Čo je to astigmatizmus?
Astigmatizmus je tzv. asférická refrakčná vada, pri ktorej oko vykazuje v dvoch rezoch rôznu refrakciu. Astigmatizmus je najčastejšie pravidelný, ale môže byť aj nepravidelný. Astigmatizmus nemusí postihovať len rohovku, môže byť šošovkový aj sietnicový.
Obsah
- 1 Druhy astigmatizmu
- 2 Definícia astigmatizmu
- 3 Príčiny astigmatizmu
- 4 Pravidelný a nepravidelný astigmatizmus
- 5 Príznaky astigmatizmu
- 6 Ďalšie prejavy astigmatizmu
- 7 Myopický astigmatizmus
- 8 Hypermetropický astigmatizmus
- 9 Zmiešaný astigmatizmus
- 10 Ako sa astigmatizmus diagnostikuje
- 11 Možnosti liečby a korekcie astigmatizmu
- 12 Astigmatizmus a prevencia
Druhy astigmatizmu
- Astigmatizmus rohovkový
- Astigmatizmus šošovkový
- Astigmatizmus sietnicový
Definícia astigmatizmu
Astigmatizmus je typ refrakčnej chyby , pri ktorej oko neprenáša obraz snímaného predmetu rovnomerne na sietnici . Označuje sa tiež ako cylindrická očná vada . Obraz, ktorý je prenášaný svetlom , sa premietne na sietnici v dvoch bodoch namiesto jedného a je rozostrený . Očná vada vyžaduje odlišnú korekciu a používajú sa špeciálne kontaktné šošovky s cylindrom a osami .
Príčiny astigmatizmu
Podľa odborníkov sa zrejme väčšina ľudí s určitým stupňom astigmatizmu už narodí a je aj dedičný . Ak sa astigmatizmus diagnostikuje v ranom detstve, môže sa jeho stupeň s pribúdajúcim vekom zvyšovať alebo znižovať . Astigmatizmus môže vzniknúť aj pri zranení alebo pri operácii očí.
Pravidelný a nepravidelný astigmatizmus
- Pravidelný astigmatizmus – pripomína tvar lopty na rugby v podobe pravidelného zakrivenia dvoch na seba kolmých meridiánov
- Jednoduchý astigmatizmus – myopický alebo hypermetrický
- Zložený astigmatizmus – myopický alebo hypermetrický
- Zmiešaný astigmatizmus – svetlo sa láme do dvoch rovín, kedy jeden lúč dopadá pred sietnicu a druhý za sietnicu
- Nepravidelný astigmatizmus – najčastejšie po úraze, zápale, ochorení či degenerácii, má atypický tvar so zjazvením a zakrivenie meridiánov je nepravidelné
Príznaky astigmatizmu
Príznaky sa môžu líšiť a nemusia sa ani prejaviť. Najčastejšie je to nejasný obraz a rozmazané videnie . Ak je astigmatizmus nízky, problémy s videním nemusia byť zaznamenané, keď je rozšírenejší, objavuje sa únava očí hlavne pri čítaní a práci na počítači, kedy sa oči snažia prispôsobiť, škúlenie, pálenie očí, bolesti hlavy a migrény .
Ďalšie prejavy astigmatizmu
Astigmatizmus často sprevádza krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť , ale funguje na inom princípe a nemožno ju korigovať klasickými šošovkami alebo okuliarmi, ktoré majú len plusovú alebo mínusovú dioptriu. Väčšinou sa predpisujú torické kontaktné šošovky , ktoré sú v spodnej časti hrubšie a tým bránia pretáčaniu šošoviek v očiach, pomáha to orientovať šošovky rovnomerne, predvídateľne as lepšou vizuálnou ostrosťou.
Myopický astigmatizmus
Jeden alebo oba hlavné vrcholové body alebo meridiány oka sú krátkozraké av rôznej miere myopické .
Hypermetropický astigmatizmus
Jeden alebo oba hlavné vrcholové body alebo meridiány oka sú ďalekozraké av rôznej miere hypermetropické . Horšie sa odhaľuje.
Zmiešaný astigmatizmus
Jeden hlavný vrcholový bod alebo meridián je krátkozraký a druhý ďalekozraký .
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Ako sa astigmatizmus diagnostikuje
Astigmatizmus sa dá zistiť počas vyšetrenia zraku na prístrojoch, ktoré sú schopné odhaliť krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Očný lekár svieti do oka svetlom a ručne vkladá rôzne šošovky medzi svetlo a oko pri teste zvanom retinoskopia .
Možnosti liečby a korekcie astigmatizmu
- Tórické kontaktné šošovky alebo korekčné okuliare na úpravu videnia. Torické šošovky majú väčší uhol odrazu v určitom smere. Po vyšetrení a vykonaní testu ostrosti zraku očný lekár určí, ktoré šošovky sú pre daný stupeň najvhodnejšie.
- Refrakčná chirurgia je ďalšou možnosťou korekcie astigmatizmu. Vykonáva sa chirurgická vnútroočná operácia , hlavne u pridruženého šedého zákalu , kedy sa očná šošovka vymení za umelú.
- Refrakčné laserové operácie očí, kedy sa zmení tvar očnej rohovky . Zákrok sa vykonáva iba v prípade, ak sú oči zdravé, nemáte žiadne problémy so sietnicou, rany a jazvy na rohovke alebo iný druh ochorenia očí.
Astigmatizmus a prevencia
Ochrana očí a správna starostlivosť o zrak. Pri práci, čítaní, sledovaní televízie a práci na počítači je nutné vhodné osvetlenie a prestávky , aby si oči mohli oddýchnuť . Proti slnku noste kvalitné slnečné okuliare. Dbajte na vyváženú stravu, bohatú na vitamíny A, C, E, zinok aj selén.