Ašvaganda: Má účinky na stres alebo úzkosť?

Ašvaganda, Withanie snodárna alebo Indický ženšen. To všetko sú názvy jednej rastliny, ktorá je jednou z najdôležitejších bylín indickej ajurvédy. Aké vám môže ponúknuť pozitívne účinky? A dá sa z nej pripraviť čaj?
Bylinkárstvo je fascinujúca disciplína, pretože vám prakticky nikdy nedôjdu predmety, ktoré môžete vo svojom voľne skúmať. Okrem toho, že si môžete vyberať z mnohých slovenských byliniek, v prípade nedostatku inšpirácie môžete uprieť svoju pozornosť na Indiu a na učenie, ktorému sa hovorí ajurvéda .
Práve v ajurvéde je ašvaganda veľmi obľúbená, pretože svojim užívateľom prepožičiavala (podľa ich slov) konskú silu a energiu.
Čo ďalšie by ste mali o ašvagande vedieť?
Benefity ašvagandy
Začneme tým, že si skúsime odpovedať na otázku, ktorú sme položili v názve tohto článku. Má užívanie Withanie snodarné nejaké účinky na stres a úzkosti? Hneď na úvod musíme povedať, že práve zníženie stresu a úzkostí je jeden z prvých benefitov, pre ktorý je táto exotická rastlina veľmi dobre známa.
Ďalej sa jej užívanie spája s:
- Lepším atletickým výkonom
- Redukciou depresií
- Lepšou plodnosťou mužov
- Redukciou zápalov
- Lepšou pamäťou
- Lepším spánkom
Tiež sa zisťuje jej vplyv na zmierňovanie problémov, za ktorými stojí roztrúsená skleróza, takže nie je vylúčené, že v budúcnosti prispeje k úspešnému pokoreniu tohto doposiaľ nevyliečiteľného ochorenia.
Ašvagandu môžu užívať napríklad športovci, pretože dokáže podporiť silu a lepšiu prácu tela s kyslíkom. Vďaka znižovaniu úzkostí a depresií tiež podporuje ľahšie zaspávanie a pokojnejší spánok. Štúdie tiež preukázali, že užívanie ašvagandy vedie u niektorých mužov k zvýšeniu hladiny testosterónu, z čoho profituje aj ich sexuálny život. Vzhľadom na redukciu zápalových markerov v tele tiež podporuje celkové zdravie a normálny stav imunitného systému. V neposlednom rade by si mali ašvagandu dopriať aj jedinci, ktorí sa venujú štúdiu, alebo nejakej forme duševnej práce, pretože podporuje ich mentálny výkon.
Ako ju užívať?
V súčasnej dobe neexistuje žiadne odporúčané dávkovanie ašvagandy. Z toho dôvodu je vhodné vyskúšať doplnky stravy s ašvagandou, ktoré majú dávkovanie uvedené na obale. Vyskúšať môžete aj čaj. Pokiaľ si ale surové ašvagandy vezmete veľa, je možné, že na sebe pocítite prechodné vedľajšie účinky, o ktorých budeme hovoriť nižšie.
Na čo si dať pozor?
Ľudia znáša ašvagandu dobre . Predovšetkým, pokiaľ sa podáva v menších, alebo v stredne veľkých dávkach.
Pokiaľ to s čerstvou ašvagandou nechtiac preženiete, môžete u seba zaznamenať:
- Hnačka
- Nevoľnosť
- Zvracanie
- Rozhodené zažívanie
Čo sa týka bezpečnosti, ašvagande by sa mali vyhnúť tehotné ženy. V ich prípade totiž hrozí predčasný pôrod. Tiež nie je vhodná pre dojčiace ženy a pre deti.
Čo s ňou?
Pokiaľ sa rozhodnete ašvagandu vyskúšať v surovom stave, mali by ste vedieť, čo sa s ňou robí. Preto vám ponúkame jeden tradičný spôsob jej prípravy.
Vezmete malé množstvo koreňa tejto rastliny (o veľkosti medzi 5-10 mm) a dôkladne ho rozdrvíte. Následne pridajte 3-5 g prášku do vody, alebo do mlieka a tekutinu povarte. Keďže je koreň celkom horký, môžete nápoj osladiť medom, alebo cukrom. Pokiaľ nemáte k čerstvej ašvagande prístup, alebo si netrúfate na jej prípravu, vyskúšajte prírodné doplnky s ašvagandou, ktoré si môžete brať aj na cesty.
Tiež máte s ašvagandou pozitívnu skúsenosť?
Zdroje informácií
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318407 – Všetko o ašvagande (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 benefitov ašvagandy (anglicky)
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ashwagandha – Benefity Withanie snodárne (anglicky)