Poniklec pestovanie: Aký druh vybrať a na čo si dať pozor
Poniklec je rastlina, ktorá sa v posledných rokoch teší zvýšenej obľube. Špeciálne kvôli tomu, že signalizuje príchod jari. Uvažovali ste o tom, aké všetky druhy koniklecov existujú? A čo keď ich chcete pestovať na záhrade?
Poniklec rastie v miernom klimatickom páse, z toho dôvodu sa s ním každoročne stretávame aj u nás. Okrem toho, že sa vyskytuje v chránených prírodných lokalitách (ako treba Kamenný vrch v Brne, kde existuje špeciálne miesto s názvom Koniklecová lúka), nájdeme ho aj na rúbaniskách.
Druhov koniklecov existuje v súčasnej dobe cca 30. Poznáme ale aj niektoré poddruhy a hybridy, ktoré si môžu byť pomerne dosť podobné. (Pre predstavu, existuje napríklad koniklec slovenský, koniklec jarný, ktorý je v ČR vzácny, koniklec nemecký, koniklec lúčny, koniklec veľkokvetý a ďalšie.) Zaujímavý je koniklec alpínsky, ktorý sa na území Česka vyskytuje iba v oblasti Krkonôš. Niektorým druhom koniklecov potom robí dobre prostredie južnej a strednej Moravy.
Ktorý z týchto koniklecov sa ale hodí na pestovanie na záhrade? Je jedovatý? A na čo presne by ste si mali dať počas jeho pestovania pozor?
Obsah
Pestovanie koniklecov
Na cielené pestovanie (napríklad v parkoch a na záhradách) sa najlepšie hodí koniklec slovenský. Prípadne tiež môžete voliť najrôznejšie krížence, o ktorých sme sa v krátkosti zmienili už vyššie. Pred začatím ich pestovania je jedným z hlavných kritérií výber najvhodnejšieho miesta, kde sa bude týmto nápaditým poslom jari najlepšie dariť.
V prípade, že sa rozhodnete pestovať koniklec slovenský, veľkokvetý alebo lúčny, vyberajte miesto na záhrade, ktoré má plný prístup k slnku. Tiež by ste mali zabezpečiť, že na vybranom stanovisku bude pôda s dobrou drenážou. Rozhodne nič nepokazíte, keď pridáte ešte trochu namletého vápenca. Toto prostredie by malo plne vyhovovať aj najrôznejším hybridom.
Oveľa náročnejšie pre vás bude prípadné pestovanie pôvodne horských druhov koniklecov a tých, ktoré možno považovať v našich končinách skôr za vzácne. (Koniklec jarný, koniklec biely…)
Tieto rastliny vyžadujú väčšie množstvo tieňa. Tiež by na vybranom mieste mala byť trochu väčšia vlhkosť, preto je pre nich vhodnejšia pôda s rašelinou. Čo sa týka hnojenia, úplne nevhodné je čokoľvek, čo obsahuje dusík.
Ako a kedy ich zasadiť?
Dnes 9.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Úplne najjednoduchšie pre vás bude, keď si kúpite rastlinky v nejakom väčšom záhradníctve. Tie potom môžete už len zakopať do zeme. Výhodou tohto kroku je nepochybne to, že personál záhradníctva vám môže s výsadbou koniklecov poradiť, takže existuje len veľmi malé riziko, že urobíte niečo zle.
V prípade, že naopak chcete vypestovať koniklece zo semien, dôležité je, aby bola dostatočne dozretá. Najlepší čas na ich umiestnenie je máj a jún. Semená zasaďte asi 1 cm pod úroveň a obklopte ich zmesou rašeliny a piesku.
Kto si trúfne, ten môže skúsiť obdobným spôsobom pestovať koniklece doma v kvetináči.
Aby koniklece na záhrade prospievali, zaistite (aby):
- Rovnaké druhy a druhy s podobnými nárokmi boli vždy niekde pri sebe
- Okolo koniklecov nerástli bujne sa rozpínajúce vytrvalé rastliny, ktoré by ich mohli prevalcovať
- Medzi konikleci v zemine, vrátane tých, ktoré sa rozhodnete pestovať na skalke, by mal byť rozostup aspoň 40 cm
Ďalšie tipy pre perfektnú starostlivosť o rastliny
Kým sú rastliny slabé, je dôležité, aby ste nezabúdali na ich pravidelné zalievanie. Akonáhle zosilnejú, častejšiu závlahu potrebujú hlavne horské druhy koniklecov a tie, ktorým sa darí v severských podmienkach.
Akonáhle koniklece odkvitnú, mali by ste kvety v záujme rastliny odstrániť, pretože by mohlo dôjsť k zbytočnému vysiľovaniu koniklece. Tiež dbajte na priebežné odstraňovanie odumretých listov.
Veľkou výhodou je, že koniklec patrí k odolným rastlinám. Z toho dôvodu nie je nutné ich v zime nejako špeciálne chrániť pred mrazom a chladnými teplotami. Pokiaľ sa teda chcete nejakému takémuto kroku vyhnúť, koniklec pre vás bude na pestovanie takmer ideálny.
Na toto si dajte pozor
Koniklece sú jedovaté. Z toho dôvodu dávajte dobrý pozor na to, aby s nimi neprišli do priameho kontaktu malé deti. Pri práci s nimi si tiež vezmite rukavice a potom si ešte umyte pre istotu ruky.
Skúšali ste niekedy pestovať koniklec, alebo sa nimi radšej kocháte v parku?