Akrofóbia – chorobný strach z výšok
Už sa vám niekedy stalo, že ste sa prechádzali po priehľadnom schodisku a pri pohľade pod seba sa vám dosť znateľne zhúpol žalúdok? V tom prípade trpíte akrofóbiou. Čo je iný názov pre chorobný strach z výšok. Ako vzniká a ako sa dá trochu lepšie zvládať?
Určite ste sa s tým už niekedy v živote stretli. Ako malí ste vyliezli na kde čo. (A čím vyššie to bolo, tým lepšie.) Postupom času vás ale pri každej návšteve rozhľadne , alebo vyhliadkové veže , začal prepadať tiesnivý pocit strachu . Nie som už veľmi vysoko? Čo keď spadnem, alebo sa mi niečo stane a uviaznem tu hore už naveky?
Aj keď sa nám tieto strachy zdajú byť pri pohľade z krajiny iracionálne , môžeme mať kvôli nim tendenciu sa výškam úplne vyhýbať. Prípadne sa stále snažíme pokoriť sami seba, ale vždy to skončí atakom paniky , kvôli ktorému si vždy urobíme hanbu. (Treba na firemnom teambuildingu v lanovom centre.)
Hoci nie je akrofóbia smrteľná, pozrieme sa na to, ako ju vedieť ovládnuť.
Čo je to akrofóbia?
Ako už tento skrátený názov napovedá, akrofóbia je druh fóbie . Konkrétne ide o odborný názov pre strach z výšok . Vzhľadom na bežný výskyt v populácii ju radíme medzi najčastejšie fóbie. (Podobne, ako napríklad arachnofóbiu, ktorá je chorobným strachom z pavúkov.)
Akrofóbia môže mať veľa rôznych podôb. Zatiaľ čo niekomu vadí len pohľad pod seba z skutočne veľkej výšky, niekto môže mať strach aj pri prechádzaní mosta, alebo pri pohľade na obrázky a fotky. Rozlišujeme aj rôzne stupne intenzity strachu . Medzi tie miernejšie možno radiť nervozitu, alebo ľahkú závrat. Tie vážnejšie zahŕňajú neschopnosť normálneho života a silné záchvaty paniky.
Príznaky akrofóbie
To, že by mohla byť akrofóbia aj váš osobný problém spoznáte podľa niekoľkých indikátorov, ktoré sa spájajú s úzkosťou a stresom .
Ak ste nejakým spôsobom konfrontovaní s výškou, môže sa u vás prejaviť:
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Náhle potenie
- Zrýchlený tlkot srdca
- Bolesť na hrudi
- Motanie hlavy
- Nevoľnosť
- Narušenie rovnováhy a koordinácia pohybu
- Chorobné vyhýbanie sa výškam
- Panika
- Extrémny strach
- Úzkosť
Dá sa mi nejako pomôcť?
Pokiaľ sa naozaj necítite dobre a zároveň máte chuť niečo zmeniť, môžete sa objednať k psychológovi , ktorý vám pomôže dostať sa až k jadru problému. (Niekedy fóbie nemajú žiadny známy spúšťač, ale práve v prípade akrofóbie môže ísť o reakciu na zlú skúsenosť, alebo trauma.)
V prípade, že tento postup nezaberá, môžete sa s terapeutom dohodnúť na tom, že sa budete cielene konfrontovať so svojim strachom . Na začiatok treba tak, že si postavíte na stoličku. Následne vystúpite na nižší kopec a potom na (bezpečnú) rozhľadňu. Často sa pri liečbe používajú aj fotografie, ktoré sú zhotovené z pohľadu niekoho, kto sa pozerá dole z veľkej výšky.
Tiež môžete staviť na trochu zábavnejšiu formu liečby a objednať sa na virtuálnu realitu . Tá nasimuluje problémový jav, ale zároveň pri nej zostanete v bezpečnom prostredí. Poslednou variantou je potom užívanie liekov .
Relaxačné techniky
Pokiaľ si myslíte, že váš strach z výšok nie je až taký vážny, ale aj napriek tomu by ste sa ho chceli zbaviť, môžete na sebe otestovať relaxačné techniky.
Skúste:
- Sa niekoľkokrát po sebe poriadne nadýchnuť
- Sa upokojiť tým, že sa vám nemôže nič stať (samozrejme sa ale nemôžete predkláňať cez zábradlie, alebo robiť iné rizikové pohyby)
- Zamerať svoju pozornosť na niečo pozitívne (na prírodu okolo, alebo na niečo zaujímavé, čo je na horizonte)
- Sami sebe vysvetliť, že váš strach nemá racionálny základ
Máte strach z výšok? Ak áno, dospeli ste niekedy do bodu, keď ste sa rozhodli pre jeho profesionálnu liečbu?