Ako spoznať zápal pľúc?
Hoci ešte aj v dnešnej dobe veľa ľudí nepovažuje zápal pľúc za nebezpečný, najmä pre starších jedincov a ľudí s oslabenou imunitou môže mať naozaj fatálne následky. Zápal pľúc vždy vyžaduje konzultáciu s lekárom a dôslednú liečbu.
Obsah
- 1 Čo je to zápal pľúc
- 2 Zápal pľúc a jeho formy
- 3 Pôvodcovia zápalu pľúc
- 4 Infekčná pneumónia
- 5 Neinfekčná pneumónia
- 6 Mykoplazmová pneumónia
- 7 Ako spoznať zápal pľúc podľa príznakov
- 8 Po troch dňoch nečakajte a konajte
- 9 Diagnostika a liečba zápalu pľúc
- 10 Zápal pľúc u detí a dojčiat
- 11 Zápal pľúc a prevencia
- 12 Čo je CHOCHP – Chronická obštrukčná choroba pľúc
Čo je to zápal pľúc
Zápal pľúc alebo pneumónia je vážne infekčné ochorenie , ktorému veľmi často predchádza fyzické či psychické vyčerpanie , stres a chrípkové ochorenie . Časti pľúc sa naplnia hlienom alebo inou tekutinou a následkom toho dôjde k uzáveru pľúcnych mechúrikov a zablokovaniu voľného prístupu kyslíka do krvi . Zápal pľúc je nákazlivé infekčné ochorenie .
Zápal pľúc a jeho formy
Ľahkú formu zápalu pľúc sprevádza hromadenie tekutín a ľahká únava, ktorá nás núti k pokojovému režimu. Pokiaľ nie sú zvýšené teploty, nevenujeme nášmu stavu veľkú pozornosť. Veľkým nebezpečenstvom je preto prechodený zápal pľúc, ktorý môže mať vážne následky pre pacienta. Prechodený, neliečený alebo komplikovaný zápal pľúc môže vyústiť do otravy krvi, zlyhania životne dôležitých orgánov a končiť smrťou. Ťažšia forma zápalu pľúc , ktorou trpia najčastejšie ľudia nad 75 rokov a deti do 2 rokov , vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Niekedy sa choroba objaví bez predchádzajúceho ochorenia, obvykle po ochorení horných dýchacích ciest .
Pôvodcovia zápalu pľúc
Na vzniku zápalu pľúc sa môžu podieľať baktérie, vírusy a plesne . Zápal pľúc spôsobený baktériou sa lieči antibiotikami , a ak sa nelieči, môže viesť až k úmrtiu. Pri vírusovom zápale pľúc sú antibiotiká neúčinné a väčšinou stačí pokoj na lôžku a domácej starostlivosti .
Infekčná pneumónia
Infekčná pneumónia sa delí na tri typy. Komunitné – nákaza v bežnom prostredí, napríklad streptokokom či vírusom chrípky . Nozokomiálna – zápal je získaný v nemocnici, spôsobujú ho špecifické baktérie, odolné voči sterilnému prostrediu. Posledným typom sú pneumónie vznikajúce u imunosuprimovaných osôb – čo sú osoby so zníženou schopnosťou vlastnej obrany organizmu cez ochorenie alebo jeho liečbu, teda osoby s potlačenou imunitou.
Neinfekčná pneumónia
Neinfekčná pneumónia je zápal pľúc, ktorý vzniká vzdychnutím kyslého obsahu žalúdka počas zvracania . Môže sa rozvinúť aj pri vdýchnutí jedovatých plynov a pár , ktoré nadmerne dráždia naše dýchacie cesty.
Mykoplazmová pneumónia
Bakteriálna a vírusová pneumónia majú dosť podobné príznaky. Pri vírusovom zápale pľúc môžete byť aj bez teploty a vykašliavať iba malé množstvo svetlého hlienu . K tomu sa však pridávajú bolesti svalov a bolesti v krku . Špecifická je mykoplazmová pneumónia , ktorá sa väčšinou vyskytuje na jeseň av zime . Charakterizuje ju dlhodobý, dráždivý kašeľ , ktorý sa prejavuje aj počas noci, bolesti hlavy, zvracanie aj hnačka, celková slabosť, zimnica a horúčka.
Ako spoznať zápal pľúc podľa príznakov
Je potrebné rozlíšiť dve skupiny prejavov, podľa ktorých spoznáme zápal pľúc. Ide o príznaky bežné a občasné .
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Bežné príznaky zápalu pľúc
- tras
- zimnica
- horúčka až 41 °C
- bolesť na prsiach
- dýchavičnosť
- zelený hlien
Občasné príznaky zápalu pľúc
- potenie
- zrýchlený tep a dych
- modrasté pery a nechty
- blúznenie
- bolesti hlavy, kĺbov a svalov
- hnačka
- nechutenstvo
- zvracanie
- bolesť brucha
Po troch dňoch nečakajte a konajte
Pokiaľ mávate často pri kašli žltozelený hlien, asi hneď nespozorníte. Taký kašeľ sa totiž hojne vyskytuje napríklad pri zápale priedušiek. Nemusíte hneď v momente, keď začnete kašľať a objaví sa teplota, okamžite bežať k lekárovi. Je vhodné začať užívať lieky na zrážanie teploty a uľahčenie vykašliavania. K lekárovi vyrazte v prípade, že sa situácia ani po troch dňoch nezlepší , alebo sa pridá ostrá a bodavá bolesť na hrudníku , ktorá sa zhoršuje vo chvíli, keď zhlboka dýchate alebo kašlete .
Diagnostika a liečba zápalu pľúc
Pneumónia sa diagnostikuje pomocou röntgenovej snímky a tiež vyšetrením krvi. Zápal pľúc sa lieči antibiotikami . Väčšinou je liečba účinná. Ak vzniknú komplikácie, je dôležité zistiť pôvodcu choroby a zmeniť liečbu . Liečba môže zahŕňať aj užívanie liečiv rozpúšťajúcich hlien , liekov proti kašľu a iných liekov, ak si to stav vyžaduje. Pri neinfekčných zápaloch pľúc sa podávajú kortikoidy . Zápal pľúc sa lieči 10 až 21 dní ak úplnému uzdraveniu dôjde asi za mesiac . Dôležitý je príjem väčšieho množstva tekutín, teplé obklady na prsiach, nefajčiť a vyhýbať sa zafajčeným priestorom, dodržiavať pokoj a pravidelne užívať a doužívať lieky na predpis.
Zápal pľúc u detí a dojčiat
U detí je priebeh choroby veľmi podobný, ako je u dospelých. Najčastejšie sa prejavuje dychovými ťažkosťami, zvýšenou telesnou teplotou až horúčkou. U dojčiat sa bakteriálny zápal pľúc v porovnaní s vírusovým zápalom pľúc vyskytuje menej často, za to máva o dosť ťažší priebeh. Školské deti postihuje zápal pľúc hlavne v jesenných mesiacoch. Najprv pripomína akútne vírusové ochorenie s príznakmi, ako je horúčka, bolesť hlavy, svalov a krku, neskôr sa však kašeľ neustále prehlbuje.
Zápal pľúc a prevencia
Prevencia proti zápalu pľúc spočíva v zdravom životnom štýle, teda pestrej strave, telesnej aktivite, obmedzení alkoholu a fajčení. U osôb nad 60 rokov sa odporúča očkovanie proti chrípke. Tehotné ženy môžu pri podozrení u gynekológa absolvovať bakteriologické vyšetrenie pošvy so zameraním na baktérie, ktoré by mohli počas pôrodu napríklad spôsobiť zápal pľúc u novorodenca.
Čo je CHOCHP – Chronická obštrukčná choroba pľúc
Chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorenie dolných dýchacích ciest a je kombináciou chronickej bronchitídy a emfyzém . Hlavným rizikovým faktorom pre je fajčenie, práca nedýchateľnom prostredí a prostredí so škodlivými plynmi. Choroba môžu vyvolať infekcie, zápal pľúc a astmu . Dochádza k zužovaniu a upchávaniu priedušiek, zvýšenému odporu v dýchacích cestách a sťaženému prúdeniu vzduchu pri výdychu. Dvakrát častejšie sa objavuje u mužov, hlavne silných fajčiarov. Chorí sa zadýchavajú aj pri miernej fyzickej aktivite, chudnú a majú atrofované svaly.