Impetigo – kožné ochorenie: Ako ho liečiť?
Ochorenie s názvom impetigo má nepríjemné príznaky a je vysoko nákazlivé. Stretáva sa s ním každoročne až 10 % detí s kožnými problémami, najčastejšie vo veku 3 až 7 rokov. Objavuje sa však aj u dospelých, najmä mamičiek, ale aj u dospelých po prekonaní nádchy, prechladnutí alebo chrípky.
Obsah
Čo je to impetigo a ako sa prejavuje
Impetigo , chrásty alebo tiež povrchová pyodermia má pôvod v latinskom slove impetere čiže zaútočiť. Ochorenie je vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíri . Jedná sa o bakteriálnu kožnú infekciu a napáda najmä povrchovú vrstvu kože, ktorú spôsobujú 2 typy baktérií, Staphylococcus aureus v 70% prípadov alebo Streptococcus pyogenes v 2% prípadov . V dôsledku infekcie vzniká zápal , najčastejšie na tvári, pri nose a ústach, na krku, ale aj na rukách a nohách.
Príznaky vyrážky
Spočiatku sa objavuje začervenanie , potom mokvanie , a často pľuzgieriky , ktoré ľahko praskajú. Vyteká tekutina , cez ktorú sa infekcia šíri. Z prasknutých pľuzgierikov potom vznikajú žltkasté až medové krusty , ktoré zanechávajú červenú škvrnu , ktorá sa väčšinou zahojí bez jaziev. Výnimočne dôjde k trvalému poškodeniu kože a zmene pigmentácie, teda zosvetleniu alebo stmavnutiu. Nutné je chrániť postihnuté miesta pomocou prípravkov s vysokým UV faktorom proti slnku.
Nebulózne impetigo
Nebulózne impetigo tvorí viac ako polovicu prípadov, hlavne v lete. Najčastejšou príčinou je baktéria Staphylococcus aureus a Streptococcus pyogenes najmä u predškolských detí a oveľa menej. Koža je zápalom napadnutá po poškodení a narušení, teda poštípaní, odreninách a popáleninách. Typické ložiská s medovo žltými krustami na tvári, malé, začervenané vriedky praskajú a vznikajú žltohnedé chrasty, ktoré odpadávajú a tvoria sa červené škvrnky, ktoré sa väčšinou hoja bez problémov.
Bulózne impetigo
Bulózne impetigo je menej častou formou impetiga. Postihnuté sú hlavne veľmi malé deti, teda novorodenci a deti do 2 rokov veku . Infekcia sa objavuje predovšetkým v lete. Najprv sa vysievajú pľuzgiere s rozmermi 5 mm až 2 cm na trupe, rukách a nohách , najmä v slabinách novorodencov až na bruchu. Buly praskajú, vzniká vlhká ranka a na okraji zostávajú zvyšky pľuzgierov. Hojí sa bez jaziev. Môže sa objaviť svrbenie, zvýšená teplota a zdurenie lymfatických uzlín.
Ecthyma
Najzávažnejšou formou infekcie je ecthyma , ktorá postihuje aj hlboké vrstvy kože . Prejavuje sa veľmi hlbokými krvavými vredmi so zápalovým lemom najmä na nohách a chodidlách . Potom prasknú, vzniká tuhá krusta a často sa hojí jazvou .
Možné komplikácie
Komplikáciou je glomerulonefritída – zápalové ochorenie obličiek pri infekcii baktérií Streptococcus pyogenes. Najčastejšie u detí medzi 3. až 7. rokom života a rozvíja sa 18. až 21 dní od začiatku vzniku impetiga. Preto sa vykonáva vyšetrenie moču. Objaviť sa môže aj hematogénny rozsev spôsobujúci osteomyelitídu – zápal kostnej drene , septickú artritídu – zápalovú infekciu kĺbov , pneumóniu – zápal pľúc a septikémiu – šírenie bakteriálnej infekcie krvou a folikulitídu – postihne vlasové vačky.
Možnosti terapie a liečby
Najprv sa musí rýchlo zastaviť šírenie infekcie. Lokálna liečba sa používa u nekomplikovaných prípadov:
Dnes 12.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- vzniknuté krusty sa odstránia krátkodobým podaním masti odstraňujúcej zrohovatenú kožu, aby mohlo antibiotikum vstúpiť do rany, väčšinou ide o masti s obsahom kyseliny salicylovej as 5% ureou
- po aplikácii keratolytických mastí sa rana dezinfikuje , miesto sa opláchne slabým roztokom manganistanu draselného alebo hypermangánu
- na cielenú liečbu sa použijú antibiotické masti a krémy , obsahujúce bacitracín, neomycín, mupirocín, kyselinu fusidovú alebo ratapamulín
- na veľké plochy kože sa používajú ďalšie antimikrobiálne prípravky vo forme pást, kúpeľov alebo obkladov, napríklad Oilatum plus, čo je prísada do kúpeľa s antimikrobiálnou látkou triclosan
- používajú sa aj miestne prípravky s dezinfekčným účinkom, teda obsahom cloroxínu alebo kombinácie hexamidínu, chlórhexidínu a chlórcresolu na čistenie kože pri bakteriálnych infekciách, ako napríklad Cyteal
Ako zmierniť prejavy
Po ošetrení nechajte miesta dýchať na vzduchu, ale zaistite, aby obnažená časť pokožky neprišla do kontaktu s nečistotami v okolí. Miesta je možné prekryť gázou. Pomáhajú aj lieky proti bolesti a antihistaminiká proti svrbeniu, pri zvýšenej teplote a horúčke ibuprofén alebo paracetamol . Ochorenie bez komplikácií trvá až 10 dní .
Preventívne opatrenia
Ochorenie je vysoko nákazlivé, šíri sa priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo hygienickými pomôckami. Nutné je dodržiavať prísny hygienický režim. Používať antibakteriálne mydlá, vlastný uterák, nepožičiavať si oblečenie, bielizeň prať na viac ako 60 ° C a žehliť . Prenos je možný aj hygienickými potrebami, napríklad žiletkami, riadom, príbormi au detí hračkami. Baktérie sa ľahšie šíria vo vlhku a teple, hlavne v lete. Okrem detí v kolektíve sú ohrozené mamičky a osoby so zníženou obranyschopnosťou, ktoré trpia cukrovkou – diabetes mellitus .
Ako podporiť hojenie kože
- k podpore hojenia je možné použiť HemaGel , zaisťujúci vhodné pH
- kyselina hyalurónová na hojenie, napríklad Cicatridina masť
- na zle sa hojace zápalové rany zábaly a obklady z repíka lekárskeho
- na regeneráciu masť z nechtíka lekárskeho na suchú a popraskanú pokožku
- masť z skorocelu kopijovitého na urýchlenie hojenia, na bolestivú pokožku a jazvy
- konopné masti na podráždenú a poškodenú pokožku aj na dezinfekciu
- Avene Cicalfate creme je antimikrobiálna, pre podráždenú pokožku
- Bioderma Cicabio krém obsahuje antibakteriálne látky
- La Roche-Posay Cicaplast na urýchlenie obnovy kože a antibakteriálnu ochranu
- Cicaplast balzam B5 SPF50 proti vzniku škvŕn a na UVA/UVB ochranu
- Cicaderma masť je homeopatická masť s hojivými účinkami podráždenej kože