Peniazovka sametonohá: Tento znak pomôže pri možnej zámene
Peniazovka sametonohá je jedlá huba, s ktorou sa v prírode stretávame predovšetkým v zimných mesiacoch. Nehľadajte ju ale na zemi, ale na kmeňoch listnatých stromov. Tie môžu, ale tiež nemusia, byť v štádiu tlenia. Čím je peniazovka sametonohá špecifická? A má nejaké liečivé účinky?
Peniazovka sametonohá, alebo aj enoki, je obľúbená huba, pre ktorej výskyt sú typické predovšetkým chladnejšie mesiace roka. (V prírode sa s ňou môžete stretnúť od októbra do decembra. Pokiaľ je ale zima mierna, doba kedy rastie sa pretiahne až do marca.) Zaujímavosťou je, že dokáže prežiť aj extrémne teploty. Nerobí jej napríklad problém čeliť -10 °C.
Keďže ide o naozaj zaujímavú špongiu, niekedy sa z nej robí tinktúra. Keď ale máte správny recept, môžete ju využiť aj počas varenia.
Ako peniazovku sametonohou bezpečne spoznáte? A čo presne s ňou môžete urobiť?
Obsah
Typické znaky peniazovky sametonohé
Jedným z prvých znakov, že máte čo dočinenia s peniazovkou sametonohou, je jej medové sfarbenie, ktoré môže prechádzať až do oranžova. Jej vzhľad sa tiež niekedy opisuje ako zamatovo srienistý. Celkom často má aj pozdĺžne vráskavú čeľusť, ktorá sa postupne sfarbuje do hnedočierna. Zaujímavosťou je, že aj keď môže zmrznúť na kosť, po rozmrznutí môže táto huba pokračovať vo svojom raste. Je teda mimoriadne odolná.
Benefity peniazovky
Vzhľadom na to, že sa z nej robí celkom bežne tinktúra, dá sa očakávať, že sa jej pripisujú nejaké pozitívne účinky na ľudský organizmus. Napríklad sa predpokladá, že ide o prírodné antibiotikum. V ľudovej medicíne sa ale používa aj pri zvládaní mnohých ďalších problémov.
Hovorí sa o nej, že:
- Podporuje normálny stav imunity
- Pomáha redukovať stres
- Zlepšuje spánok
- Podporuje normálny stav pankreasu
- Sa používa pri zvládaní dermatóz
Peniazovka sametonohá (alebo tiež vianočná huba) sa používa aj v čínskej ľudovej medicíne, kde sa používa na choroby pečene a na žalúdočné vredy.
Dnes 12.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Čo sa s ňou dá robiť?
Ak by ste mali záujem o domácu tinktúru, určite budete potrebovať dobrý recept, ktorý vám toto vaše snaženie dosť zásadne uľahčí.
Postup je jednoduchý:
- Nakrájajte cca ⅓ čerstvé huby, dajte ju do fľaše s objemom 0,5 la zalejte ju takmer k okraju čistým liehom (ak neviete, skúste 40% vodku)
- Fľašu dajte na miesto, kde bude v teple av tieni
- Nechajte ju macerovať po dobu cca 14 dní
- Každý deň obsah fľaše premiešajte
- Po dvoch týždňoch macerát prefiltrujte cez jemné plátno alebo sitko, vytlačte z húb všetku tekutinu a tinktúru následne skladujte v tmavom uzatvárateľnom pohári
Keď budete tinktúru dobre skladovať, vydrží vám v dobrom stave pokojne aj dva roky. Čo sa týka dávkovania, obvykle sa odporúča 1 kvapka na 1 kg hmotnosti. Keďže to ale môže byť veľa, odporúča sa dávku rozložiť do dvoch až troch lyžičiek počas dňa.
Peniazovka sametonohá po Burgundsku
V prípade, že by ste si chceli peniazovku sametonohou skôr uvariť do jedla, ponúkame vám chutný recept, ako ju pripraviť po Burgundsku.
Budete potrebovať:
- 3 hrsti peniazovky
- 2 mrkvy
- 1 petržlen
- 1 červenú cibuľu
- 4 kúsky slaniny
- 1 strúčik cesnaku
- 3 lyžice masla
- 1 dcl kvalitného červeného vína
- 200 ml hovädzieho vývaru
- soľ, korenie, hladkolistý petržlen
Očistite mrkvu, petržlen, cibuľu a cesnak a všetko nakrájajte na menšie kúsky. Následne nakrájajte aj pripravenú slaninu. V hrnci rozohrejte dve lyžice masla a všetky ingrediencie orestujte. Potom pridajte víno a nechajte ho vyvariť. Akonáhle sa tak stane, pridajte do hrnca vývar a nakrájanú petržlen. Varte, kým nie je zelenina mäkká. Potom obsah hrnca rozmixujte na hladkú omáčku, ktorú osolíte a dochutíte čiernym korením. V hrnci rozpáľte zvyšnú lyžicu masla a orestujte na ňom hlavičky peniazovky. (Čo by malo trvať cca 5 minút.) Nakoniec všetky ingrediencie zmiešajte, prehrejte a môžete podávať. Tento recept najlepšie chutí so zemiakovou kašou.
Máte s peniazovkou sametonohou nejakú skúsenosť? Ak áno, budeme radi, ak nám napíšete do komentárov nižšie.