Jablkový ocot: Skutočne pomôže s kožou, vlasmi, ostrohou, kŕčovými žilami alebo akné?
Jablčný ocot je veľmi nenápadná ingrediencie, ktorá sa často schováva vzadu na polici v špajze. Veľakrát bez využitia. To je trochu škoda, pretože rovnako ako klasický ocot sa dá použiť mnohými rôznymi spôsobmi. Niektoré z nich sa dokonca uplatnia pri starostlivosti o váš vzhľad. V dnešnom článku vám preto dáme niekoľko tipov, na čo všetko sa dá jablčný ocot vyskúšať.
Klasický ocot nachádza veľké uplatnenie v starostlivosti o domácnosť. Dá sa použiť na umývanie okien, alebo na čistenie práčky. Čo ale urobiť s jablčným octom, ktorý sa v očiach niektorých hodí maximálne do šalátu? Nebola to zbytočná investícia?
Nie. Jablčný ocot sa totiž hodí pre viac úloh, než je obyčajné dochucovanie studených pokrmov. Môžete ho začleniť do starostlivosti o pokožku. Niektorí ľudia ho dokonca používajú na podporu chudnutia.
Keďže sa to na internete hemží rôznymi mýtmi o jablčnom octe, z ktorých niektoré sú neúčinné alebo dokonca nebezpečné, všetko, čo by ste mali o použití jablčného octu vedieť vám ponúkneme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.
Obsah
Čo je jablčný ocot?
Jablčný ocot obsahuje z väčšej časti jablčnú šťavu . Do nej výrobca pridá kvasinky a nechá ich, aby premenili cukor na alkohol. V podstate ide o proces zvaný fermentácia . Neskôr baktérie premenia alkohol na kyselinu octovú. A tak vznikne niečo, čomu hovoríme jablčný ocot. Jablčný ocot sa môže pridávať do pokrmov alebo do šalátových zálievok.
Jablčný ocot a chudnutie
Jednou z vecí, ktoré ľudí zaujíma pravdepodobne najviac, je to, či jablčný ocot pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti. Výsledky nie sú úplne jednoznačné, pretože štúdie, ktoré sa touto témou zaoberali, boli vykonávané na zvieratách .
U nich sa strata hmotnosti do určitej miery potvrdila, pretože príjem jablčného octu ovplyvnil niektoré telesné procesy, ktoré môžu mať na chudnutie vplyv. Hovoríme napríklad o zlepšení metabolizmu, alebo o lepšom spaľovaní tukov. Myslite ale na to, že štúdia neprebehla na ľuďoch, takže nie je isté, či pre nás platí to isté. Tiež myslite na to, že dlhodobé užívanie jablčného octu môže mať negatívne dopady na vaše celkové zdravie. (Môžete si napríklad spôsobiť deficit niektorých dôležitých živín, problémy so zažívaním atď.)
Oplachy nôh z jablčného octu
Pomáha jablčný ocot na nohy? Skoro určite áno, ale veľmi záleží na tom, aký problém riešite. Pokiaľ ide o niečo vážne, je lepšie objednať sa na prehliadku k lekárovi, ktorý vám naordinuje konzervatívnu liečbu. Pokiaľ vás ale trápi zápach nôh, alebo bradavice , jablčný ocot je jednou z možností, ktorou sa oplatí (aspoň raz) vyskúšať.
V prípade oplachu nôh postupujte tak, že dáte do väčšieho lavóra 1 hrnček jablčného octu , ktorý doplníte 2 hrnčeky teplej vody . Tento postup opakujte, pokiaľ nebude lavór úplne plný. Následne v ňom namáčajte nohy po dobu 10-20 minút . Túto kúpeľ nôh si doprajte denne, do doby, kým vaše problémy so zápachom definitívne zmiznú. Myslite ale na to, že jablkový ocot môže podráždiť pokožku, takže to s ním nepreháňajte.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Jablčný ocot na koži
Ďalší spôsob využitia jablčného octu je ten, že ho vyskúšate aplikovať na kožu.
V tomto prípade sa jablčný ocot môže použiť ako:
- Pleťový oplach (¼ hrnčeka teplej vody a 1 lyžica jablčného octu)
- Toner (1 diel jablčného octu a 2 diely vyčistenej vody)
- Prostriedok na akné (namočte vatovú tyčinku do octu)
O jablčnom octe sa hovorí, že má antimikrobiálne účinky. Z toho dôvodu sa hodí na ošetrovanie aknóznej a mastnej pokožky. (Na suchú ho neodporúčame, pretože by ju mohol ešte viac vysušiť a podráždiť.)
Tiež myslite na to, že jablkový ocot je sám o sebe pomerne dosť agresívny, takže je vhodné to s ním nepreháňať. Vo väčšine prípadov by sa tiež nemal aplikovať na tvár samotný. (Preto sa najčastejšie kombinuje s vodou, ktorá je vždy o niečo viac.)
Jablčný ocot na vlasy
Jablčný ocot dokáže celkom efektívne podporiť aj krásu vašich vlasov. Teda, za predpokladu, že opäť viete, ako na to.
Medzi benefity použitia jablčného octu na vlasy patrí skutočnosť, že dokáže kontrolovať pH pokožky a vlasov. Mnoho ľudí verí, že pravidelné vlasové oplachy z jablčného octu môžu prispieť k tomu, aby vlasy neboli také lámavé a rozlietané. Jablčný ocot môže mať pozitívny vplyv aj na baktérie a ďalšie mikroorganizmy, ktoré môžu žiť na pokožke hlavy a ktoré môžu spôsobovať svrbenie a ďalšie nepríjemné prejavy.
Postup, ako urobiť oplach z jablčného octu na vlasy je jednoduchý:
- Zmiešajte 1-2 lyžice jablčného octu s 1 hrnčekom vody
- Po použití šampónu a kondicionéra nalejte túto zmes na vlasy a nechajte ju krátko pôsobiť
- Vlasy opláchnite a máte hotovo
Ak sa vaše problémy s pokožkou hlavy, alebo problémy s kvalitou vlasov, po používaní jablčného octu zhorší, znamená to, že používate jablčného octu moc. Prípadne pre vás nie je vôbec vhodný. Z toho dôvodu skúste najprv upraviť dávkovanie a pokiaľ sa nič nestane, jablčný ocot úplne vyraďte zo svojej rutiny.
Jablčný ocot a kŕčové žily
Aj keď mnoho ľudí používa jablčný ocot na kŕčové žily, pravdou je, že na tento problém nie je účinný . Problémy s kŕčovými žilami môžete upraviť len medikáciou, zmenou životného štýlu, nosením kompresných pančúch, alebo operáciou.
Na toto si dávajte pozor
V krátkosti sa ešte pozrieme na to, čo vám hrozí v prípade, že sa nebudete držať našich odporúčaní a budete to s použitím jablčného octu naozaj preháňať.
Medzi vedľajšie účinky nesprávneho používania patria:
- Zvýšené riziko vzniku zubného kazu
- Nízka hladina draslíka
- Zlá regulácia krvného cukru
- Tráviace ťažkosti
- Popálená koža
Jablčný ocot je možné používať bezpečne, ak redukujete jeho skonzumované množstvo. Tiež by sa nemal dostať vo veľkej miere na koži, ktorú by mohol podráždiť, alebo dokonca spáliť. Nikdy nepoužívajte jablkový ocot samotný. Vždy ho zmiešajte s vodou, alebo s nejakým ďalším nosičom. V neposlednom rade sa tiež snažte vyhnúť tomu, aby jablčný ocot pôsobil priamo na zuby.
V takom prípade by totiž mohol narušiť zubnú sklovinu, ktorá by potom mohla byť náchylnejšia na vznik zubného kazu. A koľko stojí zubár všetci dobre vieme.
Používate jablčný ocot? Ak áno, na čo as akými výsledkami?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-weight-loss – Jablčný ocot a redukcia hmotnosti (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323751 – Použitie jablčného octu na nohy (anglicky)
https://www.healthline.com/health/apple-cider-vinegar-for-face – Jablčný ocot na tvár (anglicky)
https://www.healthline.com/health/apple-cider-vinegar-hair – Jablčný ocot na vlasy (anglicky)
https://www.webmd.com/diet/apple-cider-vinegar-and-your-health – Všetko o jablčnom octe (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar – 6 benefitov jablčného octu (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324184 – Vedľajšie účinky jablčného octu (anglicky)