Čo to je subfebrília: 5 možných príčin, na ktoré si dať pozor
Keď máme teplotu, väčšinou nám tým organizmus signalizuje, že bojuje s nejakou infekciou. Čo ak telesná teplota vybočuje z normálu dlhšiu dobu? V takom prípade môže byť na vine subfebrílie. Čo znamená u detí? A kedy by ste mali pri jej výskyte spozornieť?
Normálna telesná teplota je veľmi dôležitá. Pokiaľ je príliš nízka, môže to byť pre človeka rovnako nebezpečné, ako keď je znenazdávanie príliš vysoká. Potom ale tiež existuje pásmo, kedy je teplota ľahko zvýšená, ale u tohto javu nepoznáme príčinu. Tým skôr, pokiaľ trvá dlhšiu dobu, alebo sa dokonca opakuje.
Čo sa týka normálnej teploty, od ktorej sa môžete pri posudzovaní svojej situácie odpichnúť, tak tá sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 36 až 36,9 °C. Keď hovoríme pri subfebrílii, teplota môže stúpnuť na čísla kdekoľvek medzi 37 až 37,9 °C.
Čo toto mierne zvýšenie teploty znamená? A čo si v takej situácii počať?
Obsah
Čo je subfebrília?
Ako už ste to určite pochytili z úvodu, subfebrília znamená, že máte mierne zvýšenú teplotu, ktorá môže trvať dlhšiu dobu. To znamená, že toto zvýšenie teploty môže trvať 24 hodín, ale môže sa predĺžiť aj na dĺžku 10-14 dní. Aj keď máme zvýšenú teplotu typicky zafixovanú ako jeden z príznakov ochorenia, mierne zvýšená teplota nemusí znamenať nič vážne, takže sa nemusíte báť.
Subfebrília u dospelých au detí
Pokiaľ je vaším jediným príznakom mierne zvýšená teplota, nemusíte hneď uháňať do ordinácie lekára. Na druhú stranu, ak sa u vás alebo u vašich detí prejavia nejaké ďalšie podozrivé príznaky, ktoré môžu odkazovať na neštandardný zdravotný stav, potom je návšteva odborníka rozhodne žiaduca.
Medzi tieto sprievodné príznaky môže patriť:
- Zmätenosť
- Podivná vyrážka, ktorá sa postupom času zhoršuje
- Nepretržité zvracanie
- Stuhnutý krk
- Opuch hrdla
- Halucinácia
A podobne.
Pokiaľ je dieťa mladšie ako tri roky, zvýšenú teplotu, hoci málo, by ste u neho mali riešiť vždy. Z toho dôvodu sa telefonicky poraďte s lekárom. U starších detí sledujte, či vás sledujú pohľadom, hrajú sa, sú pokojné a pijú dostatok tekutín. V takom prípade nemusíte miernu horúčku riešiť. Pokiaľ ale trvá dlhšie ako tri dni, alebo sa u dieťaťa rozvinú ďalšie príznaky (hnačka, zvracanie…), opäť situáciu riešte spolu s lekárom.
Dnes 5.11.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Kto je na vine?
Subfebríliu môže vyvolať mnoho vecí, z ktorých niektoré považujeme za banálne.
Medzi hlavné vinníkov patria:
- Infekcia respiračného ústrojenstva
- Infekcia močových ciest
- Niektoré lieky (niektoré antibiotiká a podobne)
- Prerezávanie zúbkov u detí
- Stres
Potom samozrejme existujú aj vážnejšie dôvody, medzi ktoré patrí napríklad tuberkulóza. Keďže ale jej výskyt nebýva v našich končinách až taký častý, je pravdepodobné, že príčina bude ležať niekde inde. Tiež sa môžete nechať vyšetriť na problémy so štítnou žľazou a na autoimunitné choroby, pretože aj tie sú na zozname spúšťačov ľahko zvýšenej teploty.
Ako si poradiť?
Teplota často odznie sama. (Samozrejme, za predpokladu, že ju vyvolalo nejaké prechodné ochorenie. Pokiaľ ide o autoimunitnú chorobu alebo o ochorenie štítnej žľazy, byť to tak nemusí.)
Štandardne stačí, keď si naordinujete kľudový režim a dodáte telu dostatok tekutín. V niektorých prípadoch tiež môžete siahnuť po lieku na zníženie horúčky, u detí sa ale najskôr poraďte s ich ošetrujúcim lekárom.
Čo si z toho vziať?
Že zvýšená teplota môže byť príznakom nejakého prechodného ochorenia, ale môže ju vyvolať aj váš dlhodobý zdravotný stav. U detí au dospelých s podozrivými príznakmi je dôležité túto situáciu riešiť, ale pri miernej teplote bez ďalších príznakov, ktorá trvá krátku dobu, si dokážete poradiť aj sami. Ako teda vidíte, nejde o problém, kvôli ktorému by ste si mali robiť ťažkú hlavu.
Tiež ste niekedy riešili subfebríliu? Ak áno, strachovali ste sa, že ide o niečo vážne, alebo tieto situácie beriete s ľadovým pokojom?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/persistent-low-grade-fever – Dlhodobo zvýšená teplota u detí a dospelých (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326175 – Ako si poradiť so zvýšenou teplotou (anglicky)