Ako sa pozná bipolárna porucha: Príčiny, príznaky, liečba
Bipolárna porucha nie je doménou slávnych osobností, ale aj normálnych smrteľníkov, ktorí žijú medzi nami. Na mnoho z nás nemusia títo jedinci pôsobiť ani trochu depresívne, pretože sa u nich striedajú prepady nálady s obdobím eufórie, kedy sa zdajú byť prakticky nepremožiteľní. Súvisí spolu nejako bipolárna porucha a dedičnosť? Alebo jej vznik ovplyvňuje niečo úplne iné?
Depku má z času na čas každý. Väčšinou sa tým myslí zlá nálada a nedostatok energie. Tieto dva problémy môžu byť spôsobené horším počasím, skorým stmievaním alebo tým, že sa nám v živote aktuálne niečo nedarí tak, ako by sme si to predstavovali. S klasickou depresiou však nemajú tieto „depky“ nič spoločné.
Oproti tomu, existujú medzi nami ľudia, ktorí trpia skutočnou depresiou , ktorá je vážnym psychickým ochorením, ktoré zabraňuje prežívať radosť a pozitívne pocity. Nie každý človek s depresiou je za všetkých okolností kôpka nešťastia. Veľa totiž záleží, s akým druhom depresie sa stretáva.
V čom všetkom je špecifická bipolárna porucha? A ako sa s ňou dá žiť?
Obsah
Čo to je bipolárna afektívna porucha
Bipolárna afektívna porucha má mnoho mien. Možno ste niekoho počuli povedať termín maniodepresívna psychóza , maniodepresia alebo manické depresie . Všetky tieto termíny ale označujú jeden stav. V priebehu maniodepresívnej psychózy sa u pacienta striedajú pocity depresie s pocitmi eufórie .
Tieto cykly sa často opakujú. Uvádza sa, že k zmene nálady môže dôjsť päťkrát, ale aj častejšie ako tristošesťdesiatkrát za rok. V tomto sa ľudia s bipolárnou poruchou jeden od druhého líšia, pretože u niekoho môže jedna epizóda trvať niekoľko dní, týždňov či mesiacov a pri ďalšom ide o zmeny, ktoré zvládne v priebehu niekoľkých hodín. Priebeh bipolárnej poruchy sa navyše môže líšiť aj v rámci pohlavia. U žien sú oveľa menej výrazné prejavy manického obdobia a častejšie zažívajú depresívne stavy.
Príčiny jej vzniku
Dôvody vzniku bipolárnej poruchy nie sú odborníkom vždy úplne jasné. Majú ale za to, že vplyv na vznik tohto stavu môže mať genetika, odlišné fungovanie mozgu alebo okolité prostredie. V jeho prípade podozrenie padá na nadmerný stres, na traumatické zážitky alebo na vážne telesné ochorenie.
Ako ju spoznať – príznaky
Príznaky bipolárnej poruchy sú individuálne. Navyše, veľa sa líši v závislosti na tom, či človek prechádza depresívnou fázou, alebo je práve pod vplyvom eufórie.
Dnes 13.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
V čase eufórie sa môže manická depresia prejavovať:
- Nechráneným sexom
- Užívaním drog a návykových látok
- Hazardným správaním
- Pocitom nepremožiteľnosti
- Impulzívnym konaním
Obdobie depresie sa naopak často prejavuje:
- Smútkom
- Bezradností
- Nedostatkom energie
- Nadmerným, alebo naopak nedostatočným spánkom
- Nedostatkom záujmu o čokoľvek, čo má človek za normálnych okolností rád
- Myšlienkami na samovraždu
Diagnostika
Tento druh poruchy môže diagnostikovať len odborník na základe prejavov choroby. Z toho dôvodu by sme vám odporučili najskôr kontaktovať psychológa, ktorý vás v prípade podozrenia vyšle k psychiatrovi . Ten jediný vám totiž môže predpísať antidepresíva.
Liečba
Liečba bipolárnej poruchy väčšinou zahŕňa užívanie antidepresív , ktorých cieľom je návrat do normálneho života. Ako podporný prostriedok na konzervatívnu liečbu sa využíva psychoterapia . Uvažovať môžete aj o zmene životného štýlu , ktorá by mala zahŕňať zdravší jedálniček, dostatok spánku a otvorené hovorenie o vašom probléme s ľuďmi, ktorým veríte.
Život s bipolárnou poruchou
Aby pre vás bol život s bipolárnou poruchou čo najjednoduchší, skúste sa vyvarovať nadmerného stresu. Tiež vám môže pomôcť plánovanie času, v ktorom budete mať priestor pre svoje pravidelné upokojujúce rituály. Uľahčiť vám to môže aj pravidelný pohyb. Váš stav naopak môže zhoršiť popíjanie alkoholických nápojov a nápojov s kofeínom. V prípade potreby tiež nie je na škodu si písať denník. Hlavne si ale uvedomte, že vaša choroba nie je vaša chyba a že sa s vami nedeje nič nenormálne. (Na svete totiž existuje veľa ľudí, ktorí prežívajú to isté, čo vy.)
Poznáte niekoho s bipolárnou poruchou?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder – Všetko o bipolárnej poruche (anglicky)
https://www.everydayhealth.com/bipolar-disorder/bipolar-disorder-mood-swings.aspx – Život s bipolárnou poruchou (anglicky)