Chcete vyradiť mlieko z jedálnička? Pozor na týchto 5 chýb!
Alergia na mliečnu bielkovinu alebo cukor je v populácii častejšia, než si možno myslíte. Neznášanlivosť sa ale môže prejavovať rôznymi spôsobmi, takže pre vás nemusí byť na začiatku cesty ľahké vyhodnotiť, čo vám robí v jedálničku zle. Hodí sa v takejto situácii vyskúšať alternatívne mlieko? A na akých ďalších pilieroch stojí bezmliečna diéta?
Vzhľadom na to, že od narodenia deti pijú materské mlieko, a vzhľadom na to, že mlieko je dobrým zdrojom vápnika, ktorý je kľúčový pre udržanie normálneho stavu kostí a ich správny rast, je pochopiteľné, že vás môže náhla intolerancia na laktózu veľmi negatívne prekvapiť . Niektorí ľudia sa však obmedzením v jedálničku dopracujú aj v špecifických životných situáciách, po skončení ktorých sa k pôvodnému režimu zase pomaly vracajú. (Obľúbená je napríklad bezmliečna diéta pri dojčení.)
Niektorí ľudia však nemusia dlho tušiť, že za ich dlhotrvajúcimi tráviacimi problémami stojí práve mlieko a niektorá z jeho zložiek. Hlavným prejavom intolerancie na laktózu je nadmerná plynatosť, ktorú môžu riešiť aj probiotiká.. Objaviť sa ale môžu napríklad aj kŕče, hnačka a bolesť brucha.
Môže v takejto situácii pomôcť mlieko úplne vyradiť?
Obsah
Čo je laktóza?
Laktóza je technicky mliečny cukor, ktorý sa prirodzene nachádza v mlieku. V některých případech může mít mléko i snížené množství laktózy, takže může vyhovovat citlivějším jedincům. Kromě jiného, laktóza se nachází i v mateřském mléce savců, z toho důvodu mohou mít některá alergická miminka problémy již krátce po narození. Další složkou mléka, s jejímž trávením pak můžete mít problémy, je
kasein
.
Chyby pri bezmliečnej diéte
V niektorých prípadoch je absolútne nevyhnutné úplne vylúčiť všetko, čo obsahuje mlieko. Napríklad osoba s alergiou na kazeín nemôže piť ani ovčie alebo kozie mlieko, s ktorým iní ľudia s citlivosťou na mlieko nemusia mať problém. A potom sú aj jedinci, ktorým nevadí jesť napríklad maslo a jogurt, ale nemôžu si dať bežnú šľahačku alebo puding. Preto je dôležité sledovať reakcie svojho tela na rôzne potraviny a nápoje obsahujúce mlieko a potom konať podľa toho, čo pozorujete.
Ale ak niečo naozaj neznesiete, musíte to vyradiť:
- Kravské mlieko a všetky výrobky z kravského mlieka alebo s jeho obsahom
- Zmrzlina a iné mliečne výrobky (syr, smotana, tvaroh, cmar…)
- Všetky hotové výrobky, ktoré obsahujú mlieko (čokoláda, pečivo…)
Ak má dojčené dieťa problém, najlepšie je poradiť sa s personálom pôrodnice alebo s pediatrom, ktorý môže odporučiť vhodnú náhradu, aby dieťaťu nič nechýbalo pre jeho správny vývoj.
Dnes 4.11.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Tip: Nízkosacharidová diéta a jej pravidlá
V neposlednom rade, ak žijete s niekým, kto môže konzumovať mliečne výrobky, mali by ste svoje potraviny nejakým spôsobom oddeliť a dávať pozor pri príprave jedla. Pretože aj táto neopatrnosť by mohla v extrémnych prípadoch spôsobiť neželané komplikácie.
Čo jesť a piť, keď chcete držať bezmliečnu diétu?
Medzi relatívne bezpečné možnosti patria alternatívne mlieka na rastlinnej báze a výrobky z nich. A hovoríme relatívne hlavne preto, že niekedy sa môžu vyskytnúť ďalšie pridružené alergie alebo precitlivenosti. Napríklad na sóju alebo orechy, z ktorých sa takéto alternatívy dajú vyrobiť. Mliečne nátierky (tradičné nátierky) alebo tavené syry môžete nahradiť rastlinnými nátierkami, ktoré sú bežne dostupné vo väčších reťazcoch. Tie môžu byť vyrobené napríklad zo strukovín a nájdete ich v oddeleniach vegetariánskych, vegánskych a podobných potravín.
V rovnakej kategórii výrobkov nájdete aj rastlinné alternatívy jogurtov a iných rastlinných výrobkov (napr. smotana, šľahačka) atď. Prípadne môžete po konzultácii s lekárom konzumovať aj mliečne výrobky, u ktorých bolo vysledované, že vám nespôsobujú ochorenia.
Tipy na recepty
Napríklad omáčky môžu byť pre vás vhodné, ale pri ich príprave nepoužívajte smotanu, mlieko alebo iné mliečne zložky. Rôzne druhy vareného a pečeného mäsa vo vlastnej šťave alebo s vývarom sú tiež úplne v poriadku a môžete ich podávať napríklad s pečenými zemiakmi a šalátom bez dresingu. Ani strukoviny s údeným mäsom nie sú zlý nápad. Nemusíte sa teda obávať, že by ste vy alebo vaši blízki jedli jedlá s malou výživovou hodnotou a bez chuti. Je len dôležité myslieť pred a počas varenia (aspoň na začiatku).
Čo si z toho vziať?
Najdôležitejším krokom je zistiť, čo presne vám v strave spôsobuje problémy. V závislosti od úrovne vašej citlivosti môže byť možné pridať do bezmliečnej diéty mliečne výrobky, na ktoré vaše telo nereaguje príliš výrazne. Musíte si však vytvoriť dostatočný priestor na otestovanie toho, čo môžete v strave ponechať a čo musíte vylúčiť.
Avšak aj keď nakoniec vyradíte väčšinu alebo dokonca všetky mliečne výrobky, našťastie existuje dostatok rastlinných alternatív, vďaka ktorým objavíte nové chute a nebudete sa cítiť príliš vzdialení od svojho bežného života.
Museli ste niekedy dodržiavať bezmliečnu diétu?