauráciách na zloženie pokrmov (od toho existuje zoznam alergénov, ktorý by mal byť dostupný všade) a na spôsob prípravy jedla. Veďte si tiež potravinový denník a zapisujte si doň všetko, čo zjete, a zaznamenávajte si, ako sa po konzumácii cítite.
V tejto fáze pokračujte najmenej 2 až 4 týždne. Než prejdete do ďalšej fázy, počkajte, až príznaky odznejú aspoň na 5 dní.
Medzi najčastejšie vyškrtávané potraviny v tejto fáze patrí sója a výrobky z nej, mlieko, citrusy, vajcia, lepok či morské plody. Ani to ale nemusí byť cestou k úspechu, pretože niektorí ľudia sú citliví napríklad na niektoré farbivá, na laktózu a kazeín, na niektoré pridané príchute a konzervanty atď.
Dnes 4.11.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
V tejto fáze je zároveň dôležité pristúpiť k náhrade niektorých dôležitých živín, ktoré môže vyškrtnutá skupina potravín telu poskytovať. Môže ísť o bielkoviny, o nejaký dôležitý vitamín či minerál, o vlákninu a podobne.
Reintrodukčná fáza
Po vylúčení možných spúšťačov potravinových alergií budete podozrivé potraviny pomaly, jednu po druhej, pridávať späť. Zakaždým, keď pridáte novú potravinu, počkajte 3 dni, aby ste dali telu čas na reakciu a zistili, či spôsobuje nejaké príznaky alergie. Na základe toho si môžete spätne s lekárom potvrdiť, že sa vám podarilo tento problematický spúšťač vašich problémov skutočne nájsť. V prípade, že sa u vás po zaradení problematickej potraviny objaví opuch hrdla a jazyka, problém s dýchaním alebo silná alergická reakcia, okamžite ju znova vyraďte a vyhľadajte okamžitú pomoc lekára!
Tip: Ako na nízkosacharidovú diétu?
Druhy eliminačných diét
Jednoduchá (modifikovaná) diéta
Táto základná eliminačná diéta zahŕňa vynechanie iba jednej potraviny alebo niekedy dvoch najčastejších spúšťačov potravinových alergií: pšenice (vrátane lepku) a mliečnych výrobkov. Namiesto toho jedzte bezlepkové potraviny a hnedú ryžu, proso, pohánku alebo quinú.
Pokročilá eliminačná diéta
V priebehu tejto diéty sa vynecháva niekoľko skupín potravín a nápojov súčasne. Počas tejto diéty sa nesmie jesť čokoláda, piť alkohol, jesť vajcia a mnoho ďalších. Niektoré druhy ovocia a zeleniny obsahujú bielkoviny, ktoré sú veľmi podobné bielkovinám niektorých peľov. Pokiaľ ste teda alergický na peľ, môže potravina s podobnými bielkovinami vyvolať alergickú reakciu v ústach. Hovorí sa tomu syndróm orálnej alergie. Napríklad ľudia s alergiou na ambróziu môžu mať príznaky, keď jedia melóny alebo paradajky. Ľudia s alergiou na trávu môžu reagovať na broskyne alebo zeler. U niektorých ľudí môže upchatie nosa vyvolať pitie alkoholu – najmä piva alebo vína.
Striktná diéta
Ide o eliminačnú diétu s najprísnejším režimom, pri ktorej je nevyhnutné naozaj úzko spolupracovať s lekárom. Tiež s ním konzultujte, ako máte nahradiť chýbajúce živiny.
Museli ste niekedy dodržiavať eliminačnú diétu? Ak áno, ako dlho?