Steatóza pečene: Spoznajte „stučnenú pečeň“ vďaka týmto 10 príznakom
Pokiaľ idete raz za čas na pečeňové testy, ich hodnoty lekári vyjavia, či je s vami všetko v najlepšom poriadku. Čo ak ale ich hodnoty nie sú dobré? V takom prípade môže byť na vine alkoholická steatóza pečene. Aká je liečba tohto problému? A musíte mu prispôsobiť svoj jedálniček?
Aj keď sme v úvode hovorili o tom, že tučná pečeň môže spôsobiť nadmerné popíjanie alkoholu, nemusí to byť vždy pravidlom. Pravdou je, že existuje aj nealkoholová steatóza pečene, ktorou môžu trpieť ľudia, ktorí si dajú pohárik len zriedka.
Aj keď možno nikoho zo svojho okolia, kto by týmto problémom trpel, nepoznáte, pravdou je, že stučnenie pečene je v súčasnej dobe pomerne dosť časté, preto by sme na seba mali dávať trochu väčší pozor.
Ako sa steatóza prejavuje? A je možné ju dostať nejako pod kontrolu?
Obsah
Čo je steatóza?
Ako už bolo povedané v úvode, steatóza, alebo aj stučnenie pečene, môže mať niekoľko pôvodcov. Buď sa k nej môžete prepracovať nadmernou konzumáciou alkoholu alebo nezdravým životným štýlom. Jedným z príznakov tohto problému je hepatomegália, čo znamená, že sa vám zväčší pečeň. (Čo znamená, že je u vás prítomná pokročilá steatóza pečene.) Okrem pohmatu môže lekár pri diagnostike použiť napríklad ultrazvuk.
Hlavné príčiny
Medzi rizikové faktory pre vznik steatózy pečene patrí obezita, ktorou trpí veľké percento populácie. Ďalej je na vine aj cukrovka 2. typu, inzulínová rezistencia, metabolický syndróm a vysoká hladina cholesterolu a triglyceridov v krvi.
Ďalej môže byť spúšťačom:
- Tehotenstvo
- Vedľajší účinok liekov
- Žltačka typu C
- Genetika
Príznaky steatózy pečene
Na stučnenú pečeň môžu poukazovať príznaky ešte predtým, ako vám ju oficiálne potvrdí vo svojej ordinácii lekár. Niekedy ale nemusia byť špecifické, alebo ich môžete zameniť s iným zdravotným problémom.
Dnes 13.1.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Medzi bežné prejavy patrí okrem zväčšenia pečene aj:
- Strata chuti do jedla
- Náhly úbytok hmotnosti
- Žltkastá koža a očné bielko
- Tmavý moč
- Bledá stolica
- Kumulácia tekutiny v brušnej dutine
- Zmätenosť
- Zväčšenie pŕs u mužov (gynekomastia)
- Opuchnutie nôh
Ak sa tučná pečeň nerieši, môžete očakávať zhoršovanie zdravotných problémov a ďalšie komplikácie v budúcnosti.
Diagnostika
Najprv by sa vás mal lekár opýtať na vašu rodinnú anamnézu a podobne. (Pravdepodobne ho bude zaujímať aj váš životný štýl.) Nasledovať by malo fyzické vyšetrenie, v priebehu ktorého vám lekár prehmatá brucho a bude sa zaujímať o ďalšie pridružené príznaky, ktoré môžu poukazovať na problém. Následne by vám mal urobiť ešte krvný test. V prípade potreby vás môže poslať ešte na ultrazvuk alebo na biopsiu.
Ako sa steatóza lieči?
Liečba zahŕňa alkoholovú abstinenciu a stratu nadbytočnej telesnej hmotnosti. V neposlednom rade hrá veľkú úlohu pri zvládaní tohto problému aj váš jedálniček.
Medzi hlavné princípy diéty patria:
- Obmedzenie kalórií
- Vyškrtnutie alkoholu
- Pestrý jedálniček
- Dostatočný prísun vlákniny
- Dostatočný príjem čistej vody
- Obmedzený prísun soli
V prípade, že sa na stučnenú pečeň príde včas a zmenu životného štýlu vezmete vážne, môže sa stav vašej pečene zlepšiť (alebo sa aspoň už nemusí zhoršovať). Určite teda stojí za to si dať na tieto veci pozor.
Máte nejakú osobnú skúsenosť so stučnenou pečeňou? Ak áno, podarilo sa vám dostať tento problém pod kontrolu?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/fatty-liver – Všetko o steatóze pečene (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/fatty-liver – Čo by ste mali vedieť o stučnenej pečeni (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320082 – Diéta pri steatóze (anglicky)