Odbery krvi: 7 rád, ako sa na ne pripraviť
Možno sa chystáte k lekárovi. Nie kvôli tomu, aby ste mu odovzdali správu od iného špecialistu, ale napríklad kvôli odberu krvi, ktorý potrebuje na diagnostiku vášho zdravotného stavu. Keďže sú z neho mnohí ľudia nervózni, pozrieme sa na to, ako sa na túto procedúru efektívne pripraviť.
Existuje len málo ľudí, ktorí majú radi, keď do nich niekto pichá ihlou. Preto je úplne prirodzené, že ak príde reč na odber krvi, málokto kvôli tomu skáče radosťou dva metre do stropu.
Lenže, niekedy to inak nejde. Výsledky tohto vyšetrenia môžu poukázať na ochorenie cukrovkou, na nízku hladinu vitamínu D , na ochorenie štítnej žľazy , na tehotenstvo a na široké spektrum ďalších stavov a zdravotných problémov, kvôli ktorým musíte upraviť svoj životný štýl.
Čo ale majú robiť ľudia, ktorí sú z ihiel nervózni? A čo keď je vám pri pohľade na krv zle?
Nebojte, všetko sa dá vyriešiť. Tak sa pohodlne posaďte a zistite, čo pre seba môžete v tejto chvíli urobiť.
Tipy, ktoré potrebujete poznať
Vo väčšine prípadov je dôležité, aby sa odber vykonával na lačný žalúdok. To znamená, že naposledy by ste mali jesť cca 12 hodín pred akciou. (Nie vždy je hladovanie pravidlom, preto vám odporučíme, aby ste sa dopredu opýtali svojho ošetrujúceho lekára, do ktorej skupiny patríte.)
Na druhú stranu, aby krv dobre tiekla (a nebola veľmi hustá) a zároveň sa vám nerobilo zle, pomôže vám, keď budete dostatočne hydratovaní. Z toho dôvodu si ráno doprajte pohár vody a fľašu s vodou si vezmite aj k lekárovi.
Tiež myslite na to, že:
- Večer pred odberom by sa nemal piť alkohol
- Večera by mala byť najneskôr okolo 19 hodiny
- Na večeru by ste nemali jesť nič ťažkého
- By ste sa mali pred odberom u lekára informovať o tom, či môžete ráno užiť svoje obvyklé lieky (väčšinou môžete, ale je lepšie sa opýtať)
V prípade, že máte problém s viditeľnosťou žíl, alebo máte studené ruky, čo môže odber krvi sťažiť, môžete si na ruku na chvíľu pustiť teplú vodu. (Alebo ju zahriať iným dostupným spôsobom.)
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Čo keď sa mi robí zle?
Je to celkom jednoduché. Ešte pred odberom sestru informujte o tom, že sa vám pri odberoch robí zle. V ordinácii (či v odbernej miestnosti) na to bývajú pripravení, preto tam býva lehátko, na ktoré sa môžete položiť. Celkom obvyklá je aj pohodlná polohovacia stolička, takže sa nemusíte báť, že by ste sa pri odbere začali niekde rúbať.
Úplnou samozrejmosťou je aj to, že by ste sa na skúmavky s krvou, na ihlu a na tečúcu krv nemali pozerať, špeciálne, pokiaľ vám pohľad na krv vadí. Namiesto toho sa pozerajte napríklad do stropu, do steny alebo z okna, pokiaľ z neho vidíte.
Ďalej pomáha, keď:
- Sa budete v duchu sústrediť na niečo iné (príjemné), pretože nervozita môže opäť sťažovať odber
- Sa budete s personálom rozprávať, hovor sa vôbec nemusí týkať odberu alebo dôvodu, prečo ste prišli, môže ísť o niečo úplne bežného
- Budete mať pre prípad núdze sprievod, ktorý na vás počká a ktorý zaistí, že sa v poriadku vrátite domov
- Si so sebou do tašky vezmete niečo malé na jedenie, pretože po odbere už obvykle jesť môžete
Po odbere
Než odídete z odberovej miestnosti, je celkom pravdepodobné, že vám personál povie, nech po odbere ešte chvíľu odpočívate, pretože rýchly odchod by mohol spôsobiť, že omdlíte. Pri zdvihnutí sa tiež nikam neponáhľajte a robte tento pohyb pomaly.
V neposlednom rade sa tiež nezabudnite opýtať, kedy si máte zavolať na výsledky vyšetrenia. Ak ste na odbernom mieste vo väčšej nemocnici, personál vám môže odporučiť, nech voláte priamo svojmu lekárovi, ktorý bude mať výsledky krvných testov pri sebe.
V závislosti na tom, akú metodiku váš lekár používa, vám môže výsledky oznámiť po telefóne, alebo vás môže objednať na najbližší termín, kedy vám výsledky testov oznámia osobne.
Ako vidíte, nie je to nič také hrozné, čo by sa nedalo zvládnuť. Veríme, že nabudúce pre vás budú odbery krvi oveľa jednoduchšie.