Lymfatické uzliny – kde sú na krku, v slabinách aj inde
Lymfatický systém je dôležitou súčasťou nášho imunitného systému. Vstrebáva látky, obsiahnuté v tkanivovom moku v medzibunkovom priestore. Má tiež veľmi dôležitú úlohu, keď sa nám do tela dostane infekcia alebo nás postihne nádorové ochorenie.
Lymfatické uzliny filtrujú baktérie a nádorové bunky
Lymfatický systém obsahuje aj tzv. lymfatické uzliny , ktoré vlastne slúžia ako filter lymfatickej tekutiny. Sú veľké niečo medzi jedným a tridsiatimi milimetrami a sú uložené v tukovom väzivovom tkanive , či už po jednom alebo v skupinách.
Pokiaľ spoločne s lymfou pricestujú do uzlín aj nádorové bunky alebo baktérie , začnú naše biele krvinky okamžite vyrábať protilátky . Pokiaľ nedokážu nádorové bunky zlikvidovať, tie sa lymfou prenášajú do iných miest nášho organizmu a tak vlastne vznikajú metastázy .
Kde tie uzliny všade máme?
- Najväčšiu skupinu uzlín máme na krku . Tými sa filtruje lymfa z orgánov hlavy a krku . Ak sme chorí a tieto uzliny sú zdurené, môžeme ich nahmatať pod ušnicami, po stranách krku av zadnej časti hlavy.
- Nadklíčkové a podklíčkové uzliny máme uložené pod kľúčnou kosťou . Lymfa do nich prichádza z hrudnej steny a pŕs . Na ľavej strane nad ľavou kľúčnou kosťou sa nachádza uzlina, ktorej zdurenie môže naznačovať rakovinu žalúdka .
- V podpažných jamkách máme podpažné uzliny, ktoré môžu pri zdurení ukazovať na rakovinu prsníka .
- Uzliny v slabinách zvádzajú lymfu z orgánov malej panvy , a ak sú zdurené, môžu ukazovať na urologické alebo gynekologické problémy.
- V podkolennej jamke máme ďalšie lymfatické uzliny, ktorých zdurenie je signálom zápalu v nohe.