Obsese: Čo to je a ako sa jej zbaviť
Každý máme nejaké zvyky, alebo záľuby. A všetci sa tiež nejako správame. U niektorých ľudí ale dochádza k určitej forme patológie. Napríklad majú chorobné nutkanie niečo opakovať dookola. Bez nejakého zjavného dôvodu. Mohla by za tým byť kompulzívna obsesia?
Možno si to ani neuvedomujete. Ale aj vy máte nejaké rituály, ktoré opakujete neustále dookola. Napríklad si v sprche, alebo vo vani, vždy umyjete rovnakú končatinu ako prvú. Alebo rovnakým spôsobom zapínate počítač po príchode do práce.
Aj keď vám to možno príde zvláštne, toto správanie obvykle nenaznačuje, že trpíte nejakou vážnou poruchou. Ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa. Avšak, u niektorých ľudí naozaj existuje chorobné vyžadovanie, alebo opakovanie motívov , ktoré môže byť buď otravné, alebo dokonca nebezpečné.
Ako teda spoznať, že ste prišli do krížika s obsesiou?
Čo je to obsesia
Obsesia je označenie správania, ktoré možno považovať za nutkavé, či vtieravé. Najčastejšie sa táto problematika týka myšlienok, alebo konkrétneho konania. Niektoré druhy obsesie majú spúšťač. Ide obvykle o nejaký konkrétny úkon typu odchod z domova, alebo naštartovanie auta. Iné druhy obsesie sú úplne spontánne. Pomerne často to možno pozorovať pri hudbe, kedy nám v hlave hrá stále dookola nejaká melódia.
Na obsesi je naviazaná kompulzia . Tá je často úplne nevedomá . A dokonca je niekedy aj nelogická. Týmto spôsobom dochádza k úľave, alebo k zmierneniu obsesie. Vo svojej podstate sa dá povedať, že človek s obsesím nebude mať pokoj, kým danú vec neurobí. Je to teda niečo ako rituál. Celkom bežná je aj obsesia u detí.
Aké sú druhy obsesie
Nie je obsesie ako obsesie. Aspoň v očiach odborníkov, ktorí s obsesívnym správaním prichádzajú pravidelne do styku. Okrem obsedantno-kompulzívnej poruchy poznáme aj obsesie bez zjavných kompulzií. Ďalej obsesie rozdeľujeme podľa toho, čoho konkrétne sa týkajú.
Môže ísť o okruhy, ktoré sa týkajú:
Dnes 12.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Čistenie a kontaminácia
- Symetria a poriadku
- Zakázaných alebo poškodzujúcich motívov (prípadne aj rôznych spoločenských tabu)
- Zbieranie a iné zhromažďovanie predmetov
Zároveň ale platí, že nie každý pacient, ktorému bola obsesia diagnostikovaná, vníma svoju situáciu rovnako. Zatiaľ čo niekto môže mať chorobný strach z nákazy, alebo zo zárodkov chorôb, iný človek musí pri upratovaní postupovať vždy rovnakým spôsobom. A pri tom musí napríklad vždy v duchu spočítať, či povrch pretrel toľkokrát, koľko si vo svojej hlave predsavzal. (Treba šesťkrát.)
Iní ľudia s obsesiou sú zase viazaní na poriadok a na symetriu. Takže neustále niečo prerovnávajú. Ľudia s obsesiou sa tiež môžu obviňovať z toho, že môžu za nejaké negatívne javy. Či môžu neustále hľadať potvrdenie od ostatných, že nie sú zlí ľudia. Paleta prejavov je naozaj pestrá.
Ako sa dá zbaviť obsesie
V prvom rade je dôležité, aby sa človek dostal do rúk skúseného lekára. Ten s ním preberie príznaky obsesie. Je teda dobré vedieť, čoho sa pravidelne dopúšťate, alebo čo vám nedá takpovediac spať. Podmienkou pre diagnózu je skutočnosť, že bez daného úkonu nie je človek schopný normálne fungovať .
Keď sa obsesie potvrdí, pacient by mal začať dochádzať na terapiu. V prípade väčších problémov mu môže lekár predpísať aj lieky. Aby to ale nebolo také jednoduché, nie každý človek reaguje na stanovenú liečbu rovnakým spôsobom. Je teda tak trochu aj na vás, aby ste podnikli kroky, ktoré vám pomôžu vašu obsesiu trochu lepšie zvládať.
Pomôcť vám v tomto ohľade môže:
- Osvojenie si relaxačných techník (mindfulness, hlboký dych…)
- Cvičenie (ak sa vybijete na hodine aerobiku, prídete na trochu iné myšlienky)
- Zapojenie do podpornej skupiny (pretože si odovzdáte skúsenosti a zároveň sa navzájom podporíte)
Obsesie vo vzťahu
Zo svojho okolia zrejme poznáte ešte jeden typ obsesie. Konkrétne ide o obsesiu vo vzťahu. Tento druh obsesie môže byť pomerne nebezpečný, pretože postihnutý človek si myslí, že niekoho miluje a tá osoba musí milovať aj jeho. Čo môže viesť k obťažovaniu, alebo dokonca aj k prenasledovaniu a stalkingu. Ak vaše správanie v tomto ohľade prekročilo hranicu, jedinú účinnú pomoc predstavujú medikamenty. Ich podávanie môže byť spojené aj s behaviorálnou terapiou.
Poznáte niekoho, kto trpí obsesiou?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/ocd/types-of-ocd – Druhy obsesie (anglicky)
https://www.verywellmind.com/pure-o-primarily-obsessional-ocd-4159144 – Pure O (anglicky)
https://www.healthline.com/health/obsessive-love-disorder – Obsesia v milostných vzťahoch (anglicky)