Máte afty v ústach? Skúste týchto 7 babských rád!

Afty v puse dokážu byť poriadne nepríjemné, pretože môžu bolieť a ovplyvňovať našu chuť do jedla. Pokiaľ zatiaľ neviete, ako môže vyzerať liečba áft podomácky, v tomto článku vám predstavíme pár tipov, ktoré na ne môžete v prípade nutnosti vyskúšať!
Čo spôsobuje afty v krku a puse? To nie je vždy tak úplne jasné. Niekedy môže byť na vine potrebné menšie poranenie (uhryznutie, poranenie u zubára…). Tiež môže ísť o prejav oslabenej imunity, pretože telo môže týmto spôsobom bojovať s vírusovou infekciou. A niekedy sa na pôvod aftu jednoducho nepríde.
Potom sa môžeme iba dohadovať o tom, či môže byť na vine dlhodobý stres, nedostatok vitamínov (napríklad tých zo skupiny B), alergia na nejakú potravinu alebo hormonálna zmena, ktorá môže pokojne prejsť pod radarom našej pozornosti.
Keďže sú ale afty nepríjemné a občas majú tendenciu sa vracať, v tomto článku vás čaká rýchla pomoc na afty, ktorá vám môže veľmi ľahko uľaviť.
Obsah
Liečba áft
Má sa za to, že afty nevyžadujú žiadnu konkrétnu liečbu. Hlavne preto, že väčšinou samovoľne zmizne.
Pokiaľ vás ale trápi (napríklad) aft na jazyku, alebo s týmto problémom opakovane bojujete v rôznych častiach roka, je pochopiteľné, že vás ignorácia zrejme len tak neuspokojí.
Našťastie na afty existuje množstvo domácich metód a prostriedkov, ktoré môžu priniesť rýchlu úľavu a podporiť regeneráciu.
Babské rady na afty v puse
Preplach slanou vodou
Prvá metóda, ktorú môžete vyskúšať, je preplach úst slanou vodou, ktorá môže afty rýchlo vysušiť. Postupujte tak, že 1 lyžičku soli zmiešate s ½ hrnčekom teplej vody. Potom vodou prepláchnite ústnu dutinu, a to aspoň na 20-30 sekúnd. Následne ju vypľujte. Opakujte podľa potreby po niekoľkých hodinách.
Preplach jedlou sódou
Ďalšou jednoduchou metódou je preplachovanie úst jedlou sódou, ktorá môže podporiť normálne pH v ústach, ktoré môže byť narušené zápalom. Opäť spolu zmiešajte 1 lyžičku jedlej sódy a ½ hrnčeka teplej vody. Ďalej je postup rovnaký, ako pri vyplachovaní úst slanou vodou.
Jogurt
Ďalším tipom je konzumácia aspoň jedného kvalitného (bieleho) jogurtu bez príchuti a cukru denne. Jogurt obsahuje probiotické kultúry, ktoré môžu prospieť nielen ústnej dutine, ale aj celému tráveniu a imunitnému systému.
Med na afty
Medu sa pripisujú hojivé účinky, ale môže to fungovať aj na afty? Môže byť! Stačí, keď med aplikujete priamo na aft zhruba štyrikrát denne a necháte ho pôsobiť. Myslite ale na to, že med by sa nemal dávať veľmi malým deťom.
Kokosový olej
Pri boji s aftom dokážete zužitkovať aj kokosový olej, ktorý má dnes mnoho ľudí doma. Opäť stačí, keď trochu kokosového oleja aplikujete niekoľkokrát denne priamo na aft. (S odstupom niekoľkých hodín.)
Harmančekový obklad
Ďalším jednoduchým tipom, ktorý môžete vyskúšať, je obklad z harmančeka, ktorý má upokojujúci efekt. Stačí, keď si do úst strčíte vlhký (použitý) čajový sáčok na boľavé miesto, kde ho necháte pôsobiť po dobu niekoľkých minút. Pokiaľ vám to nevyhovuje, urobte si odvar z harmančeka a akonáhle trochu vychladne, vypláchnite si ním ústa.
B komplex
Keďže sa nedá tak úplne vylúčiť, že za vašimi problémami môže byť nedostatok vitamínov skupiny B, určite ničomu neuškodí, keď si pri skúšaní všetkých ostatných metód budete dopriať B komplex.
Kedy vyhľadať pomoc?
Určite vo chvíli, keď sa aft nezahojí ani po dvoch týždňoch. Tiež si dávajte pozor na to, aby sa neobjavil na vonkajšej strane pier. Pozor tiež na teplotu a ďalšie prejavy vážnejšej infekcie.
Zdroj
https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/canker-sore – Afty (anglicky)
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-canker-sores – Domáce tipy na afty (anglicky)