Čo variť pri hnačke? Zkuste tyto 3 lehké recepty!
Nie je vám dobre a dokonca máte hnačku? V tom prípade je dôležité tejto zdravotnej indispozícii správne prispôsobiť jedálniček. Nesprávna voľba jedál by ju totiž mohla ešte zhoršiť. A to si určite nikto príliš nepraje. Ako by mal jedálniček pri hnačke vyzerať? A aké recepty môžete vo chvíli, keď sa situácia trochu zlepší, vyskúšať?
Hnačku ľudia mávajú z mnohých rôznych príčin. Zatiaľ čo u niekoho sa môže objaviť po užívaní antibiotík, ďalšie ho môžu mať napríklad aj zo stresu. Súvisieť ale môže napríklad aj s črevnou chrípkou, s otravou jedlom, salmonelou alebo s potravinovou intoleranciou, keď človek nevedomky požiera niečo, čo mu robí zle.
Vzhľadom na to, že pri hnačke je zažívacie ústrojenstvo obvykle preťažené a nezvláda tráviť to, čo jeme normálne (napríklad mastné a korenené jedlá), a vzhľadom na to, že sa spolu so stolicou z tela vyplavuje voda, čím môže dôjsť k dehydratácii (tým skôr, ak sa ešte objaví zvracanie alebo teplota), je pomerne dosť zásadné vedieť, ako celý systém pomocou stravy vhodne stabilizovať, aby nedochádzalo k jeho ďalšiemu preťažovaniu a podráždeniu.
Tak sa na to poďme spoločne pozrieť.
Obsah
Čo jesť a nejesť pri hnačke
Ako už bolo v krátkosti uvedené vyššie, pri hnačke je potrebné vykonať určité zmeny, vďaka ktorým už nebude črevo toľko dráždené. Medzi povolené potraviny pri hnačke patria napríklad banány (roztlačené aj celé), suché piškóty, suchá varená ryža, suché varené cestoviny, jablčné pyré, čistý kurací vývar a podobne.
Naopak sa snažte vyvarovať mliečnym výrobkom, tučným, vyprážaným a priemyselne spracovaným potravinám, alkoholu a sladeným nápojom a paradoxne aj potravinám, ktoré obsahujú príliš veľa vlákniny.
Čo sa týka spôsobu prípravy potravín, vhodné je napríklad varenie a dusenie. Prípadne môžete v ďalších dňoch zvážiť aj pečenie. Úplne nevhodné je potom vyprážanie.
Pri hnačke tiež myslite na to, že je potrebné telu dodať chýbajúce tekutiny. Nevhodný je alkohol, káva a malinovky. Namiesto toho stavte na vodu, na obyčajný (napríklad čierny) čaj, na čisté polievky (vývar) alebo na športové nápoje, ktoré môžu podporiť rovnováhu elektrolytov v tele.
Vo všetkých prípadoch sa tiež hodí užívať probiotiká , ktoré môžu podporiť normálny stav črevnej mikroflóry, ktorá je nevyhnutná na bezproblémové trávenie.
3 jednoduché recepty na dni, kedy je to trochu lepšie
Domáci rehydratačný roztok
Dnes 9.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Budete potrebovať: 1 šálka pomarančového džúsu, 4 lyžice cukru alebo medu, ¾ lyžičky soli, 1 lyžičku prášku do pečiva alebo jedlej sódy, 1 000 ml prevarenej vody
Všetky vyššie uvedené ingrediencie zmiešajte a následne pite podľa potreby. Tento nápoj je domácou alternatívou k rehydratačným roztokom z lekárne .
Domáci čistý vývar
Budete potrebovať: 200 g koreňovej zeleniny, chudé kuracie mäso, soľ, korenie
Do veľkého hrnca dajte dostatok vody, mäso a nakrájanú koreňovú zeleninu (cibuľa, mrkva, zeler, pór…) a nechajte ich niekoľko hodín variť na miernom plameni, aby vývar získal potrebnú arómu a silu. Podľa potreby dochuťte základ soľou, čiernym korením a prípadne aj ďalším korením. (Niekto má rád napríklad aj nové korenie a bobkový list, ďalší ľudia pridávajú naopak čerstvo posekaný petržlen a podobne.)
Akonáhle je vývar dostatočne silný, všetko z neho vyberte a preceďte ho cez sitko, aby sa zbavil kalu, plávajúceho korenia atď. Nakrájajte mäso a zeleninu a vráťte ju do vývaru späť. Podávajte podľa potreby.
Kuracie prsia s korením varené na pare, ryža
Budete potrebovať: 150 g kurčaťa, soľ, korenie, ryža
Umyte kuracie mäso pod tečúcou vodou a buď ho nechajte ako prírodný plátok, ktorý trochu naklepete, alebo ho nakrájajte na kocky/rezance. Pridajte trochu korenia a soli z oboch strán na dochutenie.
Následne kurča dajte do parného hrnca a nechajte ho variť v pare po dobu 15-20 minút. Medzi tým si pripravte klasickú bielu ryžu podľa návodu na obale.
V prípade, že by ste chceli tento recept ešte trochu modifikovať, je možné vymeniť soľ za malé množstvo sójovej omáčky.
Aké osvedčené recepty pri zažívacích problémoch máte vyskúšané vy?