Ako spoznať, že trpíte dyspraxiou? Prejavy, cviky, test
Každý, kto prešiel novodobým vzdelávacím systémom, vie, že v populácii existujú ľudia, ktorí majú poruchu učenia. Niektorým ľuďom nedáva zmysel matematika, ďalšie zápolie s čítaním a písaním. Aké problémy má ale niekto, kto trpí dyspraxiou? A ako sa prejavuje dyspraxia v dospelosti?
Ľudia nie sú všetci rovnakí. Každý z nás má inú výšku IQ. Všetci sme navyše nadaní na niečo iné. A tiež medzi nami existujú jedinci, ktorí majú problémy s tým, čo väčšinová spoločnosť považuje za štandard.
Pokiaľ hovoríme o vzdelávaní, možno sa stretnúť s termínom “ porucha učenia ”. Tá značí, že človek nemá kapacitu pochopiť preberanú látku v nejakej vzdelávacej oblasti. Veľakrát má tiež problémy aplikovať získané zručnosti v praxi. A pokiaľ to dokáže, tak sa v jeho práci vyskytuje celá plejáda chýb.
Dnes sa ale nebudeme rozprávať o dysgrafii, dyslexii a dyskalkúlii. Zameriame sa na dyspraxiu, ktorou môžu bez najmenšieho podozrenia trpieť aj dospelí.
Čo je dyspraxia?
Dyspraxia sa radí medzi poruchy učenia. Človek, ktorý jej trpí, má znížené pohybové schopnosti . V podstate ide o vývojovú poruchu motoriky, ktorá následne spôsobuje pohybovú nezrelosť.
Kto sa domnieva, že ide o moderný vynález, toho trochu sklameme. Dyspraxia bola prvýkrát objavená na začiatku 20. storočia, kedy sa jej hovorilo vrodená nešikovnosť . Niektorí ľudia sa môžu domnievať, že takto postihnutí jedinci sú leniví a nedisciplinovaní, ale v skutočnosti nie je toto počínanie ich vina.
Príčiny dyspraxie
Príčiny, kvôli ktorým dyspraxia vzniká, nie sú zatiaľ známe. Existuje ale teória, ktorá hovorí o tom, že môže ísť o nedostatočnú vyzretosť nervov, ktoré ovládajú svaly. Odborníci sa tiež domnievajú, že nejde o poškodenie mozgu. Ide skôr o to, že daná časť mozgu nie je dostatočne vyvinutá. Tiež existuje podozrenie, že je dyspraxia dedičná. Podarilo sa totiž vysledovať, že jej môžu častejšie trpieť členovia jednej rodiny.
Aké má príznaky?
Dyspraxia sa neprejavuje u každého človeka rovnako. Záleží na jeho veku, na schopnosti túto chybu kompenzovať a podobne.
Dnes 13.1.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Môžeme sa ale stretnúť s/sa:
- Horšou rovnováhou
- Horším postojom
- Únavou
- Nemotornosťou
- Problémovou rečou
- Zlou koordináciou oka a ruky
- Problémy s perspektívou
Diagnostika
Dyspraxia môže byť odhalená psychológom, či pediatrom. Na testovanie často stačí, keď rodič pojme podozrenie, že častá nemotornosť dieťaťa nie je obyčajná náhoda. U dieťaťa sa obvykle testujú schopnosti jemnej a hrubej motoriky. Úlohy sa vydávajú podľa veku dieťaťa.
U mnohých malých detí sa napríklad sleduje schopnosť posadiť sa, chodiť, hovoriť a stáť. Nemusíte sa teda báť, že by sa vášmu dieťaťu dialo v priebehu testovania niečo zlé.
Testovať sa môžu aj dospelí, ktorí majú problémy s plánovaním a dokončovaním úloh, ktorí sú často frustrovaní, majú problémy s koordináciou oka a ruky a podobne.
Ako sa lieči?
Dyspraxia sa nedá liečiť. Existujú ale metódy, ktoré vám môžu pomôcť ju v každodennom živote lepšie zvládať. V prvom rade je dôležité, aby niekto dieťaťu pomohol so zvládaním bežných aktivít a úloh.
Tiež sa môžete objednať k logopédovi, alebo inému odborníkovi na reč. Pomáha aj pravidelné domáce cvičenie, ktoré môže byť neskôr doplnené aj o nejaký pohybový krúžok. Určite nič nepokazíte ani tým, že sa s dieťaťom budete častejšie hrať.
V neposlednom rade musíme spomenúť, že dieťa za svoju nešikovnosť nemôže. Preto by ste naň nemali byť v prípade nejakej komplikácie príliš prísni.
Poznáte zo svojho okolia niekoho, kto trpí dyspraxiou?
Zdroje informácií
https://www.medicalnewstoday.com/articles/151951 – Všetko o dyspraxii (anglicky)