Chcete sa stať minimalistom? Týchto 5 tipov vám pomôže začať
V posledných niekoľkých rokoch je veľmi trendy minimalizmus. Mnohí ľudia sa domnievajú, že nemôžu podľa jeho princípov žiť, opak ale býva celkom často pravdou. Nemusíte žiť len s desiatimi kusmi oblečenia, ani nemusíte mať v kuchyni len štyri hrnčeky, dva poháre a misky na jedlo, aby ste o sebe mohli povedať, že ste minimalisti. Preto sa spoločne pozrieme na to, ako ľahko implementovať filozofiu minimalizmu do vášho bežného života.
Mnohí ľudia si minimalizmus spájajú s jednoduchosťou, strohosťou a askeziou. Samozrejme, ak filozofiu minimalizmu doženieme do krajnosti, pravdepodobne tak bude tento trend na druhých naozaj pôsobiť.
Avšak, keď sa rozhliadnete po okolitom priestore, nepríde vám, že toho máte možno viac, než koľko toho naozaj potrebujete? Môže ísť napríklad o staré školské zošity, na ktoré postupom času sadá prach. Tiež ale môžete mať zbierku (nevkusného) porcelánu, ktorým sa vám pravidelne niekto snaží robiť radosť. (A ktorý schovávate v krabici od topánok pod posteľou, alebo v pivnici.)
Ako to teda urobiť, aby vám minimalizmus dobre poslúžil? Na to sa zameriame nižšie.
Obsah
Čo je minimalizmus?
Minimalizmus nemá žiadne presne ohraničené kontúry, preto ho môže každý z nás vnímať trochu inak. Zatiaľ čo niekto chce žiť s minimom vecí na minimálnom priestore, ďalší ľudia dávajú prednosť pravidelnému triedeniu a darovaniu vecí. (Spravidla tých, ktoré sa im nepáčia, alebo už im neslúžia.)
Pravda je totiž taká, že pokiaľ toho máte v dome, alebo v byte, naozaj veľa, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete cítiť nepríjemne a stiesnene.
Minimalizmus vám tiež môže ponúknuť:
- Úsporu peňazí (pretože vás privedie k vedomému nakupovaniu)
- Úsporu času (namiesto detailnejšieho upratovania a re-organizácie vecí sa môžete venovať niečomu príjemnejšiemu)
- Lepší pocit zo seba samého
- Pozitívny vplyv na životné prostredie
- Vedomejší životný štýl
Ako na to?
Minimalizmus môže v mnohých ľuďoch vzbudzovať obavy, preto vás ním prevedieme krok za krokom.
Vždy len jedna miestnosť
Je jednoduché začať pobehovať po domácnosti s odpadkovým vrecom v ruke, týmto spôsobom ale prakticky nič nedosiahnete. Maximálne toho, že vám bude triedenie vecí trvať asi o dvadsať rokov dlhšie. Z toho dôvodu sa pri triedení a upratovaní vždy zamerajte len na jednu miestnosť. Až keď ju budete mať hotovú, posuňte sa ďalej.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Čo vidieť?
Než sa pustíte do kramarenia, zamerajte sa na miesta, ktoré sú vidieť. Typicky ide o viditeľné poličky s vystavenými dekoratívnymi predmetmi alebo o knižnicu. (Nakoniec ešte zistíte, že niektoré knihy nemáte naozaj radi, takže sa ich ešte radi zbavíte.)
Nechajte si len to, čo chcete/potrebujete
Veľa z nás má tendenciu schraňovať všetko, čo nám príde pod ruku, „pretože by sa to mohlo raz hodiť“. Tento prístup si zakážte. Namiesto toho si zodpovedne priznajte, že pre niečo nemáte využitie, aj keď ste to možno mali predtým radi. A potom sa toho zbavte.
Nechávajte si len to, čo skutočne využijete
Naozaj potrebujete mať každý rok iné dekoračné poťahy na vankúše, ktoré použijete len na Vianoce? Naozaj musíte mať šesťdesiat kabeliek, keď z nich nosíte len pár? Odpoveď určite poznáte.
Odolajte pokušeniu
Neznamená to, že už do konca života nemôžete nakupovať, mali by ste si ale vopred ujasniť, či si chcete niečo kúpiť preto, že to potrebujete, alebo kvôli tomu, že potrebujete zažiť eufóriu z niečoho nového, čo po príchode domov aj tak odložíte bokom.
Ako vidíte, minimalizmus nie je len o okolitom priestore, ale aj o našom vnútornom nastavení, ktoré si často vôbec neuvedomujeme. Akonáhle ale prijmete novú životnú filozofiu, veríme, že sa vám začne žiť oveľa lepšie.
Zdroje informácií
https://www.goodhousekeeping.com/home/decorating-ideas/a32824185/minimalist-living/ – Základné tipy pre minimalistický život (anglicky)