Nemôžete zaspať? Skúste tieto 4 bylinky na spánok!
Nemôžete spať? Tak to nie ste sami. Ako riešenie sa môžu javiť prášky na spanie, ktoré vám predpíše lekár. Problém je ale v tom, že si na nich môžete vypestovať závislosť. Mohli by vám pomôcť nejaké bylinky?
Čas od času to zažije každý z nás. Sme unavení, ľahneme si do postele, ale nemôžeme zabrať. A tak sa prevaľujeme a premýšľame, ako by sme mohli prepad do ríše snov urýchliť. Niekto sa snaží o počítanie ovečiek. Ďalší siahne po liekoch, ktoré mu predpísal lekár.
Nespavosť je veľmi nepríjemný problém, ktorý môže veľmi zásadne ovplyvniť vašu bdelosť a výkonnosť v priebehu nasledujúceho dňa. Spánková deprivácia sa navyše negatívne podpisuje na ľudskom zdraví.
Najlepším riešením je z dlhodobého hľadiska zmena životného štýlu. Tá môže zahŕňať väčšiu pohybovú aktivitu v priebehu dňa, viac času na čerstvom vzduchu a redukciu stresu. Krokom vedľa nie je ani redukcia kofeínu a alkoholu.
Existujú ale nejaké konkrétne bylinky na nespavosť, ktoré by mohli vaše snahy vhodne podporiť?
Valeriána lekárska
Ak nemôžete zaspať, môžete vyskúšať doplnky stravy s valeriány lekárskej. Dostupné sú tinktúry, klasické kapsule a čaje.
Kozlík lekársky si získal veľkú obľubu počas 18. storočia. storočia. Aj napriek takto dlhému používaniu ale odborníci stále ešte nechápu mechanizmus jeho pôsobenia na organizmus človeka. Pre väčšinu ľudí je bezpečný.
Medzi jeho najbežnejšie vedľajšie účinky patria:
- Nevoľnosť
- Bolesť brucha
Harmanček
Na spánok vás môže naladiť aj šálka harmančekového čaju . Nielen, že krásne vonia, ale má taktiež upokojujúce účinky. Je ale potrebné dodať, že harmanček bol predmetom mnohých štúdií a zatiaľ čo niektoré ukázali, že je účinný (aj v porovnaní s placebom), iné tento efekt nepotvrdili. Niektorí ľudia navyše neznášajú užívanie harmančeka veľmi dobre.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Medzi jeho bežné vedľajšie účinky patria:
- Nevoľnosť
- Motanie hlavy
- Alergická reakcia
Levanduľa
Ďalším pomocníkom pri riešení nespavosti je levanduľa, ktorá nás často okúzľuje svojou krásne fialovou farbou. Najlepšie urobíte, keď si zaobstaráte levanduľové vrecko, ktoré si dáte do postele. Riešením môžu byť aj vonné silice, ktoré sa dajú votrieť do zápästia, alebo nakvapkať na vankúš.
Myslite ale na to, že príliš intenzívna vôňa levandule môže byť naopak veľmi rušivá, až dusivá . Preto to s ňou nepreháňajte.
Mučenka
Naše babičky sa pri nespavosti obracali aj na mučenku. V súčasnej dobe sa pridáva do doplnkov stravy s valeriány lekárskej a harmančekom. V takom prípade sa bylinky podporujú navzájom. (Levandule nie je pre vnútorné použitie vhodná.)
Mučenka by mala prispieť k tomu, že sa skráti čas, za ako dlho ste schopní zaspať. Tiež by mala redukovať počet prebudení v priebehu noci.
Pomôže aj niečo ďalšie?
Existujú ale aj ďalšie metódy, ktoré by vám mohli pomôcť skvalitniť váš spánok. Myslite ale na to, že mnohokrát vyžadujú dlhodobú zmenu vášho životného štýlu .
Skúste:
- Meditáciu
- Čítanie kníh pred spaním
- Melatonín (ten ale nie je vhodný pre každého)
Pokiaľ je vaša nespavosť naozaj úporná, ide o dôvod, kvôli ktorému by ste mali vyhľadať svojho ošetrujúceho lekára.
Používate nejaké bylinky na spanie? Dajte nám vedieť do komentárov.
Zdroje informácií
https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na spanie (anglicky)