8 byliniek, ktoré pomáhajú na akné a problematickú pleť
Problematická a aknózna pleť je pre mnoho ľudí učineným prekliatím. Okrem toho, že sa na tvári objavujú stále nové pupienky, často dochádza aj k dlhotrvajúcim a bolestivým zápalom kože, ktoré dokáže účinne riešiť iba skúsený dermatológ. Keďže je v tomto prípade extrémne dôležitá správna starostlivosť o pokožku, poradíme vám, čo všetko by vám mohlo trochu uľahčiť život.
Až na výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo, všetci túžime po čistej, sviežej a jemnej pleti bez vrások. Problém je ale v tom, že nie ku každému človeku bol genetický mix jeho predkov dostatočne priateľský, aby mu dosiahnutie tohto ideálu umožnil.
Potom prichádza na rad otázka, ako sa o aknóznu a problematickú pleť správne starať , pretože akýkoľvek prešľap sa pomerne skoro prejaví podráždením, výsevom nového akné, alebo dokonca vážnym zápalom.
Pokiaľ už ste skúšali zo svojho pohľadu všetko a stav vašej pokožky sa stále nelepší, možno prišiel čas vyskúšať bylinky.
Obsah
Praslička roľná
Prvou bylinkou na problematickú pokožku, ktorú môžete vyskúšať, je praslička roľná, ktorá je rozšírená aj v Česku. Táto rastlina obsahuje saponíny, ktoré sú dôležité pre pekný vzhľad pokožky. Prečo? Pretože dokážu obmedzovať nadmernú produkciu kožného mazu, ktorý je jedným z vinníkov upchávania pórov. (Keď sa póry upchajú, vedie to navyše k vzniku zápalu.) O prasličke sa navyše traduje, že má dezinfekčné účinky. (Takže by k nežiaducemu zápalu vôbec nemalo dôjsť.) Môže sa používať ako vo forme kozmetických prípravkov, tak vnútorne.
Neem
Neem je bylinka, ktorá je veľmi populárna v indickej ajurvéde. Dá sa ale zohnať aj v našich obchodoch s kozmetikou a zdravou výživou.
Táto zaujímavá bylina prešla pomerne detailným prieskumom, počas ktorého sa zistilo, že obsahuje látky, ktoré majú antibakteriálne a antiseptické účinky. Tiež obsahuje antioxidanty a dokáže bojovať proti zápalom. Z toho dôvodu sa táto bylinka používa pri starostlivosti o problematickú pokožku.
Tea tree
O niečo známejším pomocníkom v starostlivosti o problematickú pleť je celkom nepochybne Tea tree, ktoré si mnohí z nás aplikujú na práve sa klbujúci pupienok. Keďže má antiseptické a protizápalové účinky, pupienok by sa mal oveľa ľahšie zahojiť.
Treba však myslieť na to, že Tea tree je veľmi silné. Z toho dôvodu by sa malo aplikovať vatovou tyčinkou iba na problematické miesto. Inak môže spôsobiť začervenanie, podráždenie a ďalšie nežiaduce účinky.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Vilín
Vilín je populárny kvôli tomu, že pri mastnej pokožke dokáže redukovať tvorbu kožného oleja. Čo je jeden z hlavných vinníkov upchávaniu pórov, ktoré spôsobuje vznik nežiaduceho akné a vyrážok. (Neplatí to ale úplne stopercentne, pretože póry sa upchávajú aj kvôli potu a ďalším nečistotám, ktoré väčšinou pochádzajú z vonkajšieho prostredia. Preto by ste nemali rezignovať na pravidelné čistenie pleti dvakrát denne.)
Aké ďalšie bylinky sa hodí vyskúšať?
Pokiaľ máte záujem, môžete vyskúšať aj ďalšie bylinky, ktoré sa pridávajú do kozmetiky pre problematickú a aknóznu pokožku.
Patria medzi ne:
- Rozmarín
- Levanduľa
- Harmanček
- Nechtík lekársky
Tieto bylinky môžu byť súčasťou pleťových vôd, špeciálnych pleťových vôd v spreji, čistiacich pleťových gélov a mliek a podobne.
Doplnky stravy
Ak žijete celkom zdravo, ale pokožka si aj tak robí tak trochu čo chce, skúste podporiť jej stav tým, že budete dlhodobo užívať doplnky stravy na vlasy, nechty a pokožku . Obvykle obsahujú komplex látok, ktoré sa podporujú medzi sebou. Veľakrát ide dokonca aj o také, ktoré nemôžeme získať z prirodzených zdrojov. (Typicky ide o hydrolyzovaný kolagén . Medzi jeho prírodné zdroje patria chrupavky a oči živočíchov, ktoré by si nikto z nás asi dobrovoľne nedal.) V zložení týchto doplnkov stravy bývajú napríklad pivovarské kvasnice (ktoré sú bohatým zdrojom vitamínov skupiny B) a žihľava dvojdomá.
Ako teda vidíte, nič nie je stratené. Len to chce ešte vylepšiť vašu existujúcu starostlivosť.
Aké bylinky na problematickú a aknóznu pokožku používate vy?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/herbs-for-acne – Bylinky na akné (anglicky)