Úvodná stránka Viete, že ... Vaše telo Ako bojovať s únavou - 2. časť

Ako bojovať s únavou - 2. časť

ÚnavaV nasledujúcej už druhej časti článku o únave vám priblížime ďalších 7 príčin jej vzniku a rady a tipy ako s ňou bojovať. Ak ste ešte nečítali prvú časť článku, kliknite na nasledovný odkaz: Ako bojovať s únavou – 1. časť

7. Príčina: Skrytá infekcia močových ciest

Ak ste niekedy mali infekciu močových ciest, pravdepodobne poznáte pálčivú bolesť a pocit naliehavosti. Avšak infekcia sa nemusí vždy prejaviť takýmito viditeľnými príznakmi. V niektorých prípadoch, práve únava môže byť jediným príznakom. Test infekcie močových ciest môže potvrdiť diagnózu.

Riešenie: na liečenie infekcie močových ciest zaberajú antibiotiká a únava zvyčajne zmizne v priebehu jedného týždňa.

8. Príčina: Cukrovka

U ľudí s cukrovkou, zostáva neprirodzená vysoká hladina cukru v krvnom obehu namiesto toho, aby vnikla do buniek, kde by sa zmenila na energiu. Výsledkom je, že telo stráca energiu aj napriek dostatočnému množstvu jedla. Ak dlhodobo trpíte nevysvetliteľnou únavou, poraďte sa so svojim lekárom o testovaní na cukrovku.

Riešenie: liečenie cukrovky môže zahŕňať zmenu životného štýlu, inzulínovú terapiu a lieky, ktoré pomáhajú organizmu spracovávať cukor.

9. Príčina: Dehydratácia

Vaša únava môže byť aj príznakom dehydratácie. Nezáleží na tom, či pracujete vonku alebo za pracovným stolom, aby vaše telo fungovalo správne a mohli ste si zachovať chladnú hlavu, potrebuje vodu. Ak pociťujete smäd, už je obvykle neskoro a ste dehydrovaný. 

Riešenie: pite vodu počas celého dňa, tak aby váš moč bol svetlo sfarbený. Vypite aspoň 2 poháre vody hodinu pred plánovanou fyzickou aktivitou. Potom, dopĺňajte tekutiny v priebehu fyzickej aktivity a po nej vypite ďalšie 2 poháre vody.

10. Príčina: Choroby srdca

Ak vás zastihne únava počas bežných každodenných aktivít, ako upratovanie domu alebo odstraňovanie buriny na záhrade, môže to byť znamenie, že vaše srdiečko už na svoju úlohu nestačí. Ak spozorujete, že je pre vás náročnejšie zvládať bežné úlohy, ktoré ste ešte pred nedávnom hravo zvládli porozprávajte sa s vašim doktorom o ochorení srdca.

Riešenie: zmena životného štýlu a liečebné procedúry vám môžu pomôcť znovu získať energiu a dostať vaše srdce pod kontrolu.

11. Príčina: Práca na zmeny a v noci

Práca na zmeny a predovšetkým nočné zmeny môžu narušiť vaše vnútorné hodiny. Čo sa v konečnom dôsledku prejaví v tom, že v čase keď musíte byť hore sa cítite unavený. Takisto aj spánok počas dňa nie je pre každého.

Riešenie: ak si potrebujete odpočinúť snažte sa vyhýbať dennému svetlu. Kvalitnejšiemu spánku počas dňa pomôže vyvetraná, chladnejšia izba, v ktorej si zatiahnete žalúzie prípadne závesy. Nepomáha to? Skúste sa poradiť s vašim lekárom. Lepšiemu spánku môžu pomôcť aj doplnky stravy.

12. Príčina: Alergia na jedlo

Niektorí lekári sa domnievajú, že skryté alergie môžu spôsobovať ospalosť. Ak sa vaša únava stupňuje po jedle, možno že máte miernu intoleranciu k tomu, čo ste práve zjedli (nie až takú silnú, aby spôsobovala svrbenie alebo žihľavku, ale dosť silnú na to, aby ste sa cítili ospalý).

Riešenie: skúste vynechávať jedlá, jedno po druhom, z vášho jedálnička, aby ste zistili, či sa únava zlepšuje alebo si môžete  nechať u vášho lekára spraviť test na alergie.

13. Príčina: Chronický únavový syndróm (skr. CFS)

Ak vaša únava trvá dlhšie ako šesť mesiacov a je na takej úrovni, že nie ste schopný zvládať vaše každodenné aktivity, môže sa jednať aj o chronický únavový syndróm.

Riešenie: aj keď neexistuje žiadne rýchle riešenie pre CFS, pacientom často pomáha zmena ich denného režimu, zlepšenie spánkových návykov a začatie jednoduchého cvičebného programu.

Rýchle riešenie pre miernu únavu

Ak trpíte miernou únavou, ktorá nesúvisí so zdravotným stavom, riešením môže byť cvičenie. Výskumy naznačujú, že zdraví ale unavení ľudia získajú významnú energetickú podporu už aj skromným cvičením. V jednej štúdii účastníci 3 krát týždenne cvičili na stacionárnom bicykli po dobu 20 minút miernym tempom a to postačovalo v boji s únavou.

Zdroj: Causes of Fatigue and Sleepiness Autor: Tatiana Šúryová

Share/Save/Bookmark
 

Ako bojovať s únavou - 2. časť

Ako bojovať s únavou - 2. časť

V nasledujúcej už druhej časti článku o únave vám priblížime ďalších 7 príčin jej vzniku a rady a tipy ako s ňou bojovať. Ak ste ešte nečítali prvú časť článku, kliknite na nasledovný odkaz: Ako bojovať s únavou – 1. časť

7. Príčina: Skrytá infekcia močových ciest

Ak ste niekedy mali infekciu močových ciest , pravde...

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Ako bojovať s únavou - 1. časť

Únavu ako pojem je veľmi ťažké definovať, pretože každý z nás má vlastnú predstavu o tom, čo znamená byť unavený. Každý z nás je z času na čas unavený a najčastejším dôvodom je samozrejme nedostatok spánku. V nasledujúcej dvojdielnej sérii článkov o únave vám priblížime spolu 13 najčastejších príčin únavy a ospa...

Použitie biolámp

Použitie biolámp

V pokračovaní nášho seriálu o biolampách sa budeme venovať možnostiam použitia svetelnej terapie. Už v minulom článku Biolampy - zázrak alebo hlúposť? sme zistili, že blahodárne účinky svetelnej terapie sú známe už od nepamäti, no v tom dnešnom si priblížime konkrétne druhy ochorení, na ktoré sa biolampy dajú účinne použi...

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Biolampy - zázrak alebo hlúposť?

Pre niekoho možno neznámy pojem, pre iného neoceniteľný pomocník. Moderná a bezbolestná terapia svetlom, ktorá je dlhoročne overenou, klinicky testovanou a prakticky využívanou liečebnou metódou s miliónmi spokojných a vďačných pacientov.

Liečba svetlom drží krok spolu s ľudstvom. Tak ako sa vyvíjalo ľudstvo, vyvíjala sa aj me...

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém a lymfatické uzliny

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu, a niekedy sa dokonca nazýva aj čističkou odpadových látok tela. Tento systém je tvorený lymfatickými cievami uzlinami a z funkcie orgánov to je hlavne žalúdok a črevá. Cez lymfatický systém preteká tekutina lym...

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl

Aj vy máte podozrenie na vznik kŕčových žíl na vašich nohách, alebo nimi už dokonca trpíte. To najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje nohy, je neustále v nich udržiavať cirkulujúcu krv. Podrobnejšie o ďalších zásadách prevencie a o tipoch ako predchádzať vzniku kŕčových a rozšírených žiliek, prípadne ako utlmiť ich výv...

Kŕčové žily

Kŕčové žily

Kŕčové žily (ďalej v článku aj varixy ) sú rozšírené žily, ktoré sa vyskytujú v dolných končatinách. Často tmavomodrej farby, objavujúce sa v blízkosti alebo na povrchu pokožky. Kŕčové žily sa neobjavujú náhle, ale vyvíjajú sa postupne v priebehu života a ich vývoj môže trvať aj niekoľko rokov. Hoci bývajú veľak...