Orsej jarná – kedy pokvitne, výskyt, jedovatosť
Orsej jarný hľuznatý je člen rodiny iskerníkovitých, ktorého si určite ľahko všimnete. Ide o jarnú vytrvalú bylinu, ktorá má 3-15 cm, ktorej hlavu zdobia jasne žlté kvietky. V minulosti sa táto rastlinka používala pri liečbe hemoroidov. Aké má orsej využitie? A ako prebieha likvidácia orseja na záhrade?
Než sa pustíme do nejakého zdĺhavejšieho popisu toho, na čo všetko je orsej vlastne dobrý, je dôležité povedať, že ide o jedovatú rastlinu, ktorej sa v prírode vyhýbajú aj zvieratá a dobytok. Pokiaľ teda nechcete byť negatívne prekvapení, po manipulácii s touto rastlinou si nezabudnite naozaj dôkladne umyť ruky.
Zaujímavosťou je, že v minulosti sa niektoré časti orsejí konzumovali ako šalát, ktorý mal zabrániť vzniku skorbutu. (V neskorších rokoch sa zistilo, že skutočne obsahuje vitamín C.) Šalát sa dá ale z orzeju robiť len do doby, než začne kvitnúť. Mladé rastliny totiž ešte nemajú jedovatú vňať. (Z bezpečnostných dôvodov vám ale neodporúčame podnikať pokusy, či to funguje.)
Teraz sa pozrieme na to, ako s orzejom zaobchádzať na vašej záhrade, na čo sa používal a ako sa zachovať pri otrave.
Obsah
Kto ho môže pestovať?
Orsej jarná dokáže ozvláštniť prakticky každú záhradu. Medzi jeho najväčšie výhody patrí predovšetkým to, že nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, takže by mal prosperovať aj v záhradách jedincov, ktorí nemajú dobré vlohy na zahradničení. Tiež sa nemusíte báť, že ho poškodí mráz, pretože orsej je mrazuvzdorný.
Medzi jeho ďalšie benefity patria:
- Schopnosť rastu v normálnej záhradnej zemine
- Mierna preferencie vyššej vlhkosti (takže orseji nevadí pravidelnejšie zalievanie)
- Jednoduché rozrastanie do okolia (technicky vzaté ide o invázny druh)
Za toto minimum úsilia sa vám orsej odvďačí bohatým kvetom, z ktorého sa môžete tešiť od marca do mája.
Kam ho presne dať?
Aj keď bude orejom dobre takmer kdekoľvek, pokiaľ im zvolíte trochu vlhšie stanovište, urobíte pre nich to najlepšie. Najlepším miestom sú okraje jazierok a rybníčkov, okraje potokov, riek a podobne. Pokiaľ teda máte na záhrade nejaký výraznejší vodný prvok, určite k nemu dajte orje čo najbližšie.
Dajú sa množiť?
Orseje si vedia s množením poradiť aj bez toho, aby ste im v tom museli nejako pomáhať. Pokiaľ ale chcete trochu experimentovať, dajú sa množiť hľuzkami a pacibuľkami.
Dnes 9.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Likvidácia orseja
Keď vás orsej omrzí, alebo jednoducho len dôjdete k záveru, že sa rozrastá niekam, kde ho nechcete, môžete pristúpiť k jeho likvidácii. Najlepším spôsobom, ako to docieliť, je použitie prípravkov Bofix, ktoré by vám mali pomôcť s likvidáciou jednotlivých rastlín.
Má liečivé účinky?
Ak sa zaujímate o bylinkárstvo, okrem vyššie uvedených informácií o obsahu vitamínu C ao možnosti použitia orje na hemoroidy , vás budú pravdepodobne zaujímať aj ďalšie spôsoby jeho (teoretického) použitia. Keďže ale iste nechcete riskovať svoju bezpečnosť, berte tieto potenciálne pozitívne účinky iba ako zaujímavosť, ktorú môžete ohromovať svojich kamarátov a blízkych.
Orsej sa používala napríklad na:
- Podporu látkovej výmeny
- Čistenie krvi
- Podporu obehovej sústavy
Nežiaduce účinky a prvá pomoc pri otrave
V prípade, že by ste nebrali bezpečnostné odporúčania vážne, orsej dokáže napáchať mnoho škôd. Okrem otravy môže spôsobiť podráždenie pokožky, žalúdka a zažívanie. Vo veľmi ťažkých prípadoch tiež môže dôjsť k vzniku závratov a bezvedomia.
Jedným zo spôsobov, ako sa dá proti otrave orsejí brániť, je podanie aktívneho uhlia, čo vyvolá zvracanie. Vďaka tomu dôjde k vylúčeniu jedu z organizmu preč. Ako ale vidíte, rozhodne to nie je nič príjemné a pokiaľ k otrave z nejakého dôvodu dôjde, môže to mať veľmi vážne následky. Z toho dôvodu si na túto žltú rastlinu dajte naozaj dobrý pozor a strážte, aby sa k nej nedostali vaše domáce zvieratá a malé deti. Za prípadné komplikácie vám to totiž nestojí.
Skúšali ste niekedy pestovať orsej jarnú, alebo radšej túto rastlinu obdivujete vo voľnej prírode?